BRATISLAVA. Prvá - cyklus dokumentárnych portrétov významných slovenských žien, ktoré sa ako prvé presadili v rôznych oblastiach spoločenského a verejného života, vychádza na DVD. Cyklus je sériou desiatich dokumentov o ženách, ktoré významne prispeli k dnešnému obrazu spoločnosti, kde je žena samozrejmosťou vo verejnej sfére. Zároveň je intímnou spomienkou na osobnosti alternatívnych ženských dejín, ktoré zostali popri známych mužských hrdinoch takmer neviditeľné.

 

 

Slováci a ich Johanka z Arcu

Tieto ženy sa ako prvé odhodlali vstúpiť na neprebádanú pôdu sebarealizácie a aj napriek tradíciám a predsudkom sa rozhodli vybočiť z radu. "Slováci nemajú svoju Johanku z Arcu," hovorí v tejto súvislosti producentka cyklu Barbara Janišová Feglová zo spoločnosti Hitchhiker Cinema. "Nemám na mysli žiadne sufražetky, ale reálne hrdinky - postavy - osobnosti, ktoré by v našom povedomí viditeľne rezonovali podobne ako napríklad Štúr. Lenže o takých ženách, ktoré by boli rovnakým 'pojmom', nevieme a ani sa o nich neučíme. Cyklus Prvá má preto ambíciu vypátrať, pomenovať a sprostredkovať trvalé hodnoty, ktoré v dnešnej spoločnosti absentujú."

Dokumentárne portréty vznikli v priebehu štyroch rokov a približujú osobné príbehy divadelnej režisérky Magdy Husákovej Lokvencovej, prvej slovenskej špiónky Beatrix Čelkovej-Pospíšilovej pod menom Trixi, feministky a spisovateľky Hany Gregorovej, fotografky Ireny Blühovej, astronómky Ľudmily Pajdušákovej, etnografky Sone Kovačevičovej, prekladateľky Zory Jesenskej, botaničky Izabely Textorisovej, speváčky a herečky Magdalény Schwingerovej a pilotky Ľudmily Šapošnikovovej. Režisérsky sa na filmoch podieľali Zuzana Liová, Peter Kerekes, Lenka Moravčíková-Chovanec, Tereza Križková, Róbert Šveda, Jana Bučka a Marek Šulík.

 

 

Krst DVD

Kolekcia piatich DVD nosičov s desiatimi filmami obsahuje anglické titulky, slovenské titulky pre nepočujúcich a audiokomentár. Jej súčasťou je aj slovensko-anglický booklet s textami režisérky a scenáristky Zuzany Liovej, dramaturgičky projektu Ingrid Majerovej a estetika a filmového teoretika Patra Michaloviča. Rovnako obsahuje biografické údaje o všetkých protagonistkách filmov. DVD kolekciu vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ), koprodukčný partner projektu.

Krst DVD kolekcie Prvá sa uskutoční v utorok 27. februára o 18.00 v Bratislave v Kine Lumiére. Uvedenie novinky bude spojené s projekciou filmu o divadelnej režisérke Magde Husákovej Lokvencovej od režisérky Zuzany Liovej.