HOUSTON. Vo veku 92 rokov zomrela bývalá prvá dáma USA a aktivistka za gramotnosť rodín Barbara Bushová. V stredu o tom informovali britská spravodajská stanica BBC a tlačová agentúra AP s odvolaním sa na hovorcu rodiny Jima McGratha. Bushová, manželka 41. prezidenta Georgea H.W. Busha (93) a matka 43. prezidenta Georgea W. Busha, zomrela v utorok, spresnil hovorca.

Už nejaký čas sa necítila dobre a odmietala ďalšiu liečbu rôznych svojich ochorení. Posledné dni života chcela stráviť s rodinou v "upokojujúcom prostredí" doma v Houstone, oznámil ešte v nedeľu hovorca. Nedávno Bushová bola v nemocnici pre srdcové zlyhanie a chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP). V roku 2009 jej pri operácii nahradili srdcovú chlopňu a dlho sa liečila aj na Gravesovu-Basedowovu chorobu, teda na ochorenie štítnej žľazy.

 

Georgea H.W. Busha a Barbara Bushová.  Foto - TASR/AP

 

Priniesla gramotnosť miliónom ľudí

Jej syn a exprezident Bush vo vyhlásení uviedol, že on a celá rodina sú zarmútení smrťou matky. Dodal: "Duše členov našej rodiny sú pokojné, lebo vieme, že taká bola aj jej duša." Syn ďalej napísal: "Moja matka bola úžasná prvá dáma a žena, ako žiadna iná. Priniesla svetlo, lásku a gramotnosť miliónom ľudí." A pokračoval: "Naša matka v nás udržiavala činorodosť a rozosmievala nás až do úplného konca."

Bielovlasá pani Bushová bola jednou z iba dvoch prvých dám USA, ktoré sa stali zároveň aj matkou prezidenta. Ďalšou bola Abigail Adamsová, manželka Johna Adamsa a matka Johna Quincyho Adamsa, napísala agentúra AP.

Bushovej manžel George H.W. Bush zastával prezidentský úrad v rokoch 1989-1993, vystriedal Ronalda Reagana; syn George W. Bush bol zvolený za prezidenta v roku 2000 a v úrade strávil dve funkčné obdobia, ako 43. prezident USA.

 

Barbara Bushová.  Foto - TASR/AP

 

Šediny a vrásky neskrývala

Vďaka priamosti a správaniu bez pretvárky bola Bushová v čase vládnutia svojho manžela ešte populárnejšia než on. Do upätého Washingtonu priniesla babičkovský štýl - často sa objavovala so svojím typickým tesným náhrdelníkom z falošných perál a svoje šediny a vrásky vôbec neskrývala. Ukazovala tak, že nie je ani trochu márnomyseľná.

Za Georgea H.W. Busha sa vydala 6. januára 1945. Mali spolu šesť detí a boli manželmi dlhšie, než akýkoľvek iný prezidentský pár v amerických dejinách. Svojho muža nazývala "môj hrdina". "Mala som najlepšie zamestnanie v Amerike," napísala Bushová v pamätiach z roku 1994, keď opisovala obdobie v Bielom dome. "Každý jeden deň bol zaujímavý, prínosný a niekedy jednoducho len zábavný," uviedla v knihe.

Bushová bola známa ostrým jazykom, čo potvrdila aj jej nevesta Laura - manželka Georgea W. Busha. Pani Bushová vychovala päť detí: Georgea W., Jeba, Neila, Marvina a dcéru Dorothy. Šieste dieťa, trojročná dcéra Robin, zomrela na leukémiu v roku 1953.