Krátko pred nedeľňajšími voľbami mali nemeckí kresťanskí demokrati (CDU) na sociálnych sieťach obrázok trojročnej Angely Merkelovej a slogan: V Nemecku sa každý môže stať tým, kým chce. Teda aj z malého dievčatka môže vyrásť nemecká kancelárka.

 

 

Ale je to len slogan. Hoci v Nemecku vládne prakticky najmocnejšia žena sveta už 12 rokov, nemajú sa Nemky o nič lepšie ako v iných krajinách. Práve naopak.

Efekt ženy kancelárky sa nepreniesol ani do politiky, ani do biznisu ani nezrovnoprávnil mužov a ženy.

Po nedeľňajších parlamentných bude sedieť v Bundestagu 31 percent žien, kým doteraz ich bolo 37 percent. Len 8,2 percenta starostov v Nemecku sú ženy, v roku 2008 bol ich podiel podľa štúdie Nadácie Heinricha Bölla 18 percent.

O nič lepšie to nevyzerá ani v biznise. V správnych radách firiem kótovaných na burze je podiel mužov podľa štúdie Allbrightovej nadácie 93 percent. Najväčších 30 firiem vedú muži.

A ženy v Nemecku stále zarábajú o 21 percent menej ako muži. Priemer krajín OECD je pritom 17 percent.

V ére Merkelovej sa určite presadili aj zákony, ktoré majú ženám pomôcť. Neiniciovala ich však kancelárka, ale jej koaliční sociálni demokrati (SPD). Ako napríklad zavedenie 30-percentných kvót v dozorných radách veľkých nemeckých firiem.

Nemecká novinárka Anne Sauerbreyová v The New York Times napísala, že kariéra typickej nemeckej ženy sa nezmenila: „Má získať vzdelanie v slabšie platenej práci v sociálnej, lekárskej alebo vzdelávacej oblasti, stane sa mamou, do práce sa po materskej vráti na čiastočný úväzok (robí teda viac hodín, než jej zaplatia a získa menej uznania od kolegov), neskôr sa stará o starších rodičov, vráti sa opäť do práce na čiastočný úväzok, potom sa stará o chorého manžela a vnúčatá a  žije z priemerného dôchodku,“ napísala nemecká novinárka.  

Angela Merkelová vyhrala v nedeľu voľby štvrtý raz po sebe bez toho, aby na svojich protivníkov tvrdo útočila. Vyhráva, hoci väčšinou počúva, že vedie nudnú predvolebnú kampaň a u voličov boduje, hoci nestraší utečencami, ale víta ich. Ukázala sa ako schopná krízová manažérka, či išlo o krach Grécka alebo o nevyspytateľného Putina. A keď zloží novú vládu, čaká ju štvrté funkčné obdobie, čím útočí na rekordérov v úrade kancelára ako boli tvorca povojnového hospodárskeho zázraku Konrad Adenauer či kancelár zjednotiteľ Helmut Kohl.

Angela Merkelová priniesla do politiky veľa hodnôt, ale pre ženy tu nie je. Mutti (mamička), ako Nemci Merkelovú volajú, je stala v politike symbolom stability, serióznosti a bezpečia. Vo vzťahu k ženám je to skôr Mutti, ktorá dcéram káže, aby sa starali o rodinu a nesťažovali sa príliš nahlas.  

 

Prečítajte si aj Mengeleho dievča by malo byť povinné čítanie