Tak ako sa staráme o zuby či pleť, mali by sme si zvyknúť starať sa aj o naše kĺby. Hovorí fyzioterapeut Viktor Fogel, majiteľ Charis Of Alatyr, rekondično-regeneračného centra zameraného na rekondíciu pohybovej sústavy, s ktorým sme sa zhovárali o kĺboch, ale aj o tom, ako im pomôcť keď bolia.

 

Čo je to vlastne kĺbová výživa?

"Kĺbová výživa je súbor výživných látok, ktoré regeneračne a hojivo  ovplyvňujú  poškodené, namáhane kĺbové  štruktúry. Majú  však regeneračný vplyv aj na spojivové tkanivá ako sú úpony a šľachy."

 

Kedy by sme mali po nej siahnuť?

"Najviac sa stretávam s tým, že väčšina ľudí začne brať kĺbovú výživu až vtedy, keď je u nich rozvinutý nejaký pohybový  problém. Tak ako sa staráme o svoje zuby či pleť, mali by sme sa preventívne starať aj o naše kĺby."

 

Ako pôsobí kĺbová výživa na naše kĺby?

"Predovšetkým pomáha regenerovať chrupavku, uľahčuje pohyb  a odstraňuje zápaly."

 

Foto - pixabay.com

 

Je určená len pre športovcov?

"U športovcov a aktívne športovo žijúcich ľudí by mala byť samozrejmosťou. Všetci si opotrebúvame kĺby pohybom s často nesprávnymi pohybovými návykmi. Jednoznačne je kĺbová výživa určená pre všetkých ľudí, ktorým záleží na svojich kĺboch.  Jej pravidelné užívanie nám zaručí najefektívnejší účinok. Minimalizuje zápalové procesy v kĺboch, regeneruje ich, dodáva im potrebné výživné látky pre ich správne fungovanie."

 

Aké látky obsahuje?

"Má rôzne zloženia. Napríklad Gelo-3 complex od slovenského výrobcu výživových doplnkov, spoločnosti Kompava je zložený z hydrolyzovanej želatíny, ktorá je najdôležitejšou látkou na tvorbu kolagénu. Obsahuje aj účinné látky ako je žraločia chrupavka, chondroitín sulfát. Tieto látky spolu s glukozamín sulfatom aktívne pôsobia protizápalovo,  regenerujú chrupavku, hydratujú ju a robia ju pružnou a odolnou. Súčasťou komplexu je aj vitamín C a  vitamíny skupiny B."

 

 

Má nejaké nežiadúce účinky?

"Nie. Obsahuje čisto prírodné aktívne látky, ktoré nie sú škodlivé ani pri častom a nadmernom užívaní."

 

Čo najviac zaťažuje naše kĺby?

"V dnešnej dobe je to nadváha, nesprávny pohyb, nepravidelná pohybová aktivita, v prípade aktívnych ľudí zlé dávkovanie pohybu a nesprávne aplikované cviky."

 

Aké sú vaše rady a tipy ako odborníka – čo robiť, aby sme si úplne nepoškodili kĺby.

"Základ je aktívne a zdravo sa pohybovať, ak si nie je niekto istý svojim pohybom, držaním tela, je potrebné vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý pomôže odstrániť nesprávne pohybové návyky. Netreba zabúdať ani na užívanie kĺbovej výživy a na prevenciu.!

 

Viac informácií nájdete na www.kompava.sk