Starý recept na medovníky, možno ten najstarší pochádza až zo stredoveku. Jeden z najstarších receptov ako z medu, múky a korenia pripraviť sladké pečivo pochádza zo 14. storočia.

Starý recept na medovníky

Najstaršie presne zdokumentované recepty na medovníky pochádzajú zo stredovekých či renesančných zdrojov, ale väčšina z týchto receptov je zachytená v textoch, ktoré sú všeobecnej povahy a neobsahujú presné množstvá, ako sme zvyknutí dnes.

Jeden z najstarších známych receptov na medovníky pochádza z Nemecka a je známy ako Lebkuchen. Tento recept v ktorom sa spomínajú perníčky bol zaznamenaný v rôznych podobách, ale často obsahoval základné ingrediencie, ako je med, múka a koreniny.

Napríklad nemecká "Ein Buch von guter spise", (Kniha o dobrej strave), ktorá je jednou z najstarších známych kuchárskych kníh z nemecky hovoriacich regiónov, bola napísaná okolo roku 1350. Nemčina mala počas dlhých stáročí veľký vplyv aj na našom území. 

Pre ilustráciu, jeden z historických receptov by mohol znieť nejako takto. Hoci je recept upravený do modernejšej formy, nezaprie sa že je z iných časov. 

Základné ingrediencie:

  1. Med,
  2. Múka,
  3. Korenie (napríklad zázvor, škorica, klinčeky),

Postup receptu

  1. Rozohrejte med do tekutej formy.
  2. Pridajte múku a koreniny a spracujte do cesta.
  3. Vyvaľkajte cesto a vykrojte požadované tvary.
  4. Pečte v rúre do zlatista.

Samozrejme, presné množstvá ingrediencií a postup sa menili v závislosti od regiónu a dostupnosti surovín. V dávnejších dobách neboli recepty tak striktne definované ako dnes, a často záviseli od osobných preferencií a skúseností kuchára.

Ak by ste mali chuť zistiť viac, skúste preskúmať historické recepty, ktoré obsahujú staré kuchárske knihy alebo historické dokumenty zo stredoveku. Nájdu sa určite aj v slovenských archívoch. Skúste prípadne vyskúšať aj náš dlho hľadaný recept na najlepšie medovníky. Prečítajte si aj kedy piecť medvedie labky. Tu je zase recept na medovníky mäkké hneď po upečení.

Hotové klasické medovníky. Foto - Michal Trško

Pokus o rekonštrukciu starého receptu na medovníky

Pri pokuse o rekonštrukciu starého receptu na medovníky do dnešných čias, ako napríklad toho z "Ein Buch von guter spise", môžeme použiť približné množstvá bežné pre dnešné pečenie medovníkov.

Treba mať na pamäti, že tieto množstvá sú len odhadom ale pomerne ilustrujú a pretvárajú recept do dnešných dní.

Približné množstvá surovín

  1. 500 g hladkej múky,
  2. 200 g medu,
  3. Korenie podľa chuti (napríklad 1 čajová lyžička mletej škorice, 1/2 čajovej lyžičky mletého zázvoru, štipka mletých klinčekov)

Postup receptu

  1. Med zahrejte v hrnci na stredne nízkej teplote, aby sa stal viac tekutým. Postupne do medu primiešajte múku a koreniny až kým nevznikne mierne tuhé cesto.
  2. Ak je cesto príliš suché, môžete pridať trochu vody alebo viac medu.
  3. Cesto nechajte odpočívať na chladnom mieste (ideálne cez noc).
  4. Nasledujúci deň cesto vyvaľkajte na pomúčenej pracovnej ploche na hrúbku asi 5 milimetrov..
  5. Vykrojte požadované tvary a umiestnite ich na plech vystlaný papierom na pečenie.
  6. Pečte v predhriatej rúre na 180 °C približne 10-15 minút alebo kým nebudú medovníky zlatisté.

Tento recept a množstvo ingrediencií je len na ilustráciu a môže vyžadovať experimentovanie pre dosiahnutie požadovanej chuti a textúry. Staré recepty boli často viac o cítení a skúsenostiach pekára než o presných množstvách.

História medovníkov

História pečenia medovníkov siaha hlboko do minulosti a je tak rozmanitá ako kultúry, ktoré ich po stáročia pripravovali. Medovníky majú svoje korene v starovekých civilizáciách a ich vývoj bol ovplyvnený mnohými faktormi.

  • Staroveké začiatky: Už staroveké civilizácie, ako Egypťania, Gréci a Rimania, pripravovali sladkosti z medu a rôznych druhov obilnín. Tieto rané formy medovníkov boli pravdepodobne jednoduchšie a tvrdšie než dnešné verzie.
  • Stredoveká Európa: V stredoveku sa medovníky stali populárnymi v Európe, kde boli často korenisté a tvrdé. V tomto období sa k nim pridávali koreniny, ako škorica, zázvor a klinčeky, často dovážané z Ázie a Blízkeho východu.
  • Náboženský a kultúrny význam: Medovníky hrali významnú úlohu v náboženských a kultúrnych rituáloch, často boli zdobené a používané ako darčeky alebo symboly pri oslavách.
  • Rozvoj pečenia v 17. a 18. storočí: V 17. a 18. storočí sa zlepšili pekárske techniky a recepty na medovníky sa začali podobať dnešným verziam. V tomto období sa tiež zvyšovala dostupnosť cukru, čo ovplyvnilo ich sladkosť.
  • Moderná éra: V 19. storočí sa medovníky stali súčasťou vianočných tradícií v mnohých európskych krajinách. Výroba sa industrializovala, čo umožnilo ich širokú dostupnosť.
  • Regionálne variácie: Po celom svete vznikli rôzne lokálne verzie medovníkov, od nemeckých Lebkuchen až po anglické gingerbread cookies. Alebo naše (československé) Pardubické perníčky. Tu je aj recept na stále mäkké medovníky.

Celkovo história pečenia medovníkov odráža kulinárny vývoj, kultúrne tradície a výmenu ingrediencií medzi rôznymi kultúrami a obdobiami. Medovníky sú dnes považované za symbolickú súčasť mnohých sviatočných a oslavných tradícií po celom svete. Ale skúste aj recept na medovníky bez vajec. Máme pre vás aj recept na sneh na zdobenie medovníkov.