WASHINGTON. Donald Trump nie je normálny a Spojené štáty sa opäť musia postaviť za svoje hodnoty. V rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu MSNBC to povedala dlhoročná diplomatka Madeleine Albrightová. 

"To čo robí - on nie je normálny. Jeho reakcia na toto nie je normálna. Nie je americká," uviedla Albrightová. 

 

Nápis Hanba pri fotografii Heather D. Heyerovej, ktorú zabili v sobotu v Charlottesville.  Foto - TASR/AP

 

Albrightová sa hnevá na Trumpa

Bývalá americká ministerka zahraničných vecí a veľvyslankyňa USA pri Organizácii Spojených národov (OSN) takto reagovala na slová a správanie šéfa Bieleho domu po udalostiach v Charlottesville. Trump je v týchto dňoch predmetom ostrej kritiky zo strany médií, komentátorov, analytikov aj politikov za to, že po víkendovej násilnej demonštrácii v Charlottesville dostatočne neodsúdil pravicový extrémizmus. Obraňoval účastníkov manifestácie s názvom "Zjednoťme pravicu" v meste Charlottesville, kde belošský rasista automobilom vrazil do protidemonštrantov, pričom zabil jednu ženu a približne 15 ďalším osobám spôsobil rozličné zranenia.

"Ja som veľmi vďačná za to, že som v Amerike a zároveň som veľmi smutná zo všetkého, čo som počas uplynulých troch dní počúvala. Chlácholenie fašistov a ultrapravičiarov je cestou do záhuby," uviedla Albrightová, ktorá už ako dieťa zažila, čo je to nesloboda a nenávisť. Jej rodina musela dvakrát utiecť z Československa - raz pred nacistickou, druhý raz pred komunistickou totalitou.

Albrigtová povedala, že je hrdá na americké hodnoty a americkú úctu rôznorodosti a otvorenosti. Američania musia podľa nej za tieto hodnoty opäť bojovať, pretože to, čo sa v týchto dňoch deje, to "nie je Amerika, ako ju poznáme". 

 

Pochod v Charlottesville.  Foto - TASR/AP

 

Albrightová kritizuje nechutnú diskusiu

"Ľudia majú slobodu prejavu, ale rasizmus a zastávanie sa nadradenosti bielej rasy – to nie je americký spôsob správania. My všetci sa musíme nechať počuť - nech sme z akejkoľvek politickej strany, nech pochádzame odkiaľkoľvek. Amerika sa bude musieť opäť postaviť za svoje hodnoty, a nie za takúto nechutnú diskusiu," povedala diplomatka.

Albrightová je českého pôvodu, jej otec Josef Korbel (pôvodne Körbel) bol kariérnym diplomatom, ktorý z obavy pred nacistickým prenasledovaním pre židovský pôvod konvertoval na katolícku vieru. Napokon musel z krajiny aj rodinou aj tak utiecť. Druhú svetovú vojnu prežila rodina v Spojenom kráľovstve, po jej skončení sa vrátila do Prahy, ale po roku 1948 emigrovala znova, tentoraz do USA.

Albrightová sa stala prvou ženou v Spojených štátoch, ktorá získala post ministra zahraničných vecí (v rokoch 1997 až 2001), a to v administratíve prezidenta Billa Clintona. Ešte predtým ju Clinton vymenoval za veľvyslankyňu USA pri OSN. V deväťdesiatych rokoch významne podporovala proces rozširovania Severoatlantickej aliancie o bývalé štáty Varšavskej zmluvy.

 

Prečítajte si aj Žena si dala na poznávaciu značku auta "covfefe" z Trumpovho tweetu