Žiadny príbeh typu vyhorenie či strata zamestnania. Zuzana Maďari, bežná študentka na výške, ktorá rada chodí do práce, sa na jogu dostala úplným omylom. Bola sobota večer a Zuzana bola s kamarátkou na party v bratislavskom KC Dunaj. Zbadala tam veľký plagát o nedeľňajšej joge. Vtedy boli s kamoškou obidve bez frajerov.

„Povedali sme si, že to skúsime. Nemali sme chlapa ani psa,“ hovorí s úsmevom Zuzana.  A tak aj bolo. Zo zábavy sa vrátili domov okolo tretej ráno a už o desiatej stáli na jogamatke. Študentka, ktorá o sebe hovorí, že má motorovú myš nielen v hlave, ale aj v tele, bývala impulzívna a výbušná.

V tom čase pracovala ako asistentka na finančnom oddelení J&T. „Prvýkrát v živote som vypla. Počas 60-minútovej hodiny mi bolo mi jedno, čo všetko sa deje v mojom živote. Mne bolo jedno. Len tak som bola,“ opisuje prvý zážitok s jogou Zuzana Maďari. Lektorka, neskôr jej mentorka Lenka Jilek dokázala hlasom a zvláštnym prevedením pohybu a dychu, upokojiť inak akčnú Zuzanu. To sa jej páčilo a chcela sa vrátiť.

 


Foto: Lukáš Kuzma

Zuzana Maďari opustila korporát

Zuzana odmalička milovala pohyb, napriek tomu, že ju nikdy rodičia neviedli k vrcholovým športom. „Celý život plávam len prsia a behám, ale nie závodne. Vždy, keď to narazilo na rovinu, že to má byť súťažne, nešla som do toho,“ spomína Zuzana na začiatky so športom. Joga nemá olympiádu, nesúťaží sa v nej. „Super, konečne niečo pre mňa,“ hovorí Zuzana. Popri joge zostala verná aj fitku. Stále bicykluje, lyžuje i pláva, no pomyselná miska váh sa po skúsenosti s jogou už nevedela vrátiť naspať. Začala pravidelne chodiť na nedeľné hodiny. Čoraz častejšie jej dni vypĺňala joga.

Na jogovom pobyte počas poslednej Shavasany (relaxačná pozícia, pri ktorej celé telo má odpočívať - pozn. red. ) si Zuzana uvedomila, že už nechce byť pasívnou účastníčkou, ale chce sa stať plnohodnotnou súčasťou joginskej komunity. „Pocítila som, že mám v sebe energiu, ktorú chcem odovzdať ďalej,“ objasňuje pocity. 

 

 

V tom čase pracovala 27-ročná Zuzana pracovala pre J&T Real Estate ako marketingová manažérka, kde pomáhala pri tvorbe online stránok. Svet technológií jej bol blízky. Mala šťastie, že jej všetci vyšli v ústrety, keď povedala, že chce študovať jogu. „Vytvorili sa pre mňa pekné podmienky, aby som mohla cestovať do Prahy, kde prebiehala škola jogy.“ A tak popri marketingu začala fungovať aj v lektorskom mikrosvete.

 

Lektorka jogy Zuzana Maďari 

Zuzana lektorovanie vníma ako posolstvo. „Snažím sa ľuďom dať fyzickú aktivitu, no postupne ich popri jednotlivých asánach nabádam, aby boli slušní, šťastní a slobodní ľudia. Aby pomáhali ľuďom, otvorili myseľ aj dlane novým príležitostiam. Nech je z nich opäť cítiť človečina.“ To sú podľa Zuzany malinké veci, ktoré sú v joge viac ako to, či človek spraví 4 pozdravy slnku a stojku na hlave.

 


Foto: Lukáš Kuzma

 

Na hodinách často hovorí: „Keď praktikuješ jogu, nemôžeš byť sviňa. Ako by sa to aj dalo, na hodinách sme otvorení, tykáme si, nesúťažíme medzi sebou. A to si ľudia začnú prenášať do bežného života,“ hovorí pevným hlasom na hodinách, keď chodí pomedzi jogové podložky.

Zuzane pribúdali hodiny jogy a stále pracovala na plný úväzok v korporáte. Nastal moment zlomu. Už sa nedalo sedieť na dvoch stoličkách jedným zadkom. „Vtedy nastúpil môj najlepší priateľ, ktorý mi povedal, že nikdy nestratím to, čo mám v životopise,“ spomína na podporu Zuzana. „Mám pred tridsiatkou, bez detí, kedy, ak nie teraz. Ak sa to nepodarí, vrátim sa a odsedím si ďalších dvadsať rokov za počítačom,“ so smiechom hovorí o svojom nasadení Zuzana. Prácu v korporáte mala rada, joga ju však baví viac.

 


Foto: Lukáš Kuzma

 

Zuzana Maďari - inšruktorka jogy

Pri spomienkach na odchod z J&T hovorí otvorene a priamo. I keď mala veľkú podporu z domu i práce, strach zo straty peňazí a istého štandardu bol prítomný. „Som bežná baba z Bratislavy. Mám hypotéku a lízing, dvoch psov a chcem dovolenku dvakrát do roka,“ hovorí o počiatočných pochybnostiach. S odstupom dvoch rokov však zistila, že sa to dá. Aj začiatky boli najmä po byrokratickej stránke ťažké. „Keby si to lepšie naštudujem, nemusím ísť na úrady 30-krát. Vždy som niečo zabudla alebo poplietla,“ smeje sa jogínka a dopĺňa, že prvá fakturácia jej trvala tri dni. „Bála som sa spraviť ten posledný klik. Zrazu to bolo o mne a pre mňa.“

Joga a trpezlivosť idú spolu. Pre netrpezlivú Zuzanu to bola výzva. „Myslím, že doteraz neprijímam niektoré veci. Veľakrát ako lektori bojujeme s tým, že nás klienti dávajú na piedestál. Očakávajú, že si hneď viem dať nohu za hlavu a spraviť stojku. Tajomstvo je, že to nemusíme vedieť. My máme vedieť slovne naviesť do určitej pozície, a poznať všetky jej modifikácie,“ vysvetľuje cvičiteľka jogy, že jej dlho trvalo prijať tento fakt. Občas ju musel stopnúť jej učiteľ, pretože šla do pozícií, na ktoré jej telo nebolo ešte pripravené.

 


Foto: Lukáš Kuzma

 

Zuzana Maďari: tajomstvo jogy

Na marketing nezanevrela a využíva ho aj pri joge. „Prezentácia lektorky je dôležitá, bez toho by to nešlo. Najmä v Bratislave, kde je veľa dobrých lektorov. Len v štúdiu, v ktorom učím, je nás viac ako tridsať,“ hovorí bývala marketingová manažérka. S jedným dychom však dodáva, že jogíni si nie sú konkurenciou. Existuje totiž veľa rôznych typov jogy i lektorov. Človek si vyberá, čo mu najviac vyhovuje. „Ak ti to raz sadne, nechceš nič iné. Si ochotná cestovať aj zaplatiť viacej. Na jogu nechodia ľudia kvôli peniazom.“ vraví rozhodne.

Pri otázke, čím je pre ňu joga, Zuzana s úsmevom povie: otvorená myseľ, dlane a srdce. A to za každých okolností. No nie je to len o tom. „Ľudia nevydržia sami so sebou sedieť ani 2 minúty – stále sa ošívajú. Vtedy sa ich pýtam, ak nevydržíš sám so sebou, ako chceš, aby tvoj partner či partnerka s tebou vydržal 20 rokov?“ dodáva jogínka Zuzana Maďari.