BRATISLAVA. Chcete vedieť ako funguje ekologické „reuse“ v móde? Použitím starých modelov vzniká nové oblečenie, ktoré je nielen moderné, ale má aj príbeh a šetrí životné prostredie.

Pozrieť si ako vyzerá recyklovanie oblečenia a recyklovaná móda v praxi si môžete koncom apríla na druhom ročníku prehliadky Resonance Fashion Show v Bratislave.

 

 

Staré šaty do zberu

Do konca februára môžete oblečenie, o ktoré už nemáte záujem, venovať do zbierky pre druhý ročník projektu recyklovanej módy. „Zbierame hlavne ženské oblečenie s dôrazom na rifľovinu, keďže tohtoročnou témou sú džíny,“ hovorí generálna riaditeľka spoločnosti Resonance Zuzana Aichová. Stačí sa podľa nej ozvať mailom.

Začiatkom marca sa dostane vyzbierané oblečenie do rúk študentom Školy úžitkového výtvarníctva. „Tí z neho budú tvoriť a prešívať ho na nové módne kúsky,“ vysvetľuje Aichová

Vlani sa vyzbieralo obrovské množstvo šiat, na tvorbu recyklovaných modelov sa využila len necelá polovica. „Potvrdilo sa, že takmer každý z nás ma kdesi v byte, pivnici, či na povale zabalené tašky nepotrebných šiat, s ktorými nevie ako naložiť,“ hovorí Aichová. Zvyšná viac ako polovica vyzbieraných vecí putovala ľuďom zo sociálne slabších regiónov, dodáva.

Vlani sa z vyzbieraných šiat ušilo 30 modelov. V dražbe sa ich predalo 16. Výťažok v plnej výške išiel pre OZ Podaj mi ruku z Nitry, ktoré finančný príspevok venovalo konkrétnej rodine v ťažkej životnej situácii.

 

 

Už druhýkrát

Resonance organizuje projekt už druhý rok. Oproti vlaňajšku je tohtoročná prehliadka organizovaná pre uzavretú spoločnosť. Lístky si už môžete kúpiť v sieti Predpredaj.sk. „Chceli sme zvýšiť úroveň podujatia a uvítať na ňom tých, ktorým je téma recyklovanej módy blízka,“ hovorí Aichová.

Tak ako vlani si budete môcť vybrané modely a doplnky vydražiť. Výťažok poputuje tým, čo ho najviac potrebujú.

Zmena ja aj v spoluúčasti módnych návrhárov na kolekcii. Niekoľko modelov, ktoré si budú môcť návštevníci pozrieť, budú z dielne britskej návrhárky Sary Li-Chou Han. Návrhárka predstaví svoju denim kolekciu trashed couture modelov.

Prečítajte si aj Stará tržnica ožila recyklovanou módou