PRAHA, BRATISLAVA.  Jeden z návštevníkov Aquapalace Praha odfotil moslimskú ženu, ktorá sa kúpala v bazéne aquaparku v celotelových plavkách, burkinách a zavesil to na sociálnu sieť. Fotografia vyvolala mnoho nenávistných komentárov, ale pražský aquapark prekvapil

Kým niektorí návštevníci sľubujú bojkot, firma opakuje, že burkiny žiadne pravidlá neporušujú.  

 

Foto - Aquapalace Praha

 

Nevedia, čo sú burkiny

Z diskusie bolo cítiť, že mnoho ľudí ani nepozná rozdiel medzi bežným odevom moslimských žien a burkín. “Chodia v tých zaprášených handrách po ulici a potom hup do bazéna. Nechutné. Nikdy by som do takého bazéna nešla,” píše sa v jednom zo statusov sa na facebookovom profile areálu, ktorý citoval idnes.cz.

“Chcela som k vám vziať syna počas prázdnin. No, nič, Tam už  nás nikto neuvidí. To je dobrý humus toto,” napísala pani Ivet na sociálnej sieti.  Pán Michal naopak aquapark pochválil. “Budeme vedieť, že je to miesto plné normálnych ľudí, pretože xenofóbovia tam nejazdia,” napísal.

Aquapark vysvetlil, že burkiny patria medzi povolené plavecké oblečenie, ktoré splňuje hygienické zásady.

“Toto oblečenie je vyrobené z materiálu vhodného na kúpanie. Ide o celosvetový trend, s ktorým sa nestretávame len my v Aquapalace Praha. V tomto prípade klientky nič neporušuj,” napísala firma vo vyhlásení na facebookovej stránke.  

 

Foto - TASR/AP

 

Burkiny áno, bermudy nie

Burkiny sú ženské celotelové plavky, ktoré nezakrývajú len konce končatín a tvár. Väčšinou sú vyrobené zo syntetických elastických vlákien, aby nebránili plávaniu.

Firma upozornila, že kým burkiny sú povolené, zakazuje sa kúpať v bermudách. Niektoré ľudia si myslia, že ide o totožné kusy odevu, pretože súčasťou burkín môžu byť aj ozdobné sukne.

Zákaz burkín riešilo minulú leto Francúzsko, keď niekoľko stredomorských miest zakázalo moslimským ženám kúpať sa v celotelových palvkách a vyberalo za porušenie zákazu pokuty. Koncom leta súdy zrušili zákazy v mestách Cannes, Nice či Villeneuve-Loubet. 

.

Prečítajte si aj Francúzsky súd zrušil zákaz nosenia burkín na pláži