Každá z nás túži mať na stole zdravé organické potraviny bez umelých hnojív a pesticídov.  Zdravé jedlo z vlastného dvora poskytne vitamíny nielen nám, ale aj našim deťom. Zvlášť deti si vedia záhradu užiť - rady si chodia zobkať sladké bobuľky priamo z kríkov alebo si odtrhnú červené paradajky zo zeleninového záhonu.

Aby naša úroda bola zdravá a bohatá, vieme ju podporiť vysadením takých druhov rastlín, ktoré navzájom spolupracujú, podporujú sa a tým sa chránia pred škodcami aj nepriazňou počasia.

Čo je lesná záhrada?

Aby sme pochopili, čo to lesná záhrada je, stačí sa pozrieť, ako záhradníči príroda. V prírode nie je žiadna plocha odhalená - naopak, čo sa dá, to je zarastené vo všetkých možných vrstvách. Od stromov, cez kry, až po bylinky, kvetiny a pôdopokryvné rastliny.

Koncept lesnej záhrady výborne vystihol Patrick Whitefield : "Mnohé záhrady obsahujú rovnaké prvky ako lesné záhrady, ale sú väčšinou oddelené ako je sad, plocha bobuľovín, políčko zeleniny a záhon s bylinkami. Lesnú záhradu odlišuje to, že všetko sa pestuje dohromady na jednom kúsku pôdy v poschodiach nad sebou." Všetko teda pracuje v symbióze aj zo záhradnými štruktúrami ako je parenisko, kompost, či vyvýšené záhony.

Lesná záhrada: Z čoho sa skladá

V lesnej záhrade dokážeme dosiahnuť až sedem poschodí. Nemusí byť dodržaných všetkých 7, môže byť ich aj menej, ale čím viac vrstiev, tým lepšie pre výnosy zo záhrady a biodiverzitu.

Poschodia lesnej záhrady:

  1.  Veľké stromy  (ovocné stromy a orechy)
  2. Malé stromy (malé ovocné stromy)
  3. Kríky (bobuľové ovocie)
  4. Bylinné poschodie (bylinky, trvalky, rastliny s produkčnou časťou nad zemou)
  5. Zelenina s koreňmi (rastliny s produkčnou časťou pod zemou)
  6. Pôdopokryvné rastliny (jahody, pôdopokryvné rastliny)
  7. Vertikálne poschodie (popínavé rastliny, hrozno, minikiwi)

 

V lesnej záhrade dokážeme dosiahnuť až sedem poschodí. Foto - Klára Mydliarová

 

Ako vysadiť lesnú záhradu?

Základnou kostrou lesnej záhrady sú veľké ovocné stromy alebo orechy. Sú doplnené menšími ovocnými stromami ako napríklad mišpuľa, jarabina, muchovník a jedlými kríkmi ako je hlošina, baza, maliny, černice, drieň, hloh či trnka... Kríky aj stromy nerastú sami na holej pôde - sú podsadené jedlými trvalkami a bylinkami, pôdopokryvnými rastlinami ako sú napríklad jahody.  

Súčasťou lesnej záhrady je aj vertikálna zeleň - popínavky ako minikiwi, vinič, ťahavé letničky ako kapucínka, hrachor, fazuľa... V prírode neexistuje holá monokultúrna plocha - ak sa lepšie prizrieme, väčšinou je to bohatá zmes spolupracujúcich rastlín premiešaných tak, aby sa navzájom podporovali. O to presne ide aj nám v lesnej záhrade.

Lesná záhrada pre malé pozemky

Intenzívne pestovanie v lesnej záhrade je inšpiráciou pre menšie vidiecke alebo mestské záhrady, pretože v lesnej záhrade nezáleží na tom, či máme k dispozícii 100 m2 alebo 1 000 m2, pretože z nej vieme získať veľké výnosy na malej ploche.

Inšpirácia ako záhradníčiť v malej urbánnej lesnej záhrade je tu:

 

Jedlo z vlastnej záhrady: Inšpirácie na Slovensku a vo svete

Lesné záhrady sú obľúbené nielen vo svete ale aj u nás. Téme jedlých lesných záhrad sa u nás venuje napr. Hanka Sekulová. Vo svete sa lesným záhradám venuje veľa priekopníkov permakultúry a prírodného záhradníčenia, ktorých knihy sa dajú kúpiť aj v slovenskom alebo českom preklade.

Kniha, ktorá nemôže chýbať v knižnici začínajúceho lesného záhradníka je od skvelého Tobyho Hemnewaya - Záhrada GaiiTobyho štýl nazerania na svet a záhradníčenie je podmanivý.  

Jedlo z vlastnej záhrady: inšpirácie z literatúry

Ďalšia kniha bohatá na obsah, preložená do češtiny, je kniha od Patricka Whitfielda : Jak se dělá lesní zahrada. Jeden z prvých majiteľov lesnej záhrady je Robert Hart, ktorý prišiel s myšlienkou lesného záhradníčenia v podmienkach Európy ešte pred tým, ako sa začalo o lesných záhradách vo veľkom hovoriť  začiatkom 90-tych rokov minulého storočia. Veľkou výhodou pre nás začiatočníkov je fakt, že cestičku poznania nám už vyšľapali títo prví záhradníci.

Zbierku dobrej praxe s popisom vybudovaných a fungujúcich lesných záhrad vydalo vydavateľstvo DarmaGaia. Kniha Lesní zahrady v praxi je výborným sprievodcom jedlých lesných záhrad prevažne z Anglicka, ale aj z USA alebo Nemecka. Popisuje tu skúsenosti, úspechy aj neúspechy prvých lesných záhrad aj iných jedlých projektov v mestách.

Mať vlastný kútik divočiny, kde sa môžem schovať pred svetom a zároveň mať možnosť odtrhnúť si niečo dobré pod zub je jeden z najromantickejších momentov, ktoré vieme zažiť vo vlastnej záhrade a preto, ak túžite po jedlej záhrade, teraz je ideálny čas začať.

Použitá literatúra:

  • Hemenway, Toby: Zahrada Gaii, DharmaGaia, 2019. 
  • Whitefield, Patrick: Jak se dělá lesní zahrada, Kompost press.
  • Crawford,  Martin: Creating a forest garden. Working with the nature to grow edible corps. Green books 2018.
  • Hart, Robert: Forest gardening. Rediscovering nature and community in a post-industrial age. Green books 2020.