„Odkiaľ máš také pekné ceruzky? A ten peračník?,“ pýtala sa učiteľka. Otázky kládla Hanke, ktorá bola na základnej škole spolužiačkou mojej sestry. Hanka mala pekné nielen ceruzky a peračník, ale mnoho iných vecí, jej otec totiž pracoval v Československu. Keď sa vracal domov, nosil svojim deťom to, čo v socialistickom Poľsku nebolo.

Hanke závideli viacerí, vrátane triednej učiteľky. Dala to dosť výrazne najavo. A tak Hankin otec nakupoval v Československu pekné veci pre svoje deti a aj pre učiteľku. My sme také „výhody“ ako Hanka nemali, lebo náš otec nepracoval ani v Československu, ani v NDR. Nemali sme teda čím obdarúvať učiteľov. Pocítili sme, že učiteľ bol (je?) ako Boh, okolo ktorého sa točil (točí?) svet.

„Keď prídete s druhým dieťaťom tak by som si želal, aby všetci z rodiny a vašich hostí pristúpili k svätému prijímaniu,“ povedal kňaz po krstinách prvého syna mojej sestry. Nepáčil sa mu fotograf, čiže môj manžel, ktorý sa snažil zachytiť celú udalosť na fotkách. Možno niekedy na úkor kňaza, ktorý sa občas do záberu nezmestil, keď manžel zaostril na synovca. Kňaz bol otvorene kritický.

Kontroverzných vecí bolo viac. Až sme sa báli krstín druhého dieťaťa mojej sestry. Veď kňaz výrazne naznačil, kto tu vládne a okolo koho sa svet točí.

Pred týždňom otriasla Slovenskom správa o istom lekárovi, ktorý sa pred televíznymi kamerami priznal (alebo to len tak zostrihala televízia?), že od svojich pacientov prijíma dary (úplatky?). Potom to dementoval.

Spomínaný lekár je aj mojim lekárom a ja neviem, či berie úplatky, alebo či prijíma dary. Odo mňa ich nikdy nechcel. Ani mi to nenaznačil. Aspoň ja som taký signál nikdy nezachytila. A ani neviem, či by som mala čo ponúknuť? Ceruzky z Československa? Alebo z Poľska? Som si ale vedomá, že určite sú takí doktori aj v Poľsku, aj na Slovensku, okolo ktorých sa točí svet. Pre ktorých pacient nie je až tak dôležitý, ako oni sami.

Dávnejšie sa v Poľsku hovorilo, že v spoločnosti (hlavne tej malej) sú najdôležitejší: učiteľ, kňaz a lekár. Okolo nich sa točil svet. Je tomu tak aj dnes? Pokiaľ odpoveď znie „áno“, tak je to jasný signál, že v našich postsocialistických krajinách treba ešte veľa zmeniť. Hlavne myslenie.

A tak na margo napísaného: viete, v ktorom roku Mikuláš Kopernik (zhodou okolností Poliak) odhalil a zverejnil, že Zem sa točí okolo Slnka a nie naopak, ako si to všetci dovtedy mysleli? Bol rok 1543! A Kopernik nemal jednoduchú úlohu presvedčiť ľudstvo, že žije v omyle. V tom prípade mohol presvedčiť jedine vedou, poznámkami zo svojich pozorovaní, logickými argumentami.

Akú vedu by bolo treba vybaliť na ľudí, ktorí si myslia, že sa okolo nich točí svet? Oj, zdá sa, že by sme potrebovali takého Kopernika aj dnes… Kopernika duší.