Permakultúra je nielen pre začiatočníkov a začiatočníčky pozvánkou do sveta, kde je záhradníčenie radosťou. A prečo nehovoríme iba o prírodnom záhradníčení, ale rovno o permakultúre?

Čo je permakultúra

Čo je permakultúra? Permakultúra je ucelený systém, životný štýl, ktorý však nie je iba o záhrade. Je to spôsob života, kedy robíme rozhodnutia a žijeme tak, aby sme boli láskaví k planéte, k sebe samému aj k svojim blízkym. Permakultúra má svoje princípy a postoje, ktoré sú akýmsi vodítkom ako žiť dobrý život.

Obľúbenosť permakultúry medzi tými, ktorí sa vnorili do jej filozofie pramení z toho, že je založená na princípe "sedliackeho " rozumu. Permakultúra je logická, praktická a má výsledky. Opiera sa o vedecké poznanie a dá sa aplikovať vo všetkých aspektoch života.

Zároveň nám niečo našepkáva, že ide o múdrosť našich starých mám, ktoré narábali so zdrojmi rozvážne a efektívne. Je to návrat ku koreňom, ale s využitím moderných poznatkov vedy. Prečítajte si o tom viac. 

Permakultúrna záhrada

Permakultúra je najviac viditeľná práve na záhrade. Ekologické pestovanie zeleniny a ovocia je základom a ak chceme mať záhradu v súlade s parmakultúrnymi princípmi, staráme sa aj o to, aby bola pôda zdravá, hľadáme spôsoby, ako zadržiavať a využívať dažďovú vodu a dodávať rastlinám živiny prírodnými hnojivami.

To znamená, že namiesto umelých hnojív používame na výživu rastlín kompost, rastlinné zákvasy a výluhy, či zelené hnojenie. Pre tie z nás, ktoré sme zaneprázdnené v práci, s deťmi a ďalšími povinnosťami, nie je vhodnejší recept na záhradníčenie ako permakultúra. Tá šetrí náš čas aj financie tým, že sa riadi princípom min-max. To znamená, že pri našich minimálnych vkladoch získavame maximálne výnosy.

Znie to až neuveriteľne, ale darí sa nám to aj vtedy, keď nemáme čas na každodennú údržbu záhonov, aby sme vypleli každú burinku alebo inak sa v nich piplali. Pri takomto pestovaní využívame schopnosť rastlín spolupracovať a chrániť sa navzájom, schopnosť pôdy regenerovať sa a zároveň podporujeme život a lokálnu biodiverzitu.

Permakultúra - online webináre

Ako sa ponoriť do tajomstiev prírodného záhradníčenia a permakultúry, získať zručnosti a šetriť čas a financie? Chceli by ste sa naučiť, ako záhradníčiť, pestovať kvetiny či zeleninu, ale nemáte toľko času a chuť skúšať metódu pokus - omyl, alebo sa siahodlho vzdelávať pomocou literatúry ? Jeden spôsob, ako sa efektívne a rýchlo získať tieto zručnosti sú online webináre.

Odborníci a odborníčky zo Školy permakultúry v spolupráci s portálom Ženy v meste, ktorý sa venuje permakultúrnym témam, pre vás pripravili súbor lekcií na rôzne záhradné témy. Prevedú vás témami ako je pestovanie na balkóne, príprava pôdy pred výsevom, pestovanie ruží či zeleniny a ponúknu návod, ako zužitkovať odpad z domácnosti a vyrobiť si kvalitné biohnojivo.

Či máte balkón, terasu, záhradu alebo predzáhradku, poznatky z webinárov využijete kdekoľvek.V každom webinári je priestor na otázky a odpovede, k dispozícii sú sprievodné študijné materiály a prezentácie.

Výhodou pozeranie záznamov webinárov je ich dostupnosť v ktoromkoľvek čase. Po zakúpení ich budete mať k dispozícii celý mesiac. Počas tohto obdobia sa k nim môžete viackrát vrátiť alebo ich pozrieť celé odznova.