Kingston upon Hull/Bratislava. Pilotka Amy Johnsonová bola priekopníčkou britského letectva. Bola prvou ženou, ktorá absolvovala sólový let z Veľkej Británie do Austrálie v roku 1930. Narodila sa pre 114 rokmi. 

 

Prvý pilotka

O lietanie sa Amy Johnsonová, ktorá sa narodila 1. júla 1903 v britskom meste Kingston upon Hull, začala zaujímať v roku 1928, keď mala 25 rokov a začala pracovať ako sekretárka v Londýne. Študovala síce ekonomiku na univerzite v Sheffielde, ale bolo to v čase, keď možnosti žien realizovať sa v tejto oblasti boli obmedzené. Aj to bol asi dôvod, prečo sa upriamila na lietanie.

Licenciu na pilotovanie získala 6. júla 1929 v londýnskom leteckom klube a onedlho vlastnila aj licenciu pozemného leteckého inžiniera. Azda aj v úsilí o získanie slávy sa rozhodla pre sólo let do Austrálie, pričom dúfala, že pokorí 16-dňový rekord, ktorého držiteľom bol v tom čase Bert Hinkler.

Prostriedky na kúpu stroja získala od otca a od ropného magnáta lorda Wakefielda, ktorý tiež financoval pohonné hmoty. Jej lietadlo fľaškovozelenej farby sa pýšilo strieborným nápisom "Jason" podľa obchodnej značky spoločnosti jej otca.

 


Foto - wikipedia.org


Prívítali ju ako hrdinku

Amy Johnsonová vzlietla 5. mája 1930 z britského Croydon Airport bez záujmu verejnosti. Do Darwinu v Austrálii dorazila 24. mája toho roku. Pri ďalšom lete do austrálskeho Brisbane pri pristávaní havarovala a domov sa musela vrátiť loďou (z Egypta ju do Británie už priviezli na lietadle). Hinklerov rekord síce neprekonala, ale domov sa vrátila ako známa pilotka, ktorá sa preslávila ako prvá žena ojedinelým sólo letom. Vo Veľkej Británii ju privítali ako hrdinku a stala sa držiteľkou viacerých ocenení.

Jej kariéra sa odvtedy spájala s lietaním. Bola v ňom oveľa úspešnejšia, ako v bezhlavo uzavretom manželstve s britským letcom Jimom Mollisonom, ktoré skončilo rozvodom.

 


Foto - wikipedia.orgPilotka zomrela pri nehode svojho lietadla 5. januára 1941. Jej telo sa nikdy nenašlo. S jej smrťou sa spájajú viaceré dohady a klebety. V lietadle údajne viezla svojho milenca nemeckého špióna, alebo že naaranžovala vlastnú smrť. Najpravdepodobnejšie však je, že počas letu pre The Air Transport Auxiliary stratila kurz a po páde lietadla sa utopila v ústí rieky Temže. Dožila sa iba 37 rokov.

.

Prečítajte si aj Dejiny tvorili aj ženy, nielen hrdinovia