Základný recept na dresing z kyslej smotany je veľmi jednoduchý a zahŕňa len niekoľko základných ingrediencií. Pripravte si skvelú zálievku do zeleninového šalátu so ženami v meste.

Dresing z kyslej smotany

Tento jednoduchý dresing z kyslej smotany sa hodí ku mnohým druhom šalátov. Najmä k tým, ktoré obsahujú viac listovej zeleniny, ako je napríklad šalát z baby špenátu, zelerový šalát, šalát z kelu, ale aj ku šalátom s uhorkou, paradajkami, cibuľou a paprikou. Kyslá chuť a krémová konzistencia sú dokonalým doplnkom k jednoduchým šalátom s menším množstvom ingrediencií.

Zaujímavosťou o dresingu z kyslej smotany je, že sa objavil na americkom trhu v 50. rokoch 20. storočia vďaka farmárom, ktorí potrebovali nájsť nový spôsob, ako využiť prebytky kyslej smotany. Tento šalátový dresing sa stal veľmi obľúbeným a dnes je to jedna z najbežnejších základných omáčok v amerických domácnostiach.

Aj keď o zálievke z kyslej smotany nemáme nijakú konkrétne „vtipnú“ zaujímavosť, o kyslej smotane samotnej je zaujímavá informácia, ktorý súvisí s jej použitím v dresingu. Vedeli ste, že kyslá smotana bola pôvodne vytvorená ako spôsob konzervovania mliečnych výrobkov ešte pred tým, ako bolo bežne dostupné chladenie?

Kyslá smotana sa vyrába fermentáciou smotany s baktériami mliečneho kvasenia, vďaka čomu smotana zhustne a rozvinie svoju charakteristickú chuť.

Tento proces fermentácie tiež pomáha zachovať smotanu znížením jej pH, čím sa stáva menej pohostinnou pre škodlivé baktérie. To bolo dôležité najmä v období pred bežným rozšírením chladničiek, keď sa mliečne výrobky pri vysokých teplotách rýchlo kazili.

Takže hoci dresing z kyslej smotany môže vyzerať ako moderný kulinársky výtvor, v skutočnosti má korene v oveľa staršej tradícii používania fermentácie na konzervovanie potravín. Vyskúšajte si pripraviť aj smotanový dresing podľa nášho receptu.

Kyslá smotana a dresing

Dresing z kyslej smotany je obľúbenou voľbou pre šaláty kvôli svojej bohatej a krémovej konzistencií, pikantnej chuti a všestrannosti. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je dresing z kyslej smotany taký populárny:

 • Krémová textúra: Dresing z kyslej smotany má hustú a krémovú textúru, ktorá dobre pokrýva ingrediencie šalátu a dodáva bohatý a zhovievavý pocit v ústach. Táto textúra dobre kontrastuje s ostrými a chrumkavými textúrami mnohých šalátov.
 • Chuť: Ako už názov napovedá, kyslá smotana má pikantnú príchuť, ktorá dodáva dresingu príjemnú kyslosť. Táto pikantnosť pomáha vyvážiť chute v šaláte a môže tiež zvýrazniť chuť iných ingrediencií.
 • Všestrannosť: Dresing z kyslej smotany je všestranný a možno ho prispôsobiť rôznymi bylinkami, korením a ďalšími prísadami, aby sa vytvorili rôzne chuťové profily. Môže sa napríklad pripraviť s čerstvým kôprom a cesnakom pre klasickú rančovú príchuť alebo s limetkovou šťavou a rascou pre šalát inšpirovaný Mexikom.
 • Jednoduchá príprava: Dresing z kyslej smotany sa dá ľahko pripraviť doma s niekoľkými jednoduchými ingredienciami, čo z neho robí pohodlnú voľbu pre ľudí, ktorí si chcú pripraviť vlastný šalátový dresing bez veľkého úsilia.

Celkovo je dresing z kyslej smotany obľúbenou voľbou pre šaláty kvôli svojej krémovej textúre, pikantnej chuti, všestrannosti a jednoduchosti prípravy.

Recept na dresing z kyslej smotany

Na jeho prípravu budete potrebovať:

 • 1 šálku kyslej smotany,
 • 2 lyžice octu,
 • 1 lyžičku horčice,
 • 1 lyžičku medu,
 • soľ a čerstvo mleté čierne korenie podľa chuti,

Postup receptu

 1. Do misky nalejte kyslú smotanu a pridajte ocot. Dobre premiešajte, aby sa ocot rovnomerne rozložil v smotane.
 2. Pridajte lyžičku horčice a lyžičku medu. Premiešajte, aby sa všetky ingrediencie dobre spojili.
 3. Podľa chuti pridajte soľ a čierne korenie. Dobre premiešajte.
 4. Ochutnajte a prípadne doladte chuť soľou, korením alebo medom podľa potreby.
 5. Dresing môžete okamžite použiť alebo uložiť do chladničky na niekoľko hodín, aby sa chute prepojili. Poriadne premiešajte pred použitím.

Dobrú chuť.

Zoznam receptov ako pripraviť dresing z kyslej smotany je veľmi bohatý. Foto - Freepik

Existuje mnoho rôznych receptov na dresing z kyslej smotany, ktoré sa môžu líšiť v zložení a chuti. Je možné si ho prispôsobiť rôznymi bylinkami, korením a ďalšími prísadami, aby vyhovovali rôznym chutiam a preferenciám. Tu je niekoľko ďalších príkladov:

 • Dresing z kyslej smotany s cesnakom a bylinkami - kyslá smotana sa zmieša s čerstvým cesnakom, tymianom, rozmarínom a inými bylinkami a prípadne sa ochutí soľou a korením podľa chuti.
 • Dresing z kyslej smotany s dijónskou horčicou - kyslá smotana sa zmieša s dijónskou horčicou, medom a jablkovým octom a pridajú sa koreniny podľa chuti.
 • Dresing z kyslej smotany so syrom a cesnakom - smotana sa zmieša s nasekaným syrom, čerstvým cesnakom a korením a podáva sa s listovým šalátom alebo zeleninou.
 • Dresing z kyslej smotany so sójovým olejom a octom - kyslá smotana sa zmieša s olivovým olejom, sójovým olejom, octom a medom a ochutí sa korením podľa chuti.
 • Dresing z kyslej smotany s medom a citrónom - Základná ingrediencia, ktorou je aj tu kyslá smotana sa zmieša s medom, citrónovou šťavou a citrónovou kôrou a prípadne sa ochutí korením. Tieto recepty môžu byť prispôsobené podľa osobných preferencií a chuti a použité na rôzne druhy šalátov alebo zeleniny.
 • Farmársky Ranch dressing: Zmiešajte kyslú smotanu, majonézu, čerstvé bylinky, ako je petržlen, pažítka a kôpor, cesnakový prášok, cibuľový prášok, soľ a čierne korenie. Tento klasický dresing sa hodí k šalátom, zelenine a dokonca aj ku kuracím krídelkám.
 • Chipotle Limetkový dresing: Vyšľahajte kyslú smotanu, limetkovú šťavu, adobo omáčku z konzervovaných chipotle paprík, med a soľ. Tento dymový a pikantný dresing sa dobre hodí k šalátom inšpirovaným Mexikom.
 • Avokádový limetkový dresing: Zmiešajte kyslú smotanu, avokádo, limetkovú šťavu, cesnak, soľ a čierne korenie. Tento krémový a pikantný dresing je ideálny na pridanie do šalátov s grilovanými kuracími prsiami alebo krevetami.
 • Dressing z modrého syra: Skombinujte kyslú smotanu, rozdrobený syr s modrou plesňou, cmar, citrónovú šťavu, soľ a čierne korenie. Tento pikantný a štipľavý dresing je ideálny pre šaláty s výraznou zeleninou, ako je rukola alebo žerucha.

Toto je len niekoľko príkladov z mnohých rôznych receptov na dresingy z kyslej smotany, ktoré sú k dispozícii. Možnosti sú nekonečné, takže sa nebojte experimentovať s vlastnými obľúbenými ingredienciami a príchuťami!

Pri tvorbe textu sme využili aj openai.com. Vyskúšajte aj náš recept na medový dresing, alebo jogurtový dresing na šalát. Vyskúšajte aj ďalšie recepty na cesnakový dresing, alebo si prečítajte aj článok aký je rozdiel medzi dipom a dresingom. A tu je recept na miešaný šalát s dresingom.