Schudla som 15 kíl. Nie, žeby som pre to nič neurobila, avšak celý proces išiel nejako prirodzene. Žiadne obmedzovanie, práve naopak. Zistila som, že mi nový životný štýl veľmi vyhovuje. Schudnúť som chcela dlho. Fakt dlho. Skúsila som bezlepkovú, raw, smoothies na dennom poriadku, zeleninu, strukoviny. Dokonca som cvičila, i keď to nie je práve moja obľúbená činnosť. Výsledok v nedohľadne. Tak som sa na to vykašľala, a povedala si, hold, nejde to.

Zhodou „náhod“ moja dobrá kamarátka začala pracovať ako výživová poradkyňa. I keď som mala z podobných služieb skôr obavy, hovorila som si, však čo, pôjdem ju aspoň omrknúť a dáme kávu. Z kávy sa stal trojhodinový rozhovor, na konci ktorého som už konečne vedela, ako na to. Do koša som vyliala ráno pripravené banánovo-mandľové smoothie, nastúpila do auta a moje prvé kroky smerovali do potravín. Nevedela som sa dočkať. Chcela som začať hneď.

Prirodzene, prvé kilá išli dole rýchlejšie. Okolie reagovalo pozitívne. Pýtali sa ma, ako sa mi to podarilo, čo robím inak. „Je to jednoduchý systém, ktorý sa da rýchlo vysvetliť. Je tam zopár vecí, na ktoré si treba dávať pozor. Ak chceš, môžeme ísť na kávu, vysvetlím ti to.“ Skúste si tipnúť, koľké na tú kávu so mnou išli...

Mala som pocit, že ma nepočúvajú. Začala som vysvetľovať, uprostred vety ma však vždy prerušili. „Mne toto nebude fungovať.“ „Čítala som, že to s tou špaldovou múkou je výmysel.“ „Fúúúh, raňajky bez ovsených vločiek? To bude nejaká blbosť.“ A tak ďalej. Istotne si to viete predstaviť. (Veď každá z nás disponuje aspoň jednou podobnou výhovorkou.) Rýchlo som zistila, že ich moja zmena veľmi nezaujíma. Chceli sa vyrozprávať. Potrebovali tak ako ja, trojhodinový rozhovor s odborníčkou.

Prečo chceš schudnúť? Čo je tvoja motivácia? Robíš to pre seba, alebo pre toho chalana či mamu, ktorí ti stále vravia, že máš schudnúť? A najdôležitejšia otázka. Vieš samú seba prijať aj teraz, keď máš kilá navyše? Skúsila som si zo začiatku rypnúť. Lebo som videla, že výhovorky a dôvody, prečo to nepôjde a nebude fungovať, prevyšovali ochotu počúvať. Neskôr ma to tak ľudsky zaujímalo. Stali sa nevídané veci. Otvorili sa rany, ktoré v sebe dusili. Ktoré vytesnili. O ktorých možno ani nevedeli, že existujú. A tak som počúvala. Počúvala som tak, ako i mňa počúvali, keď som sa vyhovárala. Keď som boliestky zaobaľovala výhovorkami.

Prvý krok je zbaviť sa výhovoriek a dostať sa do psychickej pohody. Je to akoby taká predpríprava procesu zmeny. Potom môžeme schudnúť. Nielen telo, no najmä myseľ sa odľahčí o 15 kíl.

 

Prečítajte si aj Letné turbulencie