MOSKVA, BRATISLAVA. Ruská biologička na to myslí stále, hoci má dnes už 90 rokov. „Prosila som ju o prepáčenie, keď som ju naposledy hladkala a plakala som,“ hovorí podľa ORF Adilja Kotowskaja. I tak je dnes 90-ročná vedkyňa pyšná na to, že jej psa poslali na tak dôležitú misiu do vesmíru.

Kríženec sibírskeho huskyho a teriéra Lajka vyletela v rámci misie Sputnik 2 do vesmíru dňa 3. novembra 1957 a stala sa prvou životu bytosťou vo vesmíre. Od začiatku bolo jasné, že na zem sa už nevráti.

 

Lajka.  Foto - youtube.com

 

Fotogenická a poslušná Lajka

Lajka žila na ulici v Moskve. Mal dva roky a vážila asi 6 kilogramov, keď ju našli. Bola poslušná a fotogenická, presne taká, akú Sovieti potrebovali. Sovietsky zväz najprv 4. októbra 1957 zaskočil Spojené štáty i celý svet, keď vypustil 1. umelú vesmírnu družicu zeme Sputnik 1 do vesmíru a odštartoval tak kozmickú éru ľudstva. Hneď na to sa skúšal poslať do kozmu niečo živé.

Lajka prešla tvrdým tréningom, ktorý pripravila Kotowskaja. Musela si zvykať na stále menší priestor tak, aby vydržala v 80 centimetrovej kapsule. Na let ju pripravovali vo vojenskom výskumnom centre, kde sa dnes nachádza socha jej. Do vesmíru ju Sovieti poslali demonštratívne v deň 40.výročia októbrovej revolúcie.

Svoju misiu odštartovala uväznená v tesnom priestore, oblečená do vesmírneho obleku s jemnými senzormi, ktoré riadili tep srdca, krvný tlak a dych, a bola neustále sledovaná kamerou. Hluk a vibrácie motora Lajku vystrašili, srdce malého psa bilo trikrát rýchlejšie ako normálne. Laika sa trochu upokojila, keď vesmírna kapsula dosiahla obežnú dráhu Zeme.

 

 

Šok a prehriatie Lajka neprežila

Postupne však začala teplota stúpať z 15 na 41 stupňov, šok z tepla a vyčerpania Laika neuniesla – po piatich hodinách už nejavila žiadne známky života. Sovietsky rozhlas naďalej hlásil, že žije. Vo vesmíre krúžila ešte niekoľko mesiacov, až do 14. augusta 1958, keď zhorela v atmosfére.

Sovietsky zväz to dlho tajil. Oficiálna verzia znela, že Lajka zomrela pokojne, keď jej do jedla pridali jed. Až v roku 2002 na jednej konferencii v Spojených štátoch priznali, že Lajke došiel vzduch a podľahla prehriatiu a stresu.

Napriek problémom, získali sovietski vedci dostatok informácií, ako poslať do vesmíru ďalších psov a priviesť ich aj späť na zem.  To otvorili cestu do vesmíru ľuďom. A 12. apríla 1961 sa ako prvý človek do vesmíru dostal Jurij Gagarin.

 

Prečítajte si aj Hačikó z bratislavského prístavu