Môj učiteľ angličtiny mi 40-tku opisoval ako vstup do staroby. “Ráno sa zobudíš a všetko ťa bude bolieť. Budeš oveľa viac unavená a uvidíš, ako ťa bude trápiť chrbát! Bude to hrozné!” Ja som sa len smiala. Na druhej strane, ženské časopisy sú plné titulkov: 40-tka je nová 30-tka! Mám 40 a som úžasná! Komu teda veriť? Minulý november som teda s napätím čakala, čo sa udeje.

Po takmer roku musím povedať, že sa naozaj zmenilo veľa. Nie, nie je to nová 30-tka. Je to lepšia 30-tka. Zrelšia, schopná viac selektovať, myslieť na seba, viac si zorganizovať čas. Mám 40 a určite viem lepšie povedať kým som, ako keď som mala 30.

Švajčiarsky psychológ Carl Gustav Jung hovorí: “Život sa naozaj začína v štyridsiatke. Dovtedy sme si robili len prieskum”. Má úplnu pravdu. Po 40-tke začíname akoby lepšie rozumieť tomu, ako si svoj život nastaviť, aby sme boli spokojnejší. Čoho sa vzdať, lebo nám to škodí, čo naopak do života integrovať, lebo nám to pomôže.

Viem ráno vstať z postele bez bolesti. Áno, občas ma bolí chrbát, ale to ma bolel aj pred desiatimi rokmi. Behám viac, ako kedykoľvek predtým. Športujem! Ja, kaviarenský povaľač štepený proti pohybu. Čítam veľa a nepozerám televíziu. Ani správy. Všetko, čo potrebujem si pozriem na nete za 10 minút.

Mám v skrini veci, ktoré naozaj nosím. Nie tie, ktoré som si kúpila s tým, že do nich raz schudnem. A áno, aj chudnem. Postupne a stále. S občasnými zlyhaniami, ale ide to. Čiže, ak vám niekto povie, že metabolizmus sa po 40tke zníži a vy začnete priberať, nemusí to tak byť. Moja skúsenosť je, že zväčša sú to výhovorky, keď sa nám nechce zmeniť stravu, vzdať sa sladkostí a pridať pohyb.

Veľa mýtov hovorí, že po 40-tke sa ťažko hľadá práca. Áno, je pravda, že firmy preferujú mladých mužov vo veku okolo 30 rokov, ktorí im neodídu na materskú a majú tak akurát skúsenosti, aby si nepýtali vysoký plat, ale už nie sú úplni začiatočníci, do ktorých treba investovať. Ale z vlastnej skúsenosti hovorím, že sa dá nájsť práca v každom veku. Nastaviť si kritériá, ktoré chcem mať splnené, vedieť sa ohodnotiť, vedieť nájsť to, čo ma naozaj baví. Napríklad si založiť vlastnú firmu, naučiť sa niečo nové, rekvalifikovať sa.

V 40-tke z vás postupne odchádza vzdor. Také to “a just, ja vám ukážem” robenie napriek. Už nepotrebujete tak nadávať na okolie a dokazovať všetkým okolo, že vy máte pravdu. Prichádza akási životná “múdrosť”, ktorá vám umožňuje byť viac autentickými a nehnať sa tak za niečím, čo ani nepotrebujete. Neporovnávať sa s ostatnými, ale skôr hľadať si to vlastné.

Dávam za pravdu všetkým, ktorí tvrdia, že po 40-tke je to iné. Je to iné, lebo my sme iné. A záleží len na nás, aký vstup do tejto najkrajšej fázy “naozajstného” života si vyberieme. 

 

Prečítajte si aj Táto krajina nie je pre...