BRATISLAVA. Prvá - cyklus dokumentárnych portrétov významných slovenských žien, ktoré sa ako prvé presadili v rôznych oblastiach spoločenského a verejného života, vychádza na DVD. Cyklus je sériou desiatich dokumentov o ženách, ktoré významne prispeli k dnešnému obrazu spoločnosti, kde je žena samozrejmosťou vo verejnej sfére. Zároveň je intímnou spomienkou na osobnosti alternatívnych ženských dejín, ktoré zostali popri známych mužských hrdinoch takmer neviditeľné.

 

Prečítajte si

Dejiny tvorili aj ženy, nielen hrdinovia

 

Slováci a ich Johanka z Arcu

Tieto ženy sa ako prvé odhodlali vstúpiť na neprebádanú pôdu sebarealizácie a aj napriek tradíciám a predsudkom sa rozhodli vybočiť z radu. "Slováci nemajú svoju Johanku z Arcu," hovorí v tejto súvislosti producentka cyklu Barbara Janišová Feglová zo spoločnosti Hitchhiker Cinema. "Nemám na mysli žiadne sufražetky, ale reálne hrdinky - postavy - osobnosti, ktoré by v našom povedomí viditeľne rezonovali podobne ako napríklad Štúr. Lenže o takých ženách, ktoré by boli rovnakým 'pojmom', nevieme a ani sa o nich neučíme. Cyklus Prvá má preto ambíciu vypátrať, pomenovať a sprostredkovať trvalé hodnoty, ktoré v dnešnej spoločnosti absentujú."

Dokumentárne portréty vznikli v priebehu štyroch rokov a približujú osobné príbehy divadelnej režisérky Magdy Husákovej Lokvencovej, prvej slovenskej špiónky Beatrix Čelkovej-Pospíšilovej pod menom Trixi, feministky a spisovateľky Hany Gregorovej, fotografky Ireny Blühovej, astronómky Ľudmily Pajdušákovej, etnografky Sone Kovačevičovej, prekladateľky Zory Jesenskej, botaničky Izabely Textorisovej, speváčky a herečky Magdalény Schwingerovej a pilotky Ľudmily Šapošnikovovej. Režisérsky sa na filmoch podieľali Zuzana Liová, Peter Kerekes, Lenka Moravčíková-Chovanec, Tereza Križková, Róbert Šveda, Jana Bučka a Marek Šulík.

 

 

Krst DVD

Kolekcia piatich DVD nosičov s desiatimi filmami obsahuje anglické titulky, slovenské titulky pre nepočujúcich a audiokomentár. Jej súčasťou je aj slovensko-anglický booklet s textami režisérky a scenáristky Zuzany Liovej, dramaturgičky projektu Ingrid Majerovej a estetika a filmového teoretika Patra Michaloviča. Rovnako obsahuje biografické údaje o všetkých protagonistkách filmov. DVD kolekciu vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ), koprodukčný partner projektu.

Krst DVD kolekcie Prvá sa uskutoční v utorok 27. februára o 18.00 v Bratislave v Kine Lumiére. Uvedenie novinky bude spojené s projekciou filmu o divadelnej režisérke Magde Husákovej Lokvencovej od režisérky Zuzany Liovej.