BRATISLAVA, GORDES DE LOUP. Keď idete autom od mora po Francúzskej riviére po horských serpentínach, za každou zákrutou sa vám vynorí pohľad, na ktorý sa nedá zabudnúť. Po asi 30 kilometroch prídete nad dedinku Gordes de Loup, kde sa výhľad zmieša s dráždivou vôňou.

Sídli tu totiž jedna z dvoch maličkých domácich filiálok slávneho cukrárstva. Vstupujeme do dedinského domu v horách Francúzskej riviéry a máme pocit, akoby sa tu zastavil čas.

 

 

V piatich jazykoch

Francúzi s tradičnou úctou a láskou vás v jedinečnej výrobni svetoznámych cukroviniek privítajú vzácnymi kúskami starožitného provensálskeho dubového nábytku zo 17. a 18- storočia. Spoločnosť Florián, ktorú preslávilo kondenzované ovocie, kvety a bylinky po celom svete si necháva záležať na tradícii a tak do dnešného dňa vyrába svoje sladkosti podľa rovnakej, rokmi overenej receptúry.

„Spoločnosť bola založená v roku 1949. Confiserie Florian v Gorges du Loup leží v úchvatnom prostredí pozdĺž brehu rieky Loup, v nižších kopcoch krásnej krajiny v okolí mestečka Grasse. Možno ste si vonku všimli vysoké piliere mostu, ktorý zničili počas druhej svetovej vojny a dodnes nie je opravený. Dýcha históriou a pripomína, aký ťažký život tu obyvatelia mali,“ privíta nás hneď po vstupe do cukrárskej výrobne sympatická sprievodkyňa Salene.

Turistov porozdeľuje podľa piatich svetových jazykov. S úsmevom súhlasne prikývne na moju otázku, či si môžem do výrobne zobrať aj fotoaparát, keďže ich recepty a výrobnú technológiu si dobre strážia.

 

 

Vôňa cukru, byliniek, kvetov a ovocia

Vo výrobni nás vôňa cukroviniek doslova ovalila. Miešali sa tu vône cukru, byliniek, kvetov a ovocia. Pôvodné cukrárske stroje z dávnych pradávnych čias pekne vedľa seba spolupracovali s modernou technológiou, ktorá hotové výrobky uzatvárala do špeciálnych konzervačných nádob.

Už na prvý pohľad bolo jasné, že chuť, vôňa a vzhľad sú tu na prvom mieste. Žiadna veľká výrobňa, masové pásy a tony cukríkov. Pekne mravčia práca domácich, na ktorých bolo vidieť, že svoju prácu milujú. Poctivo kontrolovali každý jeden cukrík, kondenzované ovocie, želé, či iné ovocie v cukre, ktoré sa miešalo v nádherných medených akoby miešačkách.

„Kvalita našich výrobkov bola v roku 1972 ocenená prestížnou cenou Coupe d'Or du Bon dnou Français, teda akýsi Zlatý pohár francúzskej dobrej chuti," pochválila sa sprievodkyňa, ktorá si všimla údiv a úctu v našich tvárach. „Povzbudení týmto úspechom a po zakúpení známej značky Florian sme otvorili aj prevádzku Confiserie Florian v Nice. V roku 1974 , rovno v prístave v Starom Meste . Kedysi bola pôvodným domovom bývalej Florian čokoládovne, v Nice veľmi obľúbenej. Oslavoval ju aj svetoznámy maliar Matisse. Nice je hlavné mesto labužníkov cukroviniek už od nepamäti,“ dodáva.

V jeho časoch v prístave často kotvili lode z Afriky, ktoré dovážali vyberané kakaové bôby, ktorých vôňa sa šírila celým mestom. „Presne tá vôňa, ktorú máte teraz možnosť precítiť vy,“ hovorí. Vôňa nám doslova liezla pod kožu. Každým krokom prehliadky rástol pocit, že si ju vlastne ani nechcete pozrieť celú, ale rovno zabočiť do obchodu, kde úplne dobrovoľne miniete všetky peniaze vyčlenené na dovolenku.
Obe výrobne, pri mori aj v horách, majú rovnaké príchute a špeciality. Nájdete tu kandizované klementínky z Vence, či marhule, ananás, čerešne, broskyne, hrušky, slivky, melón. A to všetko hneď vedľa kryštalizovaných kvetov, čokoládou poliatej pomarančovej kôry, kakaom pokrytých mandlí, kvetinových džemov, citrusových marmelád a množstva ďalších sladkých zázrakov.

 

 

Kondenzované klementínky

Neboli sme dnu ani päť minút, aby som pochopila, prečo sú prehliadky výrobní zadarmo. Jednoducho vôňa a vzhľad cukroviniek vám nedovolí, aby ste z nej odišli bez nákupu. Sladkosti neboli lacné, ale po prehliadke vám to bolo úplne jedno, keď vidíte ako v čokoládovej dielni nanášajú tenkú vrstvu horúcej čokolády na rôzne domáce pralinky, marcipán, či feuilletinky.

„Toto je špeciálna dielňa na glazúrovanie kandizovaných klementíniek a v tej poslednej sa venujú výrobe tvrdých cukríkov,“ ukazuje dozadu rukou Salene.

Vo výrobni na vás číhajú delikátne kúsky z celého pobrežia Francúzskej riviéry . Klementínky a mandarínky z Vallaurisu, citróny z Mentonu, trpké a sladké pomaranče z Nice, ruže, jasmín , či fialky z okolia Grasse .
„Kryštalizované kvety sú ú nás veľmi obľúbené. Niektorí ich jedia rovno z vrecka, iní ich používajú na ozdobovanie zmrzliny, peny, alebo pečiva,“ hovorí Salene a ukazuje pritom na veľkú kopu fialiek s kryštalizovaným cukrom. Miestami sa cítite ako v kvetinárstve, kde sa miešajú vône najrozličnejších kvetov. Hneď sa nimi sa sušia lupene ruží, či mäta. Každý výrobný krok si vyžaduje trpezlivosť a presnosť.

„Tu potierame kandizované ovocie a vyrábame džemy. Z ruží, fialiek, jasmínu a rôzne. Podľa sezóny. V mestách a mestečkách okolo Grasse - Le Plan, Plascassier, Tourrettes-sur-Loup, Pégomas, Opio, alebo Vence, nájdete ruže v máji všade. A v dielňach Confiserie Florian sa menia na nespočetné delikátne divy. Ruže Centifolia a Tango sú tým, kde sa začína naše kúzlo. Prvá z nich, ktorá inšpirovala najväčších návrhárov a získala pre Grasse povesť svetového hlavného mesta parfumov je "cent-feuilles" alebo "sto lupienkov". Široké lupene druhej ruže sú vynikajúce pre výrobu jemných kryštalizovaných kvetov, ktoré zmiešame so sladkým cukrom a namočíme do sirupu na dvanásť hodín v špeciálnych zásobníkoch na kryštalizáciu,“ vysvetľuje sprievodkyňa, ktorá nás zasa vedie do miestnosti kráľovstva tvrdých cukríkov.

 

 

Továreň na čokoládu

„Ešte nás čaká čokoládovňa,“ milo sa usmeje, keď vidí naše zle skrývané nadšenie zo sladkostí. „Toto je zasa továreň na čokoládu, kde kandizované pomarančové a citrónové kôry ručne namáčame jeden po druhom do lahodnej tmavej, bielej alebo mliečnej čokolády s drvenými lieskovými orieškami. Všetko vyberavej kvality,“ upozorňuje Salene.

Tajne nám nechá kúsok ochutnať. „Rýchlo zjesť, lebo vstupujeme do baliarne, tak nech nemám u kolegov za vás zle!“ zasmeje sa.

V poslednej miestnosti výrobky balia do ručne vyrábaných provensálskych košov, určených špeciálne pre kandizované ovocie, alebo do malých vrecúšok pre kryštalizované kvety, kávové zrná, provensálske mandle, alebo žuvacie karamelky v štyroch výnimočných príchutiach. Každý druh výrobku má svoje špeciálne balenie. Všetko robíme ručne,“ pochváli sa domáca, ktorá v priestoroch Confiserie Florian prednáša v piatich svetových jazykoch.

„V zimných mesiacoch vyrábame citrónové džemy, ručne ponáranú pomarančovú kôrku do rôznych druhov čokolády a pracujeme na glazovaní kandizovaného ovocia. Každé obdobie je špecifické na rôzne druhy ovocia a najkrajšie kvety regiónu na cukrárenské produkty. Od februára do augusta zasa vo Floriane spracúvame fialky, ruže Tango, jasmín a bylinky. Menia sa na delikátne kryštalizované kvety alebo džemy. Všetky sú to výnimočne prírodné zázraky s rozmanitými sladkými chuťami,“ vysvetľuje nám sezónne práce. 

Neviem, koľko z jej posledných slov návštevníci ešte počuli, pretože sa rozpŕchli po obchode s neodolateľnými sladkosťami. Neodradila ich ani vysoká cena. Všetko je to obchodnícky premyslené. Kto chce do obchodu, musí prejsť výrobňou, kde tak podľahne vôňam, že mu je úplne jedno, koľko nakoniec pri pokladni zaplatí. Ale neľutuje. Kvety, ovocie či bylinky majú takú výnimočnú chuť, že mnohí sa tam dokonca vrátia. 

 

 

Prečítajte si aj PunkArt, na ktorom si pochutnáte