O recyklácii a potrebe znižovania množstva odpadu sa hovorí čoraz viac. Pure Junk vytvára v mene udržateľnosti produkty zo stavebného odpadu či starého nábytku. Kým niekto považuje staré parkety či nevyužité palety za odpad, dizajnéri z tímu Pure Junk v nich vidia potenciál na výrobu drevených poličiek či stojana na príbor. „Nemáme rozbehnutú žiadnu oficiálnu spoluprácu s firmami. Materiál však produkuje veľké množstvo stavebných firiem. Okrem toho sa nám ľudia ozývajú aj sami. Keď niekto búra starý krov, prípadne prerába príbytok. O materiál, ktorému vieme dať druhý život, nie je núdza,” hovorí zakladateľka Maja Demjanovičová.

Z materiálu používajú dizajnéri najčastejšie drevo. „Pre nás je najprístupnejšie, je jednoducho opracovateľné a výsledky sú efektívne. Skúšame však aj kov. Pre mňa osobne je drevo veľmi príjemný a prírodný materiál. Predsa len je to stále kus stromu. Rada by som však vedela spracovať aj plast, ktorý je vo svete vzhľadom na jeho množstvo veľkým problémom,” vysvetľuje dizajnérka Maja Demjanovičová.

 

Maja Demjanovičová.  Foto - archív Pure Junk

 

Také, aké inde nenájdete

Pure Junk nefunguje ako kamenný obchod alebo klasický e-shop, kde si kúpite niekoľko kusov takmer totožných produktov. Produkty sú jedinečné umelecké diela, líšiace sa materiálom, farebným odtieňom aj nápadom, ktorý sa rozvíja po rozhovore s klientom. „Nápady tvoríme my, spoločne. Klient si vždy určí nejaké špecifiká a my už pri stretnutí s ním vidíme, čo sa mu páči, aký má štýl. Nielen štýl interiéru, ale aj obliekania a život celkovo. Podľa toho sa tvorí celý produkt. Každý jeden je jedinečný,” vysvetľuje Maja.

 

Foto - archív Pure Junk

 

Získali aj ocenenie

Tím Pure Junk rozvinul pôvodne víkendovú záľubu do úspešného modelu komunitného podnikania, ktorý minulý rok získal aj celoslovenské ocenenie spolu s grantom. Postarala sa o to Nadácia VÚB, ktorá v rámci programu Komunitné granty podporuje zaujímavé komunitné projekty. Prospešným myšlienkam v oblasti komunitného podnikania zároveň udeľuje Ocenenie Impact HUB. Pure Junk zo Žiliny bol jedným z dvoch projektov, ktoré ocenenie v roku 2017 získali.

Viac o príbehu projektu Pure Junk sa dočítate v celom rozhovore, ktorý Maja Demjanovičová poskytla pre magazín Nadácie VÚB Srdcovky. Sympatická Žilinčanka v ňom popisuje, ako celý nápad vznikol, ako sa na Slovensku vyvíja záujem o eko produkty a tiež aké sú ich plány s ďalším rozšírením výroby.

 

Foto - archív Pure Junk