BRATISLAVA. Oceňovaná ruská dokumentaristka Máša Noviková, režisérka Nataša Dudinski, ktorá sa narodila v Košiciach, ale žije v Jeruzaleme i Sýrčan Al-Hakam Shaar, výskumník zo Stredoeurópskej univerzity v Budapešti, ktorý rozbehol Projekt Aleppo sú na zozname hostí, ktorí prídu na Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet. Festival, ktorý sa dnes začína v Bratislave, predstaví 100 projekcií 65 filmov sprevádzaných 13 diskusiami na aktuálne témy. Premietať sa nebude len v Bratislave, Jeden svet tvorí aj 25 regionálnych festivalov od Vranova nad Topľou po Malacky.

 

Režisérka Nataša Dudinski.

 

Férový svet a jednotlivci

V ponuke sú príbehy Edwarda Snowdena, mexického “Schindlera”, Antona Srholca, dánskeho ekofarmára, obhajcu Radovana Karadžiča, lekára, ktorý uzdravuje znásilnené ženy v Kongu, Iračana, ktorý podal falošné svedectvo o chemických zbraniach, rodiny na cukrovej diéte, karikaturistov, ktorí štvú mocných vo svete, islamských bojovníkov z Európy, pilota dronu, bieloruských alternatívnych umelcov alebo ruských disidentov.

„Leitmotívom tohto ročníka filmového festivalu je otázka, či žijeme vo férovom svete. Aká ja naša rola v ňom? Ako svojim správaním či spotrebou ovplyvňujeme ľudí v iných častiach planéty? Čo s tým môžeme urobiť? No festival sa len nepýta, ale sa aj snaží nájsť odpovede, ako spraviť náš spoločný svet férovejším miestom pre život,“ hovorí pre Ženy v meste riaditeľka festivalu Nora Beňáková.

 

 

Príbehy odvážnych žien

Novinkou festivalu je Hlavná medzinárodná súťaž, v ktorej súťažia filmy so silnými príbehmi jednotlivcov. Tí bojujú alebo bojovali za lepší svet. Ako bývalá guatemalská prokurátorka Claudia Paz y Paz v dokumente Bremeno mieru, o ktorom sme už písali.

 

Claudia Paz y Paz.

 

„Tri filmy z piatich zaradených v sekcii Hlavná medzinárodná súťaž predstavujú príbehy žien, ktoré bojujú za lepší a spravodlivejší svet. A ženy majú miesto aj v ďalších predstaveniach festivalu. Iránska speváčka sa snaží spochybniť nezmyselné nariadenia v teokratickej diktatúre, v troch príbehoch prezentujeme príbehy rómskych žien s ich špecifickými, ale aj celkom bežnými problémami, v inom filme ukazujeme príbeh lekára, ktorý celé roky uzdravuje obete znásilnení vo vojenskom konflikte v Kongu,“ dodáva Beňáková.

Festival sa začína dnes v kine Lumiére filmom Virunga. Výkonným producentom dokumentu o vlečúcom sa konflikte v Kongu je Leonardo DiCaprio. Film, ktorý konflikt ukazuje cez útulok takmer vyhynutých goríl, získal tento rok nomináciu na Oscara. Výťažok zo vstupného pôjde na záchranu goríl.

 

Dokument Virunga.

 

Prečítajte si aj Prvá generálna prokurátorka dostala v Guatemale pred súd bývalého diktátora. Nestačilo to