Takmer 20 rokov som v práci mala  výhľad na cintorín. Vždy, keď som posledná zhasínala svetlo, lebo som nedokázala povedať NIE, som sa pri pohľade z okna zamyslela, koľkí z ľudí na cintoríne , ktorí niekomu na Vianoce budú veľmi chýbať, nevedeli povedať NIE! Cestou domov som si povedala, že už iba toto dokončím, niekomu niečo vybavím, ešte takto pomôžem, urobím a potom už naozaj budem hovoriť NIE. Kvôli sebe a mojim najmilovanejším. Potom však  prišli ďalšie ÁNO a ďalšie dokončenia. Veď toho a toho nemôžem odmietnuť, toho zasa nechať v kaši a ten ma predsa potrebuje, toho zasa chápem.... veď prejav úcty a poďakovania za ten dobrý pocit stojí.  

A roky utekajú a vy si ani nestihnete uvedomiť, že to vaše ÁNO sa stalo samozrejmosťou a vôbec v tom nie ste sama. Mnoho ÁNO od mnohých pre mnohých  na úkor zdravia a blízkych. NIE jednoducho nemajú v sebe a „tí druhí“ to vedia. Podaj prst, odtrhnem ti celú ruku, ale veď nikto ťa o to neprosil!

Volala mi priateľka. „ Už nevládzem každého chápať a pomáhať. Som zlá a neochotná? „Pokazené perpetum mobile " sa pred prvým NIE poradí ešte s troma osobami, ako to jeho NIE bude vnímané. Či ho môže povedať, či ho musí vysvetľovať, len preto, že je vyčerpané. A potom NIE, ktoré znamená NIE s roztraseným žalúdkom a výčitkami povie nahlas... A zrazu je  neochotné. Svetu vládnu úsmevy, láska, porozumenie a mier len dovtedy, kým hovoríš ÁNO. A je jedno, že ho hovoríš celý život. Stačí jedno NIE, ktoré znamená NIE!

Nemôžeme len brať, musíme aj dávať. Najviac NIE poviete po štyridsiatke. Čím viac ich poviete, tým menej vyčerpane sa na konci roka budete cítiť. Povedať NIE je však umenie, preto v mnohých novoročných predsavzatiach nebude opäť chýbať.

Najčastejšie u ľudí, ktorí, keď môžu pomôžu, keď robia spravia maximum a ešte ďaleko viac.

Povedať NIE, ktoré znamená NIE  v správnom čase je umenie. Keď ho zvládnete, začnete si samých seba viac vážiť a aj druhí si budú vážiť vás.  A na to teda nikdy nie je neskoro. Ani po štyridsiatke.

 

Prečítajte si aj Krajina, kde je poctivec za ...