Kedy je vhodné zvoliť si mäkší a kedy zase tvrdší matrac? Ako si vybrať matrac pre deti a ako pre senirov? Pýtali sme sa priamo u výrobcu.

Keďže spánok patrí medzi základné ľudské potreby, dôležitá je jeho kvalita. Aby sme ráno nevstávali bolestivo „dolámaní“ v niektorých častiach tela, ale v pohode boli schopní čo najlepšie absolvovať každodenné pracovné alebo školské povinnosti, osobné záujmy a aj iné voľnočasové aktivity.

Týka sa to úplne každého z nás bez ohľadu na vek, pohlavie i zamestnanie. Preto je dôležité na akom matraci ležíme. Jeho hlavnou úlohou je spríjemňovať spánok a udržiavať chrbticu v správnej polohe.

Ako si vybrať matrac? Základné zásady ako si vyberať najlepšie matrace

V súčasnosti domáci i zahraniční výrobcovia a dodávatelia ponúkajú široký výber pružinových, latexových, sendvičových, penových, taštičkových, gélových či vysokoelastických zdravotných matracov, až má zákazník problém sa v tom orientovať.

 

Ilustračné foto - pexels.com

Treba brať do úvahy tradíciu firmy na výrobu matracov, pestrosť tohto sortimentu, použitie materiálov, referencie zákazníkov na kvalitu, dĺžku záruky či rýchlosť dodania a potrebnú starostlivosť o matrac. Pre jeho výber je dôležitý aj vzhľad, tvrdosť, výška, vzdušnosť, profil, nosnosť či zónovaná povrchová úprava alebo reliéf spodnej časti, ktorý ovplyvňuje potenie spiaceho.

[Vyskúšajte matrace DORMEO - kompletná ponuka kliknite]

„Treba si uvedomiť, pre koho ten matrac je, celá rodina by si nemala kupovať rovnaký. Každý človek potrebuje iný, vhodný pre svoje telo. Treba zohľadniť jeho hmotnosť, výšku i polohu pri spaní. Iný matrac potrebuje mladý študent, iný senior, ale tiež žena, muž a dieťa. Matrac je akoby náš spoločník, pretože s ním trávime intímne chvíle, oddychujeme, naberáme nové sily do ďalších aktivít," vysvetľuje Marta Ficková, obchodná manažérka spoločnosti Dormisan Župčany, ktorá má v centre Prešova firemnú predajňu ortopedických matracov.

V špecializovanej predajni už podľa výzoru a postavy zákazníka vedia odhadnúť, čo by pre neho bolo vhodné. "Dobré je, keď sa zákazník pýta a hovorí o svojich požiadavkách,“ dodáva Ficková.

Ako si vybrať matrac

  • - Pre ľudí s nižšou hmotnosťou sú vhodnejšie mäkšie
  • - Pre ľudí s vyššou hmotnosťou sú vhodnejšie tvrdšie
  • - Ak spíte na brucho, alebo chrbte je vhodnejší tvrdší
  • - Ak spíte na boku, je vhodný mäkší matrac

 

Pokojný spánok podľa odborníčky zaručí ideálna tvrdosť matraca, ktorého vrchná elastická vrstva poskytuje správnu oporu každej časti tela podľa veľkosti tlaku – prispôsobuje sa ležiacej polohe. To umožňuje uvoľniť a zrelaxovať chrbticu, svaly, šľachy, kĺby, vyrovnáva poškodené držanie tela spôsobené jednostranným zaťažením pri jednotvárnej práci, tiež predchádza ischiastickým problémom. Pre ľudí s vyššou hmotnosťou sú vhodnejšie tvrdšie matrace, s nižšou mäkšie.

Nosnosť matraca je priamo úmerná výške jeho jadra, ktoré čím je vyššie, tým je väčšia nosnosť. Nosnosť a pevnosť sa dajú ovplyvňovať hustotou použitého materiálu a jeho hrúbkou. Kvalitnejší matrac je viacvrstvový a dôležitá je i jeho priedušnosť. Kupujúci bude prekvapený, v akom malom zrolovanom valci mu príde domov 30 cm vysoký matrac s rozmermi 80x200 cm.

 

 

„Ak väčšinu noci prespíte na chrbte alebo bruchu preferujte tvrdší matrac, pre spánok na boku je vhodnejší mäkší. Deti potrebujú na zdravý rast pevnejší matrac so strednou tvrdosťou. Pre seniorov sú vhodné matrace s tvrdším ortopedickým jadrom kombinované na povrchu s mäkkou pamäťovou penou. Pre zdravotne hendikepovaných a dlhodobo ležiacich ľudí sú vhodnejšie mäkšie a elastickejšie matrace,“ radí Marta Ficková.

Aj podľa ich výrobcu a majiteľa župčianskej spoločnosti L. C. Manager Luigiho Cossara najlepšia kúpa matracov je vo firemnej predajni. „Keď vás bolí zub nejdete k hociktorému lekárovi, ale k zubárovi," hovorí. Podobne by to malo byť aj s nákupom matracov. Lepšie si vyberiete v špeciálnej predajni ako v supermarkete medzi rozličným tovarom. V predajni matracov máte možnosť ich vidieť viac druhov, ohmatať materiál, porovnať vzhľad, prakticky vyskúšať kvalitu, využiť odborné poradenstvo.

Ako si vybrať matrac? Základné zásady ako si vyberať najlepšie matrace

Výrobcovia matracov tvrdia, že kúpa kvalitného matraca je dlhodobá a veľmi dôležitá investícia do svojho zdravia, veď spíme tretinu života. Mnohým ľuďom sa pri nákupe zdá veľká suma, ale tá je aspoň na 10 rokov. Pritom si neuvedomujú, že fajčiar za rovnaké obdobie minie oveľa viac financií na tento svoj pôžitok, ktorým ničí zdravie sebe, znepríjemňuje život príbuzným a ďalším ľuďom vo svojom okolí,“ apeluje taliansky podnikateľ Luigi Cossar, ktorý na Slovensku vyrába matrace 26 rokov a zamestnáva 60 ľudí.

Špecializuje sa na návrhy a výrobu kompletného spacieho systému založeného predovšetkým na výrobkoch z vlny merinos, ale i polyuretánovej, latexovej a inej peny. Zároveň dodáva, že všetky dovezené materiály z Talianska sú certifikované. Matrace sú antibakteriálne, antiroztočové, klimatizačné a hygienické, netreba ich vysávať, pretože sú samočistiace.

[Vyskúšajte matrace DORMEO - kompletná ponuka kliknite]

„Vyrábame asi 20 druhov matracov, i ten najlacnejší musí byť kvalitný. Aj pre 150 kg muža vyrobíme matrac na mieru a podľa želania v rôznych rozmeroch s expresným dodaním do 24 hodín hocikde na Slovensku,“ konštatuje Luigi Cossar.