Každý rok v tento deň vyprevádzam na chatu na Popradské pleso viacpočetné rodiny z Dobrého anjela, ktoré tam idú tráviť Vianoce. A vďaka kolektívu z chaty budú ozaj krásne.

Dnes na stanici v Poprade som sa zhovárala s jednou pani. Okolo pobehovali štyri deti, jedno postihnuté sedelo pri nás. Hovorila zaujímavý príbeh. Bola si skopírovať žiadosť o predĺženie našej pomoci v jednom obchode. Predavačka, keď to zbadala, povedala, že je tiež Dobrým anjelom. Uvidela jej dcéru a bola veľmi rada, že spoznala niekoho, komu pomoc posielame. Videla aj, že je naozaj potrebná. Vtedy vzniklo priateľstvo. Odvtedy sa neraz u nej zastaví, pozdraví ju a obe majú krajší deň.

Spomenula som si na jednu situáciu u nás v škôlke na dedine. Keď som nosila do škôlky dcéru, stretávala som dve matky, ktoré tam tiež mali deti, hoci v iných triedach.

Jedna mala aj sedemnásťročného syna, ktorý mal rakovinu. Boli sme si veľmi blízke, chodila som ich navštevovať. Bol to veľmi tragický príbeh, rodina bola na tom aj finančne veľmi zle. Druhá mamka zo škôlky bola naopak Dobrým anjelom - prispievateľom. Vedela som to, lebo som na ňu náhodou natrafila v databázach.

Obe sa nepoznali, nezdravili, nevedeli o sebe ani ako ženy z tej istej dediny, ani ako ľudia, ktorých životy sú spojené oveľa viac ako by čakali. To len ja som sa na nich v tej šatni pravidelne dívala ako na na puzzle, ktoré do seba zapadajú. Nikdy som im to nepovedala.

Takto chodí po Slovensku prepojených veľmi veľa ľudí. Možno sedia vedľa seba v autobuse, možno sa minú vo dverách cukrárne. Nevedia o sebe. Pre jedných znamenajú tí druhí všetko, pre tých druhých tí prví zase dobrý pocit.

Ak stretnete niekoho na ulici, usmejte sa na neho. Možno ste nejako spojení, možno ste jeho Dobrým anjelom. A ak spojení nie ste, tak tým úsmevom už navždy trochu budete.

Prajem vám krásne Vianoce a veľa dobrých ľudí všade navôkol.

 

Prečítajte si aj Nezvyčajné vianočné darčeky