Facebook pôsobí na náš mozog podobne ako  kokaín. Zistili to vedci z California State Univesity v štúdii, z ktorej cituje britský The Independent. V štúdii sledovali vedci 20 osôb, ktorým dávali rôzne otázky, aby sledovali symptómy závislosti. Pýtali sa ich napríklad, „či sú nespokojní, keď nemôžu využívať facebook.“

V ďalšom kole im ukazovali rôzne obrázky a sledovali pri tom aktivitu mozgu. Výsledok bol jednoznačný: Študenti, ktorí pri prvom teste preukazovali závislosť, reagovali silnejšie na fotografie, ktoré boli spojené s facebookom.

Štúdia však nie je reprezentatívna, keďže skúmala správanie len na vzorke 20 ľudí. 

Závislosť na najväčšej sociálnej sieti sledujú vedci dlhodobo. Na University of Chicago zistili, že používanie facebooku môže byť ešte viac závislé, než fajčenie.

Podľa vedcov zo švédskej University of Gothenburg zase vedie nadmerné používanie Facebooku k nespokojnosti s vlastným životom a celkovému úpadku dobrej nálady. Údaj z roku 2011 uvádzal, že až jedna tretina rozvodov v Spojených štátoch a Veľkej Británii súvisla  práve s používaním facebooku.

Mnohí užívatelia stále oceňujú pozitíva faceboku, teda možnosť rýchlej a efektívnej komunikácie a informovanosť, ako jej efektívne využívanie pri rozbiehaní biznisu či značky. 

Na Slovensku používa facebook viac ako 2 milióny ľudí, najviac vo veku od 25 do 34 rokov. Na sociálnejsieti je viac žien (52 percent) ako mužov.

 

Prečítajte si aj  Technológie pre naše deti? Všetko s mierou