Dip a dresing sa môžu zdať synonymom, ale líšia sa. Hlavným rozdielom medzi dipom a dresingom je ich zamýšľané použitie a konzistencia.

Rozdiel medzi dipom a dresingom

Dip je hustá a krémová zmes, ktorá je určená na použitie ako prílohy na namáčanie rôznych potravín, ako je zelenina, sušienky, hranolky alebo tyčinky. Dipy bývajú hustejšie ako dresingy a sú určené na to, aby priľnuli k namáčanému pokrmu, a nie k polievaniu. Vyskúšajte napríklad dip na grilovačku z jogurtu a cesnaku.

Na druhej strane dresing je redšia a tekutejšia zmes, ktorá sa má naliať na šaláty alebo iné jedlá, aby jej pridala chuť a vlhkosť. Dresingy sa dajú použiť aj ako marináda na mäso alebo ako omáčka na sendviče či wrapy. Na rozdiel od dipov sú dresingy určené na zmiešanie s jedlom, s ktorým sú spárované, a nie len na použitie ako príloha na namáčanie. Aj keď sa ingrediencie používané v dipoch a dresingoch môžu do určitej miery prekrývať, hlavný rozdiel je v konzistencii a zamýšľanom použití. Vyskúšajte napríklad niektorý z našich šalátových dresingov.

Zaujímavosti o dipoch

Existuje niekoľko zaujímavých faktov o dipoch. Slovo „dip“ sa používa na označenie rôznych druhov omáčok a príloh od konca 19. storočia, ale až v 50. rokoch sa tento výraz začal používať špeciálne pre párty jedlá podávané s čipsami alebo krekrami. V Spojených štátoch je dňom dipov nedeľa, počas ktorej sa hrá Super Bowl - finále ligy amerického futbalu. Vtedy sa v USA skonzumuje najviac rôznych druhov tejto obľúbenej omáčky. Celkovo sa odhaduje, že každý rok Američania zjedia viac ako 125 miliónov kilogramov dipu.

V roku 2018 bol v Libanone stanovený nový svetový rekord v najväčšej porcii dipu, kde kuchári vytvorili masívnu porciu hummusu s hmotnosťou 2267 kilogramov. V starovekom Egypte sa dipy často používali ako spôsob, ako maskovať chuť pokazeného jedla.

Určite aj tieto informácie zdôrazňujú popularitu a dlhú históriu dipov ako kategórie potravín. Vyskúšajte aj tekvicový dip. Alebo aj recept na smotanový dip.

Zaujímavosti o šalátových dresingoch

Tu je niekoľko zaujímavých a zábavných faktov o dresingoch na šaláty. Ranch dresing je najobľúbenejšímz nich používaným v Spojených štátoch, pričom odhadom asi 40 % Američanov ho uvádza ako svoj obľúbený dresing.

V roku 2014 vytvoril muž vo Virgínii svetový rekord pre najväčšiu fľašu šalátového dresingu, keď pripravil obrovskú fľašu rančového dresingu, ktorá vážila viac ako 590 kilogramov.

Francúzsky dresing, napriek svojmu názvu, v skutočnosti nepochádza z Francúzska. Tento dresing na šalát bol vynájdený v Spojených štátoch na začiatku 20. storočia ako sladký a štipľavý dresing, ktorý sa zvyčajne vyrába z kečupu, octu, cukru a oleja.

Prvý zaznamenaný recept na šalátový dresing pripravovali už starí Rimania, ktorí si pripravovali dresing zo soli, oleja a octu, ktorým si poliali zeleninu. Vyskúšajte napríklad náš recept na dresing z kyslej smotany, alebo medový dresing.