BRATISLAVA. Minulý rok si prišlo s Poľskom potykať rekordne veľa  Slovákov i Poliakov, ktorí na Slovensku žijú. Eurovea v ten deň napočítala 37-tisíc návštevníkov. Na nábreží Dunaja obdivovali populárne poľské maluchy, teda fiatky 126, ochutnávali poľskú kuchyňu a obdivovali módnu prehliadku s poľskými plavkami a topánkami.

“Malo to taký úspech, že už si Eurovea zarezervovala 1. máj pre náš Poľský klub. Veľký dojem urobilo divadlo pantomímy – herci vyžili aj fontánu, aj fiatky a okrem toho mali svoju veľkú kulisu – vysoké lešenie. Úspech mala aj polonéza, ktorú všetci, spolu so skupinou Sillmarion, tancovali,” hovorí predsedníčka Poľského klubu v Bratislave Kasia Tulejko.

 

Divadlo Pandora.

 

Tancuje sa polonéza

V piatok 1. mája si môžete prísť s Poľskom potykať už po tretíkrát.  K poľským maluchom, poľským krovkám a poľskej polonéze pribudne poľská veda. Varšavská technická univerzita predvedie svoje objavy v oblasti robotiky a automatiky. “Vedci predvedú tlačiareň 3D, robota a mnoho ďalších vynálezov. Všetky ukážky budú interaktívne, čiže rátame s tým, že sa diváci zapoja,” hovorí Kasia Tulejko.

Pozrieť si môžete bojové umenia, ktoré predvedú deti, muži I ženy a tancovať sa opäť bude polonéza. “Je to honosný poľský tanec, alebo skôr pochod s rôznými figúrami, do ktorého sa môžu zapojiť všetci. Budeme mať inštrukorku, ktorá bude nováčikov navigovať. Minulý rok urobil spoločný tanec veľký dojem, keď sme všetci na námesti pred Dunajom polonézu zatancovali, “ dodáva Kasia Tulejko.

 

Poľská polonéza.

 

 

Módna prehliadka poľských plaviek a topánok.

 

Poliakov pribúda

Ľudí s poľskou národnosťou na Slovensku pribúda. Kým v roku 1991 sa k nim hlásilo 2602 osôb, v roku 2011 to bolo 3084 ľudí. “Sú to väčšinou zmiešané rodiny, ale aj veľa podnikateľov a podnikateliek, ktorí na Slovensku pôsobia v rôzných oblastiach I v medzinárodnych firmách,“ hovorí Tulejko.

 

 

Slováci a Poliaci majú vela spoločného, preto Poľský klub organizuje akcie zamerané hlavne na podobnosti, ale chce ukázať aj to, čím sa líšia. Napríklad aj kuchyňou. Ochutnávať sa budú nielen krovky, či lízatka, ale aj iné poľské špeciality ako uhorková polievka, či bigos. “Na túto akciu chodia každý rok aj Poliaci z Rakúska, najmä kvôli výbornej atmosfére a divadlu, ktoré je na vysokej úrovni. Tento rok to bude predstavenie Pandora, kde používajú ako rekvizitu guľu, ktorá váži 300 kg,” dodáva Tulejko.