Nápady ako využiť kvety bazy čiernej na sirup, čaj, alebo limonádu majú naozaj stáročia. Nejde o nijaké prevratné novinky, hoci v niektorých prípadoch by sa to tak mohlo javiť. Pripravte si s nami skvelé bazové recepty aj vy doma.

Ako využiť kvety bazy čiernej?

Kvet bazy čiernej je drobný, biely alebo ružový kvet, ktorý sa zhromažďuje vo veľkých, rozvetvených kvetenstvách. Jeho jemná vôňa a atraktívny vzhľad ho robia obľúbeným v záhradách a kvetinových aranžmánoch.

Jeho využitie v domácnosti je známe do stáročia. Momentálne baza opäť kvitne, preto neváhajte a pripravte si s jej pomocou skvelé pochúťky. A nielen na jedenie.

Kvety bazy sa v tradičnej medicíne používajú už stáročia na podporu srdcového zdravia a krvného obehu. Obsahuje účinné látky, ktoré majú blahodárny vplyv na srdce a cievy.

Okrem kvetov sa baza čierna vyznačuje aj svojimi malými, tmavými plodmi, známymi ako hlohy. Tie majú sladko-kyslú chuť a sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.

Nižšie vám prinášame prehľad niektorých z možností, ako použiť kvety bazy čiernej v domácnosti. Jeden aj na využitie plodov. V receptoch sa môžu kvety použiť ako dochucovadlo, aróma alebo ako dekorácia. Tu je aj článok ako skladovať zeleninu v chladničke. Skúste aj babičkin recept na kašeľ.

Recepty z bazy

Tu je zoznam receptov s kvetmi bazy čiernej:

 • Bazový sirup s kvetmi bazy čiernej - Všetci vieme, že ide o sladký a aromatický tekutý koncentrát, ktorý sa vyrába luhovaním kvetov bazy čiernej. Je to prírodný sirup s jemne hnedou farbou a výraznou kvetinovou arómou. Je vhodný na dochutenie nápojov, koktailov, dezertov a rôznych pokrmov. Bazový sirup dodáva nápojom sladkú a exotickú chuť a je obľúbeným doplnkom pre tých, ktorí si radi vychutnávajú unikátne príchute v jedle a pití. Jeho koncentrovaná príchuť a vôňa pridávajú rovnako aj do receptov zaujímavý a originálny prvok. Vyskúšajte náš recept na bazový sirup.


  Bazový sirup. Foto - Nela
   
 • Bazový čaj s kvetmi bazy čiernej - Ide o aromatický nápoj pripravený z kvetov bazy čiernej. Má príjemnú a jemne sladkastú chuť s ľahkou ovocnou arómou. Je obľúbený pre svoje možné blahodárne účinky na imunitný systém a respiračný trakt. Bazový čaj môže byť konzumovaný teplý alebo studený, a preto je vhodný na pitie počas celého roka. Mnohí ľudia ho považujú za osviežujúci a zdravý nápoj, ktorý prispieva k celkovému dobrému pocitu zo života. Tu je náš recept na bazový čaj.
   
 • Bazová limonáda s kvetmi bazy - Limonáda s kvetmi bazy čiernej a citrónovou šťavou je osviežujúci nápoj s výraznou citrusovou príchuťou. Kvety bazy čiernej pridávajú limonáde jemnú kvetinkovú arómu, čo dodáva nápoju zaujímavý charakter. Táto limonáda je lahodná kombinácia sladkosti a kyselosti, čo ju robí obľúbenou voľbou pre osvieženie. Bazové kvety môžu mať aj vizuálny efekt, pretože pridávajú prírodnú farbu a estetický dojem do nápoja. Je možné prispôsobiť chuť limonády podľa vlastných preferencií pridávaním ďalších ingrediencií, ako sú bylinky, kúsky ovocia alebo ľadové kocky, čo vytvára nekonečné možnosti vychutnať si jedinečnú limonádu s kvetmi bazy čiernej. Vyskúšajte náš recept na bazovú limonádu.
   
 • Bazový džem z plodov bazy čiernej - Bazový džem z plodov bazy čiernej je lahodný a sladký džem s príjemnou ovocnou arómou. Plody bazy čiernej pridávajú džemu bohatú farbu a intenzívnu chuť, ktorá sa perfektne hodí k pečivu a raňajkám. Tento džem je ideálny na mazanie na chlieb, palacinky alebo použitie v koláčoch a dezertoch, aby im dodal sladkú a ovocnú príchuť. Jeho hladká a hustá konzistencia robí bazový džem z plodov bazy čiernej jednoduchým a chutným doplnkom k jedlu, či už ide o sladké alebo slané pokrmy. Vyskúšajte náš recept na bazový džem.
   
 • Bazový med z kvetov bazy čiernej - Ide o med je bohatý na prírodné cukry, čo mu dodáva sladkú chuť. Má lahodnú vôňu s jemnými kvetinovými a ovocnými tónmi. Bazový med je známy pre svoje antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu zdravia. Jeho medovo-tmavá farba je charakteristická pre bazový med a môže sa líšiť od iných druhov medu. Tento druh je vhodný nielen na dochucovanie jedál a nápojov, ale aj na použitie v tradičnej medicíne a kozmetike. Vyskúšajte náš recept na bazový med. Alebo aj recept na bazový sirup bez varenia.


  Bazový med. Foto - Nela
 • Bazový koláč s kvetmi bazy čiernej - Koláč s kvetmi bazy je lahodný dezert, ktorý kombinuje jemnú chuť bazového sirupu s kvetmi bazy. Kvetiny bazy pridávajú koláču nádhernú a farebnú výzdobu, čo z neho robí oku lahodiaci dezert. Bazový koláč s kvetmi bazy je často osviežujúci, čo ho robí ideálnym dezertom pre letné obdobie. 
   
 • Bazový puding s kvetmi bazy čiernej - Tento puding s kvetmi bazy čiernej je lahodný dezert s jemnou bazovou príchuťou a kvetinovým dotykom. Puding je miernou sladkou dobrotou s výraznou bazovou arómou, ktorá dodáva dezertu výnimočný charakter. Často je často podávaný chladený, čo robí z neho osviežujúci dezert vhodný na teplé dni.


   
 • Bazová zmrzlina s kvetmi bazy čiernej - Bazová zmrzlina je osviežujúci mrazený dezert s unikátnou kombináciou bazovej príchute a kvetinových tónov. Podobne ako iné aj túto zmrzlinu je možné konzumovať samostatne, no skvele sa hodí aj ako doplnok k ovocovým šalátom, koláčom či iným dezertom.
   
 • Bazová omáčka s kvetmi bazy čiernej - Omáčka kombinuje sladkosť bazového sirupu s jemnou kvetinovou príchuťou kvetov bazy čiernej, čo jej dodáva výrazný a zaujímavý chuťový profil. Bazová omáčka je vynikajúcou prísadou k rôznym pokrmom, vrátane mäsových jedál, grilovaných zelenín, syrov a ďalších špecialít.
   
 • Bazový muffin s kvetmi bazy čiernej - Muffin s kvetmi bazy čiernej je lahodný, voňavý a šťavnatý. Ide o pečivo, ktoré kombinuje sladkosť a jemnú kvetinovú arómu bazy čiernej. Prítomnosť bazových kvetov pridáva muffinu jemnú kvetinovú príchuť, ktorá zvyšuje jeho arómu a dodáva mu jedinečný charakter.
   
 • Bazový smoothie - Smoothie s kvetmi, alebo listami bazy čiernej je osviežujúci nápoj plný ovocnej chuti a vône. Kvetiny bazy čiernej dodávajú smoothiu jemnú aromatickú chuť a estetický vzhľad. Toto smoothie v ktorom zmixujete očisteníé listy, alebo kvety bazy s iným ovocím, je bohaté na vitamíny, antioxidanty a vlákninu, čo ho robí zdravou voľbou pre dobrý začiatok dňa alebo osvieženie po fyzickej aktivite. Je ľahko prípraviteľné a môžete ho prispôsobiť svojim preferenciám pridaním ďalších ovocných prísad, mlieka alebo jogurtu. Bazové smoothie s kvetmi bazy čiernej je skvelý spôsob, ako si vychutnať ovocie v lahodnej a zdravej forme.