VARŚAVA, BRATISLAVA. Má len 35 rokov, ideálne miery a kandiduje. Po májových voľbách sa chce stať prvou ženou na čele Poľska. Ako prezidentka.

Reálnu šancu vyhrať zatiaľ nemá, ale ženy, ktoré doteraz v Poľsku na post hlavy štátu kandidovali, uspeli v iných dôležitých funkciách. Bude to prípad aj Magdaleny Ogórekovej, ktorá je hlavne atraktívna, ale veľa pracovných skúseností zatiaľ nemá?     

 

Vyštudovala históriu

Keď sa objavila po boku Leszka Millera, šéfa Zväzu demokratickej ľavice (SLD) ako kandidátka tejto strany na prezidentku, nikto nevedel oči odlepiť od mladej, atraktívnej blondíny. Magdalena Ogórek má 35 rokov, ideálnu postavu, blond vlasy a krásnu tvár.

Vyštudovala históriu, je doktorkou humanistických vied, jej špecializácia sú dejiny cirkvi. Skončila vysokú školu European Institute of Public Administration v Maastrichte a postgraduál si urobila na Varšavskej univerzite – téma európska integrácia. Je autorkou niekoľkých kníh, okrem iného o poľských templároch.

V jej životopise si môžeme prečítať, že pracovala ako stážistka prezidenta Aleksandra Kwaśniewského, bola šéfkou kabinetu predchádzajúceho šéfa SLD Grzegorza Napieralského, bola konzultantkou v Národnej banke a pracovala v štátnej administratíve.

 

 

Pekná tvár ľavice

Nasadila ju ľavicová SLD, ktorá už niekoľko rokov vo voľbách nebola úspešná. Tretie volebné obdobie po sebe je v opozícii a ľavicového prezidenta Aleksandra Kwaśniewského mala naposledy v roku 2005, keď opustil prezidentský palác. „Leszek Miller ukazuje, že podporuje mladých ľudí a prípadný horší výsledok Ogórekovej môže interpretovať ako cenu za debut,“ hodnotí pre Ženy v meste Piotr Bajda z Inštitútu politológie Varšavskej univerzity stratégiu SLD. Roztrúsená ľavica predstavila niekoľkých kandidátov na prezidenta, Miller chce mladou, peknou tvárou Ogórekovou ukázať, že SĽD je najatraktívnejšia strana.

Šance Magdalény Ogórekovej na víťazstvo sú malé. Podľa prieskumov verejnej mienky je na 3. mieste za súčasným prezidentom Bronisławom Komorowskym a Andrzejom Dudom, kandidátom strany Právo a Spravodlivosť. Prečo teda kandiduje? Naozaj verí, že sa môže stať prezidentkou? „Pre Magdalenu Ogórekovu je to výnimočná šanca ukázať sa širokej verejnosti,“ myslí si Bajda. Podľa neho si je vedomá, že do prezidentského paláca sa nedostane, ale aj tak bude víťazkou: keď skončí na treťom mieste, má šance stať sa dôležitým politickým hráčom. Pokiaľ ju politika naozaj zaujíma.

Zatiaľ ukázala, ako sa stavia k Ukrajine, keď žiadala lepšie vzťahy s Ruskom a kritizovala tvrdý postoj poľskej vlády k Rusku pre konflikt s Ukrajinou. Sama by najradšej priamo zavolala prezidentovi Vladimirovi Putinovi, z čoho si na sociálnych sieťach mnohí uťahovali.

 

Celebrita

Magdalena Ogórek má okrem politických záujmov aj iné. Bojovala o titul miss Sliezska, niekoľko rokov hrala v televíznom seriáli a pol roka bola moderátorkou televíznej spravodajskej stanice. „Bude aj celebritou, lebo zjavne k tomu má sklon,“ hodnotí Piotr Bajda.  

Pokiaľ jej ide o zviditeľnenie, cieľ sa jej darí. Ešte pred vyše rokom na Facebooku ďakovala za prvých 500 fanúšikov. Dnes ich má vyše 23-tisíc. Noviny nielen v Poľsku, ale aj po celom svete sú plné jej fotografií. Dnes ju pozná skoro celý svet, o čom Ogórek nezabúda na sociálnych sieťach informovať.

 

Kariéra po neúspešných voľbách 

Bude zaujímavé sledovať, ako využije svoju popularitu. Dve kandidátky, ktoré po roku 1989 v Poľsku bojovali o prezidentský post ju využili. Obe síce v prezidentskom súboji obsadili až siedme miesto, kariéru však po voľbách veľmi rozbehli.

Hanna Gronkiewiczová-Waltzová (kandidovala v roku 1995) sa stala šéfkou Centrálnej banky a teraz je už tretie funkčné obdobie primátorkou Varšavy.

 

 

Druhá, ktorá kandidovala, Henryka Bochniarzová (v roku 2005) sa stala ministerkou priemyslu, predsedníčkou Poľskej rady biznisu, založila Kongres žien a je šéfkou Konfederácie Lewiatan.

Tvár Magdaleny Ogórek si každý zapamätal. Teraz pracuje na svojom mene, aby z neho mohla ťažiť aj po májových voľbách.