Medovníky bez vajec sú tie starodávne koláčiky podľa stáročia overeného receptu. V minulosti sa prirpavovali práve bez vajíčok. 

Medovníky bez vajec

Medovníky sa v minulosti pripravovali bez vajec. Presne takto znie veľmi starý recept na medovníky zapísaný v jednej nemeckej kronike zo 14. storočia. Med, múka a korenie, to bolo všetko. Vajcia sa začali v recepte na medovníky využívať až postupom času. A hoci v tomto recepte nájdete napríklad aj nastrúhanú citrónovú kôru, rozhodne je závanom dávnych tradícií.

Medovníky podľa tohto receptu bez vajec sú však výnimočné z viacerých dôvodov. Po prvé práve to, že sú verné starodávnym receptom, ich robí autentickým a tradičným výberom pre milovníkov histórie a kultúrneho dedičstva.

Ich príprava je tiež ideálna pre ľudí s alergiami na vajcia alebo pre tých, ktorí dodržiavajú vegánsky alebo vegetariánsky spôsob stravovania. Navyše, jednoduchosť prípravy a použitie klasických ingrediencií zaručuje, že tieto medovníky budú mať bohatú a lahodnú chuť.

Tento recept na medovníky bez vajec tiež umožňuje, aby koláčiky po upečení niekoľko dní odležali, čo im dáva čas na zmäknutie a rozvoj plnej chuti. Ideálne sú pre vianočné obdobie, keď sa hodí mať doma vlastnoručne pripravené a chutné sladkosti.

História

Vývoj receptov na medovníky je fascinujúci a odráža sa v ňom história, kultúrne vplyvy a dostupnosť surovín v rôznych obdobiach. Pôvod medovníkov siaha do starovekých čias, pričom ich vývoj môžeme sledovať cez nasledujúce kľúčové obdobia:

  • Starovek a stredovek: Medovníky majú svoje korene v staroveku, kde sa podobné sladkosti pripravovali z medu a rôznych druhov obilnín. V stredoveku sa medovníky stali populárnymi v Európe, kde med ako hlavné sladidlo uľahčoval ich prípravu v časoch, keď bol cukor ešte vzácny a drahý.
  • Renesancia a osvietenstvo: V období renesancie a neskôr v dobe osvietenstva začali byť medovníky viac zdobené a rafinované, často sa používali pri špeciálnych príležitostiach a slávnostiach. Taktiež sa začali pridávať nové ingrediencie, ako napríklad koreniny dovážané z exotických krajín.
  • 19. a 20. storočie: S príchodom cukru ako lacnejšieho a dostupnejšieho sladidla sa recepty na medovníky postupne menili. Pridávanie vajec, masla a nových druhov múk pomohlo vytvoriť mäkšie a variabilnejšie textúry. V tomto období sa tiež začali vyrábať rôzne formy a šablóny pre vykrajovanie medovníkov do rôznych tvarov.
  • Súčasnosť: Dnes sú medovníky populárne na celom svete a existuje nespočetných množstvo variácií - od tradičných receptov až po moderné adaptácie, vrátane bezlepkových a vegánskych verzií. Techniky zdobenia medovníkov sa tiež výrazne rozvinuli, od jednoduchého obalovania v čokoláde až po detailné zdobenie cukrovou polevou.

Celkovo vývoj receptov na medovníky odráža meniace sa gastronomické techniky, dostupnosť surovín a kultúrne vplyvy rôznych období, čo z nich robí nielen chutný, ale aj historicky bohatý dezert. Vyskúšajte aj náš recept na medovníky mäkké hneď po upečení. Alebo overený recept na cesto na medovníky.

Ingrediencie

500 g hladkej múky, 250 g medu, 1/2 čajovej lyžičky mletej škorice, 1/2 balíčka prášku do pečiva, nastrúhaná citrónová kôra z jedného citróna, 1 lyžička mletých klinčekov,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

  • Príprava cesta: V miske zmiešajte hladkú múku, prášok do pečiva, nastrúhanú citrónovú kôru a klinčeky spolu so škoricou. Klinčeky by mali byť najprv rozdrvené a preosiate. Horúci med vlejte do suchých ingrediencií a dobre premiešajte najprv mixérom s hákmi ak sa dá, prípadne varechou a na záver aj rukou, až kým sa všetky ingrediencie krásne nespoja. Cesto nechajte odpočívať v chlade 1 až 2 hodiny.
  • Formovanie a pečenie perníkov: Po odpočinku cesta ho na dobre pomúčenej doske vyvaľkajte na hrúbku približne 3 mm. Vykrajujte rôzne tvary a potrite ich mliekom alebo vodou. Potom ich pritlačte potretou stranou do kryštálového cukru. Rozložte perníky na pomastený plech a upečte do bledohneda 7 až 10 minút.
  • Skončenie a skladovanie: Po upečení nechajte medovníky niekoľko dní odležať, aby zmäkli a rozvinula sa ich chuť.

Dobrú chuť. Tento recept vám umožní pripraviť chutné domáce medovníky bez vajec, ktoré sú vďaka svojej jednoduchej príprave a skvelej chuti ideálne na vianočné sviatky. Vyskúšajte aj ďalšie recepty na suché pečivo. Máme pre vás aj recept na sneh na zdobenie medovníkov.

Videorecept