Pre každé tehotenstvo ženy by malo platiť – 9 mesiacov, 0 promile. Napriek tomu na Slovensku nie je raritou vidieť tehotnú s pohárikom. Väčšinou si povedia, že raz za čas malé pivko, či červené vínko, nemôže uškodiť. Odborníci upozorňujú, že na toto „ľudové“ tvrdenie neexistuje dôkaz. Naopak, aj jeden pohár alkoholu vie dieťa poznačiť na celý život.

 

 

Úplne by sa vzdali alkoholu

Medzi najrizikovejšie skupinu konzumentov piva, najmä ochuteného s nižšou koncentráciou alkoholu patria ženy, ktoré si „iba malý pohárik“ neodoprú ani počas tehotenstva.  Pritom až 83 percent Slovákov uviedlo, že by sa na základe správy o tom, že „aj zanedbateľné množstvo alkoholu spôsobuje vznik vrodených poškodení alebo môže spôsobiť spomalenie vývoja plodu“ úplne vzdalo pitia alkoholu v tehotenstve. Výskum na vzorke 800 respondentov urobil výrobca piva pri príležitosti Medzinárodného dňa povedomia o Fetálnom alkoholovom syndróme.

 

Žena alkohol vstrebáva úplne inak ako muž. Uznávaný gynekológ Jaroslav Hinš uviedol príčiny:

  • „telo ženy obsahuje viac tuku a menej vody
  •  viac alkoholu sa vstrebáva do krvi
  • ženy majú menšiu pečeň
  • v mozgových receptoroch sa rýchlejšie vyvíja závislosť
  • v predmenštruačnom období sa vplyvom hormónov rýchlejšie dostáva alkohol do krvi a spomaľuje sa vylučovanie
  • antikoncepčné tabletky spomaľujú vylučovanie alkoholu z tela
  • vyššie riziko poškodenia niektorých orgánov tela

 

Alkohol významne ovplyvňuje aj reprodukciu žien, spôsobuje neplodnosť,  komplikácie  v tehotnosti, potraty, úmrtia plodu, predčasné pôrody, či spomalenie rastu plodu. Až 50 percent všetkých vrodených vývojových chýb plodu spôsobuje alkohol.

Gynekológ Jaroslav Hinšt upozorňuje, že alkohol v tehotenstve sa vstrebáva v tenkom čreve a prestupuje do krvi matky. Takže, ak sa opije matka, opité je aj jej dieťa. Alkohol totiž prechádza cez placentu do krvi plodu a do plodovej vody, čím vzniká chronická hypoxia (nedostatok kyslíka) plodu. Nastáva  porucha delenia a rastu buniek a  dochádza  k vzniku vrodených vývojových chýb, najmä k abnormálnemu vývinu mozgu nenarodeného dieťaťa.  Kritická  dávka pre dieťa je 60 až 80 g čistého alkoholu za deň, čo je 700 ml piva, 0,5 l vína či 75 ml destilátu.

 

 

Rizkové sú všetky tri semestre

„Medicína sa stále vyvíja. Veď kedysi hroziaci potrat liečili infúziami metylalkoholu. Až v roku 1973 odborníci zistili, že je to nebezpečné. Všetko je veľmi individuálne a nikto nevie, ako daná matka alkohol toleruje. Koľko ho vstrebe cez črevo a v pečeni detoxikuje. Takže maximálne malé čierne pivo, ale aj to musí matka vedieť, ako ho vstrebáva, takže ja by som neodporúčal ani to,“ dodáva docent.

“Rizikové sú všetky tri semestre. V prvom pri konzumácii alkoholu vznikajú možnosti vrodených vývojových chýb tváre a mozgu. V druhom trimestri je najväčším rizikom potrat a v treťom  retardácia vývinu plodu, zaostávanie rastu a diferencovania centrálneho nervového systému (CNS) plodu. Neskôr nastupujú poruchy pamäti, učenia, problémy s kontrolou emócií,“ upozorňuje Jaroslav Hinšt, pretože veľa z týchto detí potom skončí v adoptívnych rodinách. Rodičia, ktorí si takéto dieťa adoptovali, zistia, že trpí fetálnym alkoholickým syndrómom niekedy až  v piatom veku dieťaťa.ň

Docent upozorňuje, že deti postihnuté týmto syndrómom v prvom roku života netolerujú pohladenie, majú zvýšený prah citlivosti na dotyk, slabo pijú, majú časté brušné koliky, zvracajú, často sa v noci budia, mávajú záchvaty kriku a vyvíjajú sa pomalšie ako iné deti.

 

 

Ročne 250 detí

Na Slovensku sa ročne narodí približne dvestopäťdesiat detí s  fetálnym alkoholickým syndrómom. Odborníci pritom upozorňujú, že ich matky vôbec nemuseli nadmerne piť.

„Hlavné príznaky fetálneho alkoholového syndrómu sú spomalený vývoj plodu, podvýživa, nevyvinutá hlava a mozog, poškodený zrak a sluch, a rôzne telesné odchýlky. Už po narodení sa u týchto detí prejavuje slabý sací reflex, alkoholové abstinenčné príznaky, dráždivosť a poruchy spánku. Už malý dotyk druhej osoby môže dieťa so syndrómom mimoriadne rozrušiť,“ vysvetľuje gynekológ Hinšt.

„Duševné a fyzické vývojové poruchy sú u detí so syndrómom veľmi časté. Následne majú problém so sústredením, učením, môžu sa u nich objaviť i poruchy správania, ktorá musí byť celý život pod odbornou starostlivosť," dodáva Barbora Kuchárová, klinická psychologička a riaditeľka OZ Prima, ktoré sa špecializuje na problematiku závislostí.

 

 

Iba raz alebo vôbec

S diagnózou fetálneho alkoholového syndrómu sa  dokonca môže narodiť dieťa, ktorého matka vypila alkohol iba raz. Žiadny výskum na svete totiž nevie určiť, aké množstvo alkoholu v tehotenstve syndróm spustí. Každá žena je jedinečná. Takéto dieťa sa dokonca môže narodiť aj matke, ktorá počas tehotenstva nepila, ale pred oplodnením áno. Diagnostika fetálneho alkoholového syndrómu je tak náročná, že odborníci sa musia vzdelávať tri roky. Na Slovensku máme takýchto expertov iba 15, ktorí syndróm vedia diagnostikovať a aj liečiť. Nie však vyliečiť.

Únia materských centier SR, ktorá združuje takmer 70 materských a rodinných centier, sa pravidelne s takýmito prípadmi stretáva. Ak si myslíte, že ide iba o matky zo sociálne slabších vrstiev, ste na omyle

 „Mám pocit, že sa to nezlepšuje.  Pribúdajú totiž aj ženy vo vysokých funkciách. Máme vysoký počet  vzdelaných anonymných alkoholičiek. Často ide o manželky úspešného podnikateľa. Žena v domácnosti si cez alkohol hľadá takzvané uplatnenie vo voľnom čase.   Často sú to aj právničky a manažérky, ktoré pred stresom utekajú k fľaške. Dokonca ju radi kombinujú s kokaínom, poznám takých prípadov viacero,“ zamyslí sa  Martin Páleník z OZ Prima, koordinátor projektu Prima street.

„Máme viacero matiek, ktoré pili počas tehotenstva. Nedokázali prestať, aj keď vedeli, ako dieťaťu škodia. Máme mamku, ktorá dokonca dala víno do fľašky ročnému bábätku. O dieťa prišla a už žije v náhradnej rodine.  Je školák s alkoholovým syndrómom, takže celá rodina bojuje s následkami FAS,“ spomína si MUDr. Jana Nosková, MPH z  Centra diagnostiky, terapie a prevencie FAS v Ružomberku. Upozornila, že syndróm sa nikdy vyliečiť nedá, dá sa iba liečiť.

 

 

 

Kampaň podporia v prevádzkach aj v nákupnom centre

Nie je obvyklé, aby výrobca alkoholu sám upozorňoval na riziká konzumácie ich výrobkov. Na Slovensku sa k tomuto kroku rozhodol výrobca piva. Už štvrtý rok kampaňou s názvom 9 mesiacov 0 promile upozorňuje pri príležitosti Medzinárodného dňa povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme (FAS – 9. september), že alkohol do úst tehotným ženám nepatrí. O tomto nebezpečnom syndróme informuje na obaloch svojich produktoch a vo vybraných prevádzkach. Pomáha mu v tom už druhý rok aj Únia materských centier SR. Pridali sa aj občianske združenie Prima a Centrum diagnostiky, terapie a prevencie FAS Ružomberok.

„Sme si vedomí, aký úžasný produkt máme. Ale nemôžeme sa pozerať, ak ho niekto zneužíva. Je našou povinnosťou upozorniť na to, že alkohol do úst tehotným ženám, deťom, ale aj šoférom nepatrí. V momente, keď ho pije napríklad tehotná žena, pre nás je to zneužívanie nášho produktu. Ak chce byť firma úspešná, musí nám záležať na zdravých konzumentoch, lebo s nimi môžeme aj dlhodobo počítať. Takže ja by som si v tehotenstve nedala ani ten malý pohárik čierneho piva, aj keď v Česku je tolerancia lekárov, ale aj verejnosti ďaleko väčšia. Ako zaznelo, nikto vám nemôže zaručiť, kde je u vás nastavená riziková hranica,“ povedala pre Ženy v meste Drahomíra Mandíková, riaditeľka pre firemné vzťahy a komunikáciu z Pivovarov Topvar.

 

 

Od 9. septembra bude po celý mesiac obsluha v 21 prevádzkach v Bratislave, Senci, Malinove, Šamoríne či v Malackách, označená odznakom „Alkohol je nevhodný pre tehotné ženy“ . V podnikoch s vyškoleným personálom nájdete aj letáčiky s informáciami o nebezpečenstve konzumácie alkoholu počas tehotenstva. 

Informácie o rizikách konzumácie alkoholu počas tehotenstva sú dostupné aj na internetovej stránke www.promileinfo.sk. Na zvyšovanie informovanosti slúži aj aplikácia pre smartfóny s názvom ProMile Lady, ktorú si je možné bezplatne stiahnuť.

 

 

Prečítajte si aj Kilo banánov na raňajky či liter ovocnej šťavy, aj tak sa začína deň na raw strave

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.