BRATISLAVA. Jana Kocianová bola veľmi skromná, hoci zbytočne, pretože bola naozaj speváčka, aká sa často nerodí, povedala pre Ženy v meste novinárka a publicistka Marika Eisler Studeničová o speváčke, ktorá zomrela v noci z 23. na 24. septembra po ťažkej chorobe vo veku 72 rokov. Marika Eisler Studeničová o nej napísala životopis, ktorý vyšiel v roku 2016 pod názvom Zahoď starosti.

 

Jana Kocianová.  Foto - osobnosti.sk

 

Kocianová bola dáma a gazdinka

Nositeľka troch zlatých Bratislavských lýr začala svoju spevácku kariéru ako 21-ročná po výhre v televíznej súťaži O zlatú kameru. Po angažmán v Nemecku sa vrátila na domáce pódiá práve hitom Zahoď starosti.

„Janka bola ako chameleón - v spoločnosti a na javisku veľká skutočná dáma a doma, v súkromí gazdinka, aká sa len tak nevidí. Jej fantastická fazuľová polievka bola lákadlom, ktorému nikto neodolal. Bola veľmi skromná, myslím si, že zbytočne, pretože bola naozaj speváčka, aká sa často nerodí. Okrem toho, že sme spoluautorky knihy Zahoď starosti, boli sme aj kamarátky, ba aj susedky, takže som si občas k nej vybehla na kávičku," povedala Eisler Studeničová.

 

 

Kocianová vyhrala Zlatú kameru 

Jana Kocianová sa narodila 8. júna 1946 a vyrastala na Záhorí v Šaštíne-Strážach. Po maturite, keďže rodičia jej umeleckú kariéru neschvaľovali, začala študovať na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a na pedagogickej fakulte.

S piesňou Summertime vyhrala v roku 1968 televíznu spevácku súťaž Zlatá kamera, a to rozhodlo o jej speváckej dráhe. Spievať začala s orchestrom Jaroslava Schejbala a potom aj s orchestrom Juraja Velčovského. V roku 1971 nahrala prvý singel so skladbou Kadiaľ ísť (v origináli Love Story). V roku 1972 mala hit Nekonečná láska. V roku 1973 vydala prvú LP platňu Jana Kocianová. V rokoch 1973 až 1975 účinkovala v programe Karla Gotta. Po návrate z Prahy spievala so skupinou Kyvadlo a Nový tradicionál.

Speváčka účinkovala v bratislavskej Tatrarevue a neskôr mala vlastný hudobný program. Objavila sa aj vo filmovej rozprávke Popolvár najväčší na svete z roku 1982.

Jana Kocianová mala na svojom konte veľa televíznych programov a takmer desiatku dlhohrajúcich platní s jej najznámejšími pesničkami. Zvíťazila s nimi aj na medzinárodných súťažiach, napríklad v nemeckých Drážďanoch a na festivale vo Villachu v Rakúsku. V roku 1976 získala zlatú Bratislavskú lýru za skladbu Pár nôt. Prvenstvo si zopakovala v roku 1983 so skladbou Sklíčka dávnych stretnutí. Jana Kocianová bola všestrannou speváčkou, sedel jej pop, svedčal jej džez, blues aj folklórna pozícia. Na svojom konte má 15 vydaných albumov. V roku 2006 jej v Opuse vyšla výberovka hitov 20 NAJ a v roku 2007 dvojkompilácia Pár nôt. 
 

Jana Kocianová.  Foto - TASR

 

Podporoval ju jej partner Jozef Skvařil

Jej profesijný i hudobný život do veľkej miery formoval bubeník Jozef Skvařil, ktorý bol jej životným partnerom. „Fantastickým, vtipným a láskavým spoločníkom bol zakaždým jej manžel, hudobník Jožko Škvařil, ktorý raz vtipne povedal, že Janka je ako tornádo, ktoré vás chvíľami oplieska o stenu a potom je zas pokoj. Predovšetkým to však bola žena, ktorá sa nehrala na veľkú osobnosť, hoci ňou bola. Presne tak, ako to napísala vo svojom predslove v knihe: nepovažovala sa za takú dôležitú osobu, aby sa o nej napísal životopis. Dnes som šťastná, že ten životopis je na svete, kedykoľvek si knihu vezmem do rúk, akoby som sa rozprávala s Jankou. Akurát, že už mi nespraví kávičku a neponúkne koláč,“ povedala o nej Marika Eisler Studeničová.