RÍM, BRATISLAVA. Mamy majú veľký vplyv na to, ako ich dcéry posudzujú svoje telo. Zo štúdie Comon Sense Media vyplýva, že u detí, ktorých mamy sú nepokojné so svojou váhou, je vyššia pravdepodobnosť, že aj oni budú so svojím telom nespokojné.

Platí to aj vtedy, keď mamy svojím dcéram opakujú, že sú pekné a že nemajú brať do úvahy, čo o nich hovoria iní. Napísal to taliansky denník Corriere della Serra, z ktorého citovala agentúra ČTK.

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

Otcovia a svaly

„Všetko, čo sa týka posudzovania vlastného tela, vyvoláva selektívnu pozornosť, príliš sústredenú na telesné rozmery, sebaúctu spojenú s fyzickým vzhľadom. Tento typ hodnôt má prednosť. A pozor, neplatí to len pre matky a dcéry, ale všeobecne pre vzťahy rodičov a deti, napríklad, keď otec pred zrkadlom komentuje svoje svaly a hovorí o tom, že treba ísť do posilňovne,“ hovorí pre taliansky denník Corriere della Serra Stefano Erzegovesi, nutričný poradca a psychiater z Centra pre poruchy príjmu pri nemocnici San Raffaele v Miláne.

Dôležité je preto učiť deti, aby ani seba ani druhých nehodnotili podľa fyzického vzhľadu. Zvlášť, ak sú v rodine dospievajúce deti, kde je riziko poruchy príjmu potravy vyššie. Tínedžeri majú sklony k perfekcionizmu a  prejavujú sa u nich prehnané sklony jesť zdravo a odmietať niektoré jedlá. To môže viesť k neadekvátnej pozornosti k tomu, ako vyzerajú.

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

Dôležitý nemá byť fyzický vzhľad

Keďže dieťa sa porovnáva s rodičom, je pre neho vzorom a často ho nasleduje ho, vníma správanie dospelých. Ak sa mama znepokojuje telom, myslí si, že by to mala robiť aj dcéra, alebo syn. „Predovšetkým sa treba vyhnúť tomu, aby rodičia prehnane hovorili o svojej váhe alebo vzhľade.  Nehovoriac o diétach, o nevyhnutnosti dodržiavať diétu a určite ju neuplatňovať u detí. Viac než slová sú potrebné skutky, zdieľanie skúsenosti, výber jedál,“ povedal Stefano Erzegovesi.

Pripomína tiež, aby sme na deti nepreniesli mániu robiť si selfie, ktoré zachycujú celú postavu. „Tento zvyk podporuje myšlienku, že naša hodnota je určovaná fyzickým vzhľadom,“ dodáva.

 

Prečítajte si aj Desaťročný Zion sa vie zase hrať. Má ako prvé dieťa transplantované ruky