ZVOLEN. Po projekte Živého parku na sídlisku Zlatý potok, realizovaného občianskym združením HybajVon, sa na obnovu ďalšieho zvolenského parku chystajú aktívne mladé ženy. Na Kimovskej ulici chcú "prebudiť" tamojší verejný priestor a vytvoriť z neho Interaktívny park troch generácií. 

 

Deti, mladí a seniori

„Naším cieľom je spraviť z parku interaktívny priestor plný aktivít pre všetky generácie. Chceme poskytnúť väčší komfort našim seniorom, aby v parku mohli tráviť viac času v príjemnom prostredí starých stromov. Maminkám s deťmi vytvoríme bezpečný priestor na aktivity v exteriéri. Nezabúdame ani na mladých ľudí, ktorí sa radi stretávajú na lavičkách a hojdačkách. Plánujeme tiež pravidelne organizovať aktivity pre všetkých Zvolenčanov,“ hovorí Jana Sviteková, predsedníčka občianskeho združenia H.A.F.I.R.A.

Aktívne ženy nedávno vypracovali projekt, ktorý postúpil do verejného hlasovania v grantovom programe Nadácie VÚB Komunitné granty s podnázvom 80.000 eur pre komunity, kde to žije. V Banskobystrickom kraji sa takto uchádza o hlasy verejnosti šesť projektov. Uspieť môžu tri z nich.

 

Lavičky a preliezky

„V rámci projektu plánujeme opraviť asi 300-metrový chodník, ktorý vedie pomedzi stromy a ich korene podvíhali betónové kocky chodníka. Doplníme vybavenie parku o vyvýšené sedenie pre seniorov, detské sedenie so stolom pre menšie deti a zveľadíme súčasné lavičky a preliezky. Oslovili sme aj spoločnosť, ktorá v parku umiestni psie toalety. Korunou celého projektu je komunitný a znalostný webový portál, ktorý poskytne návštevníkom podrobné informácie o parku a všetkých jeho súčastiach – o histórii parku i aktuálnych aktivitách, o faune aj flóre. Prepojený na reálny park bude prostredníctvom QR kódov na tabuľkách v parku,“ vysvetľuje členka združenia a spoluautorka projektu Lenka Harichová.

 

Prečítajte si aj