BRATISLAVA. Nie sú blízke kamarátky, ale podpora to bola jednoznačná. „V tejto kampani som s Hillary Clintonovou,“ povedala v pondelok počas svojej reči na nominačnom zjazde demokratov vo Filadelfii prvá dáma Michelle Obamová.

„A vďaka Hillary Clintonovej, moje dcéry a všetci naši synovia a dcéry berú teraz za samozrejmé, že žena môže byť prezidentkou Spojených štátov,“ dôvodila.

 


Bez toho, žeby priamo spomenula meno protikandidáta – Donalda Trumpa, ostro skritizovala jeho správanie, píše Huffingtonpost.

„Chcem prezidenta, ktorý naučí naše deti, že na každom v tejto krajine záleží,“ povedala. Mal by to podľa nej byť človek aktívny vo verejne službe, „Niekto, koho práca ukáže našim deťom, že nehľadáme slávu a bohatstvo pre seba“.

Prezident by mal podľa nej stabilný vo svojich reakciách, „pretože ak máte nukleárne kódy pod svojimi prstami a velíte armáde, nemôžete robiť zbrklé rozhodnutia“. Prezident nemôže byť podľa nej precitlivelý na svoju osobu a mlátiť okolo seba, dodala.

 

Americký prezident Barack Obama a americká demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová mávajú na jej predvolebnom zhromaždení v Charlotte v americkom štáte Severná Karolína začiatkom júla. Obama vyjadril podporu Clintonovej, keď sa osobne zapojil jej predvolebnej kampane.

 

Obamová dala jasne najavo, že tieto voľby určia, kto dá nádej alebo vštepí strach ďalšej generácii. Práve o tom sa bude podľa nej rozhodovať v novembrových voľbách a nie o tom, či demokrati alebo republikáni.

Práve Hillary Clintonová podľa nej vie, že vo voľbách ide o to viac ako o osobné túžby a sklamania. „Rozhodla sa vrátiť, aby prerazila najvyšší a najpevnejší sklenený strop,“ povedala Obamová. Jej 14-minutový prejav, ktorý bol predčasným vrcholom zjazdu demokratov, okamžite ocenil aj jej manžel a prezident Barack Obama. "Neuveriteľná reč neuveriteľnej ženy," napísal. 

 

Jej prejav získal nadšené reakcie. Ocenil ho aj sám prezident.

 

Prezident Barack Obama vystúpi na podporu Clintonovej v stredu. Samotná Hillary vo štvrtok.

 

Prečítajte si aj S dcérami a mamou bojovala Obamová za vzdelanie pre dievčatá