S týmto receptom na bazový sirup bez varenia si môžete vychutnať všetky výhody tejto aromatickej kvetiny bez nutnosti zložitého varenia.

Recept na bazový sirup bez varenia

Hľadáte jednoduchý a zdravý spôsob, ako si pripraviť osviežujúci letný nápoj? Tento jednoduchý recept je ideálny pre každého, kto má rád domáce sirupy a chce využiť sezónne ingrediencie bez zbytočného času stráveného v kuchyni.

Čo potrebujete vedieť o bazovom sirupe bez varenia

Bazový sirup je známy svojimi zdravotnými prínosmi a univerzálnym použitím. Používa sa v mnohých kultúrach na podporu imunity a zmiernenie príznakov prechladnutia a chrípky, a jeho príprava bez varenia zachováva maximum zdraviu prospešných látok.

Ako na to: Postup prípravy bazového sirupu

Náš recept využíva čerstvé kvety bazy, čistú vodu, kryštálový cukor alebo Xylitol, citróny a kyselinu citrónovú. Postup je navrhnutý tak, aby bol čo najjednoduchší a rýchly (ale sirup potrebuje svoj čas), zahŕňa prípravu, lúhovanie, filtráciu a uskladnenie. Všetky kroky sú vysvetlené jasne a stručne, čo zabezpečuje, že každý, aj bez skúseností v kuchyni, môže pripraviť tento sirup bez problémov.

Prečo si vybrať bazový sirup bez varenia

Tento recept je ideálny pre ľudí, ktorí dávajú prednosť jednoduchosti a zdravým alternatívam. Bazový sirup bez varenia je nielen chutný, ale aj plný vitamínov a minerálov. Jeho príprava nevyžaduje tepelnú úpravu, čím sa zachovávajú všetky prirodzené enzýmy a flavonoidy, ktoré sú v kvetoch bazy prirodzene prítomné.

Kam ďalej? Použitie bazového sirupu

Bazový sirup môžete použiť v množstve receptov – od limonád, cez koktaily, až po rôzne dezerty. Vďaka svojej jedinečnej chuti a zdravotným prínosom je výborným doplnkom nielen pre vašu kuchyňu, ale aj pre vaše zdravie.

Experimentujte s rôznymi spôsobmi použitia bazového sirupu a objavte nové kombinácie chutí, ktoré obohatia vaše kulinárske zážitky. Tu je recept na tradičný bazový sirup a tu je recept na agátový sirup. Tu je ja náš recept na zdravý bazový sirup. Vyskúšajte aj náš recept na nevarený bazový sirup.

Čas prípravy: 24 hodín + čas na chladenie vody

Suroviny

 • 40 veľkých kvetov bazy, ideálne zbieraných ďaleko od ciest - 4 litre prevarenej vody - 3 kg kryštálového cukru (podľa chuti môžete pridať od 2 kg až po 4 kg cukru, alebo využite napríklad Xylitol - brezový cukor pre zdravšiu verziu) - 4 citróny, dobre umyté a nakrájané na plátky - 1 čajová lyžička kyseliny citrónovej,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup prípravy bazového sirupu bez varenia

 1. Príprava kvetov: Kvety bazy zbavte hrubých stoniek až po kvety a nechajte ich chvíľu rozložené na slnku, aby z nich vyliezli aj drobné chrobáčiky. Najlepšie je ich rozložiť na čisté plátno.
 2. Voda a lúhovanie: Prevarte 4 litre vody a nechajte ju úplne vychladnúť. Umyté citrónové plátky a pripravené kvety bazy zalejte vychladenou vodou vo veľkej nádobe. Kvety by mali byť úplne ponorené. Nechajte zmes lúhovať na tmavom a chladnom mieste po dobu 24 hodín. Ak by ste sa rozhodli použiť Xylitol, tak ho spolu s kyselinou citrónovou najskôr rozpustite vo vode a až potom do nej vložte kvety na lúhovanie.

  Umyté citróny a kvety bazy zalejte vychladenou vodou a nechajte zmes lúhovať. Foto - Nela
   
 3. Filtrácia: Po 24 hodinách lúhovania treba kvety a citróny precediť cez jemné sitko alebo gázu, aby ste odstránili všetky nečistoty.
 4. Pridanie cukru a kyseliny: Do scedenej tekutiny vmiešajte všetok cukor a kyselinu citrónovú (ak ste tam už kyselinu a xylitol nedali). Miešajte, kým sa všetko úplne nerozpustí. Môžete si pomôcť aj jemným zohrievaním tekutiny, ale určite ju nevarte. Kyselinu citrónovú pridávajte až takmer na záver rozpustenia cukru, aby ste dosiahli požadovanú kyslosť a chuť.
 5. Plnenie a uskladnenie: Hotový sirup prelejte do čistých fliaš a dôkladne ich uzavrite. Sirup uskladnite na tmavom a chladnom mieste. V chladničke, alebo na tmavom a chladnejšom mieste vydrží niekoľko mesiacov.

   Hotový bazový sirup bez varenia prelejte do čistých fliaš. Foto - Nela

Tipy na použitie: Tento sirup je vynikajúci na prípravu osviežujúcich letných nápojov, pridanie do čajov alebo ako ochucovadlo do rôznych dezertov. Môžete ho použiť aj ako sladidlo v receptoch na pečenie alebo ako prísadu do kokteilov a smoothie. Užite si prípravu a chuť domáceho bazového sirupu bez varenia. Tu je aj recept na bazový sirup na uskladnenie. A tu sú ďalšie nápady ako využiť kvety bazy čiernej. Skúste aj náš návod ako zahustiť bazový sirup.

Koľko cukru do bazového sirupu?

Už 2 kilogramy cukru na 4 litre vody sú dostatočné na prípravu výborného bazového sirupu, aj keď recepty sa môžu líšiť v závislosti od požadovanej konzistencie a sladkosti sirupu.

Keď sa rozhodnete použiť 2 kg cukru na 4 litre vody, bude sirup menej koncentrovaný a menej sladký, čo je vhodné, ak chcete mať ľahší sirup, ktorý možno riediť menej, alebo ak preferujete menej sladkú chuť. 

Naopak ak sa rozhodnete použiť 2 kg cukru na 2 litre vody (alebo teda 4 kg cukru na 4 litre vody), dostanete silnejší a hustejší sirup, ktorý bude sladší a viac koncentrovaný. Tento sirup bude vhodný, ak plánujete sirup riediť viac alebo ho použiť ako sladidlo v receptoch, kde je potrebná výraznejšia sladkosť.

Vo všeobecnosti, množstvo cukru a vody môžete upraviť podľa osobnej preferencie chuti a použitia sirupu. Experimentovanie s rôznymi pomermi vám môže pomôcť nájsť ideálny recept pre vaše potreby.

Záver

Recept na bazový sirup bez varenia je viac ako len kulinársky návod - je to spôsob, ako si prirodzeným spôsobom zlepšiť zdravie a pridať trochu sladkosti do vášho života bez zbytočného cukru a chemikálií. Vyskúšajte tento jednoduchý recept dnes a užívajte si prirodzenú sladkosť prírody priamo z vašej záhrady.

Videorecept

Kľúčové slová: Recept na bazový sirup bez varenia, príprava bazového sirupu, domáci bazový sirup, zdravé recepty, jednoduché recepty, ako pripraviť bazový sirup, použitie bazového sirupu. Máme aj bazový sirup zo 40 kvetov.