Pripravovanie šalátového dresingu doma má mnoho výhod. Tu sú niektoré z hlavných dôvodov, prečo by ste mali zvážiť prípravu vlastného dresingu na šalát.

Šalátový dresing

Doma je to dokonalá kontrola kvality a zloženia vášho šalátového dresingu. Keď si pripravujete dresing na šalát sami, viete presne, z akých zložiek sa skladá. Môžete zvoliť zdravšie ingrediencie a vyhnúť sa pridaným konzervačným látkam a umelým prísadám, ktoré sú často prítomné v priemyselne vyrábaných dresingoch na šalát.

Priprava dresingu na šalát doma vám umožní prispôsobiť chuť presne podľa vašich preferencií. Môžete si zvoliť základné zložky, ako je ocot alebo citrónová šťava, a pridať k nim ďalšie ingrediencie podľa chuti, ako sú bylinky, korenie, med alebo horčica. Tak si môžete vytvoriť svoj vlastný, originálny dresing na šalát.

Väčšina priemyselne vyrábaných dresingov na šalát má vysoký obsah tuku, cukru a soli. Keď si dresing pripravujete doma, môžete si zvoliť zdravšie zložky, ako je olivový olej alebo med, a kontrolujete tak pridávanie soli a cukru.

Prečo si šalátový dresing pripraviť doma?

Priprava dresingu na šalát doma zaručuje, že bude čerstvý. Priemyselne vyrábané dresingy často obsahujú konzervačné látky, aby predĺžili ich trvanlivosť.

Keď si dresing pripravíte sami, môžete si byť istí, že obsahuje čerstvé zložky a že neobsahuje žiadne umelé prísady. Vzhľadom na tieto výhody je priprava dresingu na šalát doma skvelý spôsob, ako zlepšiť chuť a zdravie vašich šalátov.

Existuje mnoho skvelých receptov na šalátový dresing, ktoré môžete vyskúšať a nájsť si ten najlepší pre seba. Nižšie uvádzam niekoľko obľúbených receptov na domáce šalátové dresingy. Prípadne vyskúšajte aj zálievku na cestovinový šalát. A rovnako máme overený recept ako sa pripravuje pečená zelenina. Tu je aj recept na najlepší cesnakový dresing. Alebo aj klasický Cézar šalát.

Jogurtový dresing na šalát

Tento dresing je jednoduchý na prípravu a robí sa zväčša z gréckeho jogurtu, citrónovej šťavy a korenia. Tento jogurtový šalátový dresing môžete použiť na akýkoľvek šalát podľa vašej chuti a fantázie. Ak sa vám zdá príliš hrubý, môžete pridať trochu vody na zjemnenie. Vychutnajte si svoj chutný a zdravý šalát s jogurtovým dresingom!

Potrebujete:

 • 1 šálku gréckeho jogurtu,
 • 1 lyžicu citrónovej šťavy,
 • 1 lyžicu medu,
 • 1 lyžičku dijónskej horčice,
 • 1 strúčik cesnaku (nasekaný),
 • 1/4 čajovej lyžičky soli,
 • 1/4 čajovej lyžičky čierneho korenia,
 • 2 lyžice jemne nasekaného kôpru (voliteľné),

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup: V malej miske zmiešajte grécky jogurt, citrónovú šťavu, med, dijónsku horčicu, nasekaný cesnak, soľ a čierne korenie. Ak chcete, môžete pridať aj jemne nasekaný kôpor kvôli chuti, ale aj pre dekoráciu. Dochutite podľa potreby soľou a korením a premiešajte, kým sa zmes nezjednotí. Jogurtový dresing na šalát použite na svoj obľúbený šalát a môžete podávať. Alebo vyskúšajte recept na jogurtový dresing na gyros.

 

Šalátový dresing. Foto - Freepik

Medový dresing

Ide o veľmi jednoduchý šalátový dresing na prípravu a robí sa zväčša z medu, olivového oleja, octu a korenia. Tu je jeden z možných receptov:

Potrebujete:

 • 1/4 šálky olivového oleja,
 • 3 lyžice octu (napríklad jablčného alebo balsamico),
 • 1-2 lyžice medu (podľa chuti),
 • 1 lyžičku Dijónskej horčice,
 • soľ a korenie na dochutenie,

Postup: V malom pohári alebo miske zmiešajte olivový olej, ocot, med a Dijónsku horčicu. Premiešajte zmes, kým sa nezjednotí a nedostanete hladkú textúru. Podľa chuti dochuťte soľou a korením. Nalejte na váš obľúbený šalát a môžete podávať. Tento medový dresing môžete prispôsobiť podľa svojich preferencií. Ak máte radi sladké dresingy, pridajte viac medu. Ak chcete silnejšiu horčicovú chuť, pridajte viac Dijónskej horčice. Tento dresing sa hodí ku každému druhu šalátu, ale najmä k šalátom so syrom, orechmi alebo ovocím. Máme pre vás aj samostatný recept na medový dresing.

Smotanový dresing

Tento šalátový dresing sa hodí k takmer akémukoľvek šalátu, ale najmä k listovým šalátom, šalátom s kuracím mäsom alebo ku šalátom s vajcom. Na prípravu smotanového dresingu na šalát budete potrebovať:

 • 1/2 šálky kyslej smotany,
 • 1/4 šálky majonézy,
 • 2 lyžice čerstvo pripravenej citrónovej šťavy,
 • 1 lyžička dijónskej horčice ,
 • 1 lyžička medu,
 • 1 strúčik cesnaku,
 • pretlačený soľ a čerstvo mleté čierne korenie na dochutenie,

Postup: V miske zmiešajte kyslú smotanu a majonézu a dôkladne premiešajte, kým zmes nezjednotíte. Pridajte citrónovú šťavu, dijónsku horčicu, med a pretlačený cesnak. Všetko dôkladne premiešajte, aby sa zmes spojila. Podľa chuti pridajte soľ a čerstvo mleté čierne korenie. Ak je dresing príliš hustý, môžete ho zriediť s trochou mlieka alebo vody. Nalejte smotanový dresing na svoj obľúbený šalát a podávajte okamžite. Môžete si ho prispôsobiť podľa svojich preferencií, pridajte viac dijónskej horčice alebo citrónovej šťavy, aby ste dresing ochutili podľa svojho gusta. Vyskúšajte viac druhov receptov ako pripraviť smotanový dresing. Vyskúšajte aj nápady ako si doma pripraviť dresing z kyslej smotany.

Cesnakový dresing

Ak máte radi intenzívnu cesnakovú chuť, môžete pridať viac čerstvého, alebo sušeného cesnaku. Tento šalátový dresing sa hodí k takmer akémukoľvek šalátu, ale najmä k listovým šalátom, šalátom s vajcom alebo ku šalátom s kuracím mäsom. Tento dresing môžete uložiť v chladničke v uzavretej nádobe až na 5 dní. Na prípravu cesnakového dresingu na šalát budete potrebovať:

 • 2 strúčiky cesnaku, jemne nasekané alebo pretlačené,
 • 1/4 šálky olivového oleja,
 • 2 lyžice jablčného octu,
 • 1 lyžica dijónskej horčice,
 • 1 lyžica medu,
 • 1 lyžička sušeného cesnaku,
 • soľ a čerstvo mleté čierne korenie na dochutenie,

Postup: V miske zmiešajte nasekaný cesnak, olivový olej, jablčný ocot, dijónsku horčicu, med a sušený cesnak. Dôkladne premiešajte. Podľa chuti pridajte soľ a čierne korenie a znova premiešajte. Ochutnajte šalátový dresing a prípadne ho dochuťte podľa svojich preferencií. Naliajte cesnakový dresing na svoj obľúbený šalát a dôkladne premiešajte, aby sa zmes spojila. Vyskúšajte aj ďalšie recepty na cesnakový dresing, alebo si prečítajte aj článok aký je rozdiel medzi dipom a dresingom.

 

Cesnakový dresing. Foto - Michal Trško

Ďalšie obľúbené šalátové dresingy

Olivový olej a citrónová šťava: Tento šalátový dresing je ľahký a osviežujúci, s chutou po kyslosti. Je veľmi jednoduchý na prípravu, len zmiešajte olivový olej a čerstvú citrónovú šťavu v pomere 2:1 a dochuťte soľou a čiernym korením podľa chuti.

Medovo-dijónsky šalátový dresing: Tento šalátový dresing je sladký a trochu pikantný. Zmiešajte 2 lyžice dijónskej horčice, 2 lyžice medu, 1 lyžicu octu, 1 lyžicu čerstvej citrónovej šťavy a 1/2 šálky olivového oleja. Dochutite solou a korením podľa chuti.

Farmársky ranch dresing: V miske zmiešajte majonézu, kyslú smotanu a mlieko, až kým sa nevytvorí hladká zmes. Pridajte cesnak, cibuľu, petržlenovú vňať, kôpor a pažítku a dôkladne premiešajte. Ochutnajte a podľa chuti pridajte soľ a korenie. Tu je kompletný recept na farmársky ranch dresing.

Cesnakovo-bylinkový dresing: Tento dresing má silnú chuť po cesnaku a bylinkách. Zmiešajte 1/4 šálky olivového oleja, 2 lyžice čerstvej citrónovej šťavy, 2 lyžice vodky, 1 lyžicu medu, 2 strúčiky cesnaku (nasekaného na maličké kúsky), 1 lyžicu čerstvo nasekaného tymianu, 1 lyžicu čerstvo nasekaného rozmarínu, 1 lyžicu čerstvo nasekaného oregana. Dochutite solou a korením podľa chuti.

Jogurtovo-kôprový dresing: Tento dresing je krémový a osviežujúci, s chutou po kôprovej vôni. Zmiešajte 1/2 šálky gréckeho jogurtu, 1/4 šálky kôprových lístkov (jemne nasekaných), 2 lyžice citrónovej šťavy, 1 lyžicu medu, 1 lyžičku horčice a 1/4 čajovej lyžičky soli.

Balzamikový dresing: zmiešajte 1/4 šálky olivového oleja, 2 lyžice balzamikového octu, 1 lyžičku dijonskej horčice a 1 strúčik cesnaku, nakrájaný na drobné kúsky. Osoľte a okoreňte podľa chuti.

Klasický francúzsky dresing: zmiešajte 1/4 šálky olivového oleja, 1/4 šálky bieleho vínneho octu, 1 lyžičku dijonskej horčice, 1 lyžičku sušeného estragónu a štipku soli a korenia. Dobre pretrepte.

Avokádový dresing: zmiešajte 1/2 avokáda, 1/4 šálky olivového oleja, 2 lyžice bieleho vínneho octu, 1 strúčik cesnaku, nakrájaný na drobné kúsky, 1 lyžičku sušeného koriandra a štipku soli a korenia. Dobre rozmixujte v mixéri, pokiaľ nebude hladký.

Všetky tieto recepty sú ľahko pripraviteľné a môžete si upraviť množstvo ingrediencií podľa svojej chuti. Prajeme dobrú chuť! Pri príprave tohto článku sme využili nástroj openai.com.

Vyskúšajte aj náš recept na tradičné tzatziky. A tu je recept na miešaný šalát s dresingom. Alebo skúste aj recept na smotanový dip.

Ako urobiť domáci dresing do tortilly?

Výroba domáceho dresingu do tortilly je jednoduchá a umožňuje vám prispôsobiť chuť a zloženie podľa vašich preferencií. Tu je recept na základný domáci dresing do tortilly:

Ingrediencie:

 • ½ šálky majonézy
 • 2 lyžice jogurtu
 • 1 lyžička horčice
 • 1 lyžička octu (napr. jablčný, biely vínny alebo vínny ocot)
 • ½ lyžičky korenia (napr. chilli prášok, kari, paprika)
 • Soľ a čierne korenie podľa chuti

Postup:

 1. V mise zmiešajte majonézu a jogurt, až kým sa dobre nezjednotia.
 2. Pridajte horčicu a ocot a znovu premiešajte, aby sa ingrediencie spojili.
 3. Pridajte korenie podľa vášho výberu, ako napríklad chilli prášok pre pikantnejšiu chuť, kari pre exotický nádych alebo papriku pre mierne korenistý dresing. Môžete pridať aj ďalšie korenie podľa svojich chutí.
 4. Ochutnajte a pridajte soľ a čierne korenie podľa chuti. Premiešajte, aby sa dresing správne premiešal a získal jednotnú konzistenciu.
 5. Dresing je teraz pripravený na použitie. Môžete ho ihneď použiť alebo ho dať do chladničky a nechať ho vychladnúť alespoň 30 minút, aby sa chutné arómy dokonale prepojili.

Tento základný domáci dresing do tortilly môžete ďalej prispôsobiť podľa svojich preferencií. Môžete pridať ďalšie zložky, ako je čerstvý citrónový džús, med, cesnak alebo bylinky, aby ste dosiahli konkrétnu chuť, ktorú preferujete. Experimentujte s rôznymi kombináciami a vytvorte si vlastný vynikajúci dresing do tortilly.