Český spisovateľ Michal Viewegh ďakuje vo svojom najnovšom stĺpčeku Bohu za to, že žije v krajine, kde mohol ako puberťák obchytkávať svoje spolužiačky, bez toho, aby to ohrozilo jeho budúcu kariéru. Bohu je vďačný za to, že nedopadol ako kandidát na ústavného sudcu Spojených štátov Brett Kavanaugh, ktorého jeho spolužiačka, dnes profesorka Christine Blaseyová obvinila, že ju sexuálne napadol na stredoškolskom večierku na začiatku 80. rokov.

Viewegh je šťastný, že žiadna z jeho spolužiačok „nebola a nie je taká severoamerická krava, aby mu dnes onen nevinný 35 rokov starý gymnaziálny petting vyčítala.“

Nechcem najpredávanejšiemu českému autorovi románov kaziť radosť, ale jeho stĺpček je najlepšou odpoveďou na to, prečo sa žiadna z jeho ani iných spolužiačok radšej neozve. To, čo profesorka Blaseyová opisuje ako pokus o znásilnenie, nazval spisovateľ nevinným gymnaziálnym pettingom a jediné, čo ho na tom hnevá je, že výpoveď nejakej kravy by mohla mať takú silu, aby ohrozila kariéru MUŽA.

Profesorka tvrdí, že ju opitý Kavanaugh zvalil na posteľ, obchytkával ju a pokúšal sa ju vyzliecť. Keď sa snažila kričať, dal jej ruku na ústa. Viewegh to označil za maznanie. MAZNANIE.

 

 

Český spisovateľ si proste sadol k notebooku a dotiahol humor a iróniu, ktorými je povestný, do dokonalosti. No a čo, že okamžite spravil zo ženy zištnú klamárku a z muža obeť feministickej doby. No a čo, že ženu označil za chuderu, lebo nechápe, že keď sa stredoškolák opije, tak má chúťky, ktoré z neho robia chlapa. No a čo, že odkázal ďalším dievčatám a ženám, že majú byť mužom k dispozícií, či sa im to páči alebo nie. A určite o tom nemajú prehovoriť po takej dobe.

Prečo by malo niekoho zaujímať, že sa ústavným sudcom možno stane niekto, kto nerešpektuje práva druhých. Niekto, kto bude rozhodovať o životoch iných a vlastné (prípadné) prešľapy bude bagatelizovať ako nevinné žartíky.

Najjednoduchšie je povedať, že ak sa neprávosť stala dávno, tak už nie je neprávosťou. Ak obeť neprehovorila hneď, tak prestala byť obeťou a ak vinník nebol potrestaný okamžite, tak už si trest nezaslúži. Je to jednoduchšie, ako prípad prešetriť a jasne odkázať ďalším obetiam a vinníkom, kedy je to petting a kedy trestný čin. 

Je ľahké súdiť a odsúdiť, keď je to neosobné. Ale skúste si v rovnakej situácii predstaviť svoje dcéry, ktoré prídu domov zo stredoškolského večierka.

A nemá Viewegh dcéry tri?