Pripraviť si smotanový dresing na šalát trvá len pár minút a zeleninovému šalátu dodá tú naozaj správnu chuť. Výhody smotanového dresingu naozaj treba spomenúť. Urobte si ho z kyslej smotany doma spolu so ženami v meste.

Smotanový dresing

Tento základný recept na smotanový dresing je všestrannou možnosťou pre šaláty a možno ho prispôsobiť ďalšími prísadami, aby vyhovovali vašim chuťovým preferenciám.

Svoj šalátový dresing môžete samozrejme pretvoriť podľa vlastných predstáv a napríklad majonézu nahradiť gréckym jogurtom, aby bol trošku zdravší. Alebo pridať trochu medu alebo javorového sirupu aby bol zase sladší, alebo trochu štipľavej omáčky alebo kajenského korenia na pikantné nakopnutie.

Smotanový dresing je obľúbený na šalátoch z niekoľkých dôvodov. Pár z nich sme dali dohromady:

 • Krémová textúra: Smotanový dresing má krémovú konzistenciu, ktorá dopĺňa to chrumkavé, čo máme radi v mnohých druhoch šalátov. Tento dresing dokáže rovnomerne obaliť ingrediencie šalátu, vďaka čomu bude každé sústo dokonale chutné.
 • Chuť: Ako som už spomenul, kyslá smotana má príjemnú chuť, ktorá šalátom dodáva správnu kyslosť. Toto môže pomôcť prelomiť bohatosť iných ingrediencií šalátu, ako je slanina, syr alebo avokádo.
 • Všestrannosť: Smotanový dresing je všestranný a možno ho dochutiť rôznymi bylinkami, koreninami alebo inými prísadami, aby vyhovoval širokej škále typov šalátov. Môže sa napríklad pripraviť s čerstvým kôprom a cesnakom pre klasickú príchuť alebo s limetkovou šťavou a čili práškom pre šalát inšpirovaný Mexikom.
 • Jednoduchá príprava: Tento šalátový dressing sa dá ľahko pripraviť doma s niekoľkými jednoduchými prísadami. Vďaka tomu je vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí si chcú pripraviť domáci zeleninový šalát s dresingom bez toho, aby trávili príliš veľa času v kuchyni.

Vyskúšajte aj naše ďalšie recepty. Napríklad ten na medový dresing, alebo obľúbený recept na šunkofleky. Vyskúšajte aj nápady ako si doma pripraviť dresing z kyslej smotany. Prípadne vyskúšajte aj dresing na hamburger. A tu je recept na miešaný šalát s dresingom.

Základný recept

Potrebujeme:

 • 1/2 šálky kyslej smotany,
 • 2 lyžice majonézy,
 • 1 lyžica bieleho vínneho octu alebo citrónovej šťavy,
 • 1 lyžička dijonskej horčice,
 • 1 strúčik cesnaku,
 • soľ a mleté čierne korenie podľa chuti,
 • Voliteľné: nasekané čerstvé bylinky, ako je kôpor, petržlen alebo pažítka,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu smotanového dresingu

 1. V malej miske dôkladne zmiešame kyslú smotanu, majonézu, biely vínny ocot alebo citrónovú šťavu, dijonskú horčicu a mletý cesnak, kým sa dobre nespoja.
 2. Dresing dochuťte soľou a mletým čiernym korením podľa chuti a podľa potreby pridajte nasekané čerstvé bylinky.
 3. Ak je dresing príliš hustý, zriedime ho trochou vody alebo mlieka, aby sme dosiahli požadovanú konzistenciu.
 4. Nádobu prikryte a nechajte v chladničke, kým nie je smotanový dresing pripravený na použitie. Chute sa pri chladení spoja.

Tip: Ideálne je nechať smotanový dresing v chladničke odpočívať aspoň 30 minút, aby sa chuti spojili. Avšak, nie je to striktne dané a dresing môže byť použitý pokojne aj ihneď po príprave. Niektoré recepty však odporúčajú nechať smotanový dresing v chladničke odpočívať počas noci, aby sa chute stali ešte intenzívnejšími. V každom prípade, pred podávaním by mal byť smotanový dresing dobre premiešaný.

Aké ďalšie typy smotanového dresingu poznáme?

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako pripraviť smotanový dresing, a môže sa pridať množstvo ingrediencií na zmenu chuti a textúry. Tu je niekoľko receptov na rôzne druhy smotanových dresingov:

 • Jednoduchý smotanový dresing: zmiešajte 1 šálku kyslej smotany s 1 lyžičkou octu, 1 lyžičkou Dijon horčice, 1 lyžičkou medu a soľou a korením podľa chuti.
 • Cesnakový smotanový dresing: zmiešajte 1 šálku smotany s 2 strúčikmi nasekaného cesnaku, 2 lyžicami citrónovej šťavy, 1 lyžicou olivového oleja, 1 lyžičkou medu a soľou a korením podľa chuti.
 • Jogurtovo-smotanový dresing: zmiešajte 1/2 šálky smotany, 1/2 šálky jogurtu, 1 lyžičku medu, 1 lyžičku citrónovej šťavy, soľ a korenie podľa chuti.
 • Dresing s vlašskými orechmi: zmiešajte 1 šálku kyslej smotany, 1/4 šálky nasekaných vlašských orechov, 2 lyžice nasekaného kôpru, 1 lyžičku citrónovej šťavy, soľ a korenie podľa chuti.
 • Kyslomliečny smotanový dresing: zmiešajte 1 šálku smotany s 1/2 šálky kyslého mlieka a 2 lyžicami čerstvého nasekaného kôpru alebo pažítky, soľou a korením podľa chuti.
 • Avokádový smotanový dresing: zmiešajte 1 avokádo, 1/2 šálky smotany, 1/4 šálky mlieka, 2 lyžice nasekaného koriandra, 2 lyžice čerstvej limetkovej šťavy, soľou a korením podľa chuti.
 • Chrenový smotanový dresing: zmiešajte 1 šálku smotany s 2 lyžicami nastrúhaného chrenu, 1 lyžičkou octu, soľou a korením podľa chuti.
 • Dresing s kari: zmiešajte 1 šálku smotany, 2 lyžice kari prášku, 2 lyžice jablkového octu, 1 lyžicu medu, soľou a korením podľa chuti.
 • Smotanovo-ríbezľový dresing: zmiešajte 1 šálku smotany, 1/4 šálky ríbezlí, 1 lyžicu medu, 2 lyžice citrónovej šťavy, soľou a korením podľa chuti.
 • Horčicovo-cesnakový dresing: zmiešajte 1 šálku smotany, 2 lyžice dijonskej horčice, 2 strúčiky nasekaného cesnaku, 1 lyžicu jablkového octu, soľou a korením podľa chuti. 

Tieto recepty môžete prispôsobiť podľa svojich preferencií, pridávať alebo uberať ingrediencie a prispôsobiť ich chuti. Dobrú chuť. Prečítajte si aj článok aký je rozdiel medzi dipom a dresingom. Vyskúšajte aj ďalšie recepty na cesnakový dresing.