Tlačové konferencie sú v komunistickej Číne vopred naplánované. Otázky, ktoré dávajú novinári a novinárky sú poslané vopred a schvaľované. Aj preto si dovolí čínska televízia prenášať tlačové konferencie naživo. Ako však píše BBC, nie všetko má však vládnuca komunistická strana pod kontrolou.

Pri tlačovej konferencii na plenárnom zasadnutí čínskeho parlamentu vystúpila reportérka Čang Chuej-ťün, ktorá sa predstavila ako novinárka televíznej stanice American Multimedia Television USA so sídlom v Spojených štátoch. Tá má úzke vzťahy s čínskou verejnoprávnou CCTV. „Rok 2018 je 40. výročím reformy a otvárania sa Číny svetu. Čína sa bude svetu ďalej otvárať,“ začala podľa Českej televízie asi 40-sekundovú servilnú otázku.

Čínsky politik po nej mohol vychváliť projekt prezidenta Si Ťin-pchinga - novodobú Hodvábnu cestu.

 

 

Znechutenie v priamom prenose 

Keď to počula reportérka Liang Siang-i z finančného spravodajského serveru I-chaj, nevydržala to. Najprv si kolegyňu prísne premerala, potom otočila hlavu a prevrátila od znechutenia oči.

Moment, ktorý takto videli v priamom prenose milióny ľudí v Číne, sa stal okamžite hitom na sociálnych sieťach a získal mnohých napodobniteľov. Ľudia ho označili za najzaujímavejší moment zo zasadnutia parlamentu, ktorý trvá 14 dní a schvaľuje vopred dohodnuté opatrenia. Žiadne prekvapenia sa neočakávajú.

Meno odvážnej novinárky sa stalo jedným z najvyhľadávanejších na sieti Weibo, čo je čínska obdoba twitteru. Video patrilo k najdiskutovanejším.

"Jedno prevrátanie očí povie viac ako tisíc slov,“ napísal jeden z používateľov Weibo podľa agentúry APA.

 

 

Novinárku vraj prepustili

Čínska cenzúra zakročila okamžite. Video stiahla a zakázala čínskym novinárom o incidente diskutovať či informovať. Liam bola dočasne odvolaná z novinárskeho tímu, ktorý pokrýval zasadnutie v parlamente. Podľa denníka The Guardian bola údajne novinárka aj prepustené zo zamestnania.

Nepomohla ani nahrávka spravodajského servera, na ktorom jeho reportérka dala stručnú 16-sekundovú otázku čínskemu ministrovi obchodu a pýtala sa na čínske dohody o voľnom obchode.

Čínski cenzori sú počas zasadnutia čínskeho parlamentu nekompromisní, keďže ide o najdôležitejšiu politickú udalosť roka.  Aj tento rok dostali médiá upozornenie, aby o zasadnutí informovali „opatrne“.

Čínska cenzúra internetu patrí k najprísnejším na svete. Zatvára internetové stránky, blokuje účty, kontroluje užívateľov, zakazuje anonymné diskusie a účty. Oficiálne to robí kvôli bezpečnosti krajiny, slúži to však hlavne na kontrolu kritikov režimu.