Poznáte päť jazykov lásky? Slová uistenia, pozornosť, darčeky, skutky či služby a fyzický kontakt – takto ich pomenoval Gary Chapman vo svojej knihe Päť jazykov lásky (ako inak). V tej tvrdí, že každý má jeden primárny jazyk lásky, ktorým lásku vyjadruje. Tie zvyšné zvykne zanedbávať.

Tým mojím sú skutky a služby. Nič veľmi romantické teda. No vždy ma veľmi poteší, ak niekto pre mňa niečo urobí – úplne najviac, ak umyje riad (lebo to vyslovene neznášam) a vysype smeti (lebo to uniká mojej pozornosti). Samozrejme, poteší ma aj nákup, vyvesenie prádla či umytie okien. Celkovo sa cítim úžasne milovaná, keď všetko fičí ako má.

Toto v podstate absolútne romantiku zabíjajúce správanie praktizujem už niekoľko vzťahov – pardon rokov.

Nedávno som však dostala veľmi cennú lekciu od mojej mamy. Keďže opäť po rokoch bývame spolu, prišlo aj na obrusovanie hrán. Teda krátko a jednoducho – pohádali sme sa. Nešlo o nič vážne. No naučila som sa veľmi veľa. A to hlavne veľa o tom, že sa so mnou nežije ľahko a že sa musím troška snažiť.

Tá hádka bola vlastne banalita. Išlo o to ako veľmi odlišne vnímame veci. Moja mama je citlivá duša. Potrebuje ocenenie a ak sa jej nedostáva tak chradne – necíti sa docenená a milovaná. No, samozrejme, to nepovie normálne na rovinu, ale začne sa trápiť. Byť smutná, niekedy sfučaná.

Ja som naopak človek, ktorý keď veci fungujú, nemá potrebu niečo riešiť. Veci sa snažím hovoriť priamo. Teda, ak napríklad moja mama vysype smeti tak ako zvyčajne, nakúpi, či spraví obed, cítim sa docenená a milovaná. Lebo práve cez to, že všetko funguje vnímam to, že ma má rada.

A vtedy mi to došlo. Veď ja som vlastne šialene nepríjemná partnerka – keďže si žijem spokojne vo svojom svete, kým všetko funguje. Akonáhle prestáva fungovať, tak začnem so sťažnosťami..

Ale čo ak.. čo ak, je to jednoducho tak, že druhá strana sa už istý, možno aj dlhší čas cíti zanedbaná? Lebo neoceňujem jej prítomnosť, lebo nerobím žiadne romantické gestá.. lebo nevyznávam lásku? Mne totiž stačí na to, aby som mala pocit, že je všetko ako má byť, keď jednoducho každý robíme to svoje a veci fungujú.

Chapmanova kniha tvrdí, že na udržanie dobrých vzťahov sa treba naučiť hovoriť jazykom svojho partnera. Takže odteraz hovorím vždy , keď mama ide so smeťami: „Úžasné, ako sa staráš o to, aby bol náš byt čistý“.  

 

Prečítajte si aj Všetko, čo viem o mužoch