St. Corona am Wechsel: Relax pre rodiny s deťmi

Na Kampsteine vo výške 1 318 m sa nachádza jedna z najobľúbenejších turistických destinácií: chata Herrgottschnitzer-Franz-Kaupe-Hütte, kde môžete tiež pohodlne prenocovať. Výstup plný výhľadov prispôsobený pre rodiny trvá necelé 2 hodiny. Počas nich prejdete cez Rodinný zážitkový chodník na Kampstein (Familien Erlebnisweg Kampstein) a tematickú mravčiu trasu Coronas Ameisenpfad, ktorú vďaka jej 15 zastávkam milujú predovšetkým deti.

Prenocovať môžete napríklad v údolí v zariadení, ktoré je veľmi dobrodružné a prispôsobené pre deti. V penzióne Gästehaus Apschner môžete perfektne vypnúť vo veľkej kvetinovej záhrade a užívať si veľkolepý výhľad na Schneeberg. Určite navštívte najväčšiu dolnorakúsku kvapľovú jaskyňu, Hermannshöhle, v Kirchbergu am Wechsel. V prírodnej pamiatke, ktorá je dlhá viac ako 4 kilometre a má niekoľko poschodí, žije 8 rôznych druhov netopierov.

 

 

 

Mönichkirchen: Rozmanitosť oblasti Wechsel

Len 20 minút autom od obce St. Corona ponúka Mönichkirchen mnoho dobrých tipov na výlet. Patrí k nim napríklad túra k chate Wetterkoglerhaus, ku ktorej sa dostanete po očarujúcich lúkach a horských chatách, tzv. Schwaigen, už za 2 hodiny. Keď tam človek dorazí, nevie sa rozhodnúť, čo je lepšie: či vynikajúce jedlo alebo pôsobivý 360-stupňový výhľad na Semmering, Rax a Schneeberg tiahnuci sa až do Slovinska. A pretože mnohí už odtiaľto nechcú odísť, dá sa tu nádherne prespať vo výške 1 743 m. O čosi viac akcie zažijete pri hornej stanici 4-sedačkovej lanovky Sonnenbahn, kde na vás čaká trasa pre kolobežky a horské trojkolky.

Odtiaľ sa môžete vybrať po 3-kilometrovej trase vybavenej 13 zábavnými hojdačkovými zastávkami, tzv. Schaukelweg. Vďaka hojdačkám, kolkom z kanvíc na mlieko a relaxačným hojdacím sieťam zažijete na každom rohu niečo nové, až kým sa nedostanete k veľkolepej vyhliadkovej plošine Almschaukel, ktorá ponúka nádherný výhľad na okolité lúky a pastviny ako na dlani. V obci Mönichkirchen sa okrem toho nachádza najväčší lezecký park v celých Viedenských Alpách. Oveľa tichší je vodný park, Wasserpark mit Salaërium, ktorý je súčasťou tematického chodníka Živá voda (Lebenswasser).

 

 

 

Lunz am See: Smaragdovozelené prírodné divadlo

Videli ste už niekedy na oblohe Mliečnu dráhu a 7000 hviezd? Na chate Ybbstalerhütte, blízko Göstlingu sa vám to môže podariť. Chata sa nachádza v divočine Dürrenstein, v regióne s najnižšou mierou svetelného smogu v celom Rakúsku. Môžete tu prenocovať vo výške 1 343 m. Odporúčame vám, aby ste nielen z lásky k prírode nechali auto doma a vyskúšali si pešo výstup z Lunz am See. Po ceste narazíte na dva vodopády: 60-metrový Ludwigfall a podzemný vodopád "Ručiaci býk" (Brüllenden Stier). Skôr ako pokoríte vrchol Dürrensteinu s nádherným panoramatickým výhľadom z výšky 1 878 m, pôjdete popri mystickom prírodnom jazere Obersee, od ktorého je to už len kúsok k chate Ybbstalerhütte, kde narazíte na najlepšie regionálne pochúťky priamo od majiteľky.

 

 

Náš tip: Prenocujte v rekreačnom dome Ferienhaus Hinterbreiteneben v Lunzi – v starej horárni s panoramatickou saunou, ktorá sa nachádza na samote obklopená obrovskou lúkou plnou kvetov!

 

 

 

Payerbach: Ponuka pre pôžitkárov

Payerbach sám o sebe stojí za výlet. Môžete si tu pozrieť Semmerinskú železnicu, ktorá je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, a viadukt Schwarza, ktorý vás očarí 13 klenbovými oblúkmi. Náš tip: Určite navštívte Vinodukt (vinotéku vo viadukte Schwarza) a ochutnajte vína z oblastí od Viedne až po Triest - zo všetkých regiónov, ktorými prechádza železnica. Na gurmánske chúťky je zameraný aj farmársky trh s názvom Jakobi-Markt, na ktorom sú každú 1. sobotu v mesiaci ponúkané regionálne výrobky.

S čerstvým proviantom v ruksaku sa potom môžete vybrať napríklad na jednu z dvoch veľmi obľúbených túr. Vyberte si buď trasu k chate Naturfreundehaus Knofeleben, kde môžete ochutnať regionálnu kuchyňu alebo príjemne prenocovať. Alebo trasu k reštaurácii a hotelu Looshaus architekta Adolfa Loosa vhodnú pre rodiny s deťmi a vzdialenú len 2 hodiny chôdze. V doline pre vás máme ešte jeden relaxačný tip na prenocovanie: hotel Payerbacherhof vybavený bio saunou, vírivkou a relaxačným zariadením, ktorý bol mimochodom postavený v rovnakom čase ako Semmerinská železnica.

 

 

 

Rakúsky Grand Canyon

Ötscher, symbol regiónu Mostviertel, vás nadchne fantastickými výhľadmi a nádhernou faunou a flórou prírodnej rezervácie Ötscher-Tormäuer. Zaujímavosťou je, že táto prírodná rezervácia je vďaka rozlohe 170 km2 dokonca väčšia ako Lichtenštajnsko. Nezvyčajné sú hlboké rokliny, ktoré vymlela voda na troch stranách vrchu Ötscher: Vorderen a Hinteren Tormäuer vyformovala rieka Erlauf, roklina Ötschergräben – označovaná aj ako Grand Canyon Rakúska – zas potok Ötscherbach. V centre rezervácie Naturparkzentrum Ötscher- Basis Wienerbruck a okolo neho môžete zažiť množstvo dobrodružstiev. My však začneme tipom na občerstvenie: V reštaurácii centra Naturparkzentrum Ötscher-Basis by ste určite mali ochutnať ovčí syr z Annabergu a vziať si so sebou pohár piva Erzbräu. Centrum Ötscher-Basis ponúka na požiadanie aj sprevádzané túry plné informácií o prírode. Ten, kto sa vyberie na cestu sám, by mal určite zamieriť k chate Schutzhaus Vorderötscher. Cesta tam vedie popri elektrárni Stierwaschboden a ďalej cez impozantné rokliny Ötschergräben až k vodopádom Mirafälle a Schleierwasserfälle.

 

 

 

Prečítajte si aj Objavte rakúske jazerá. Tu je šesť najkrajších