Tradičný bazový sirup doma robíme podľa receptu od mojej mamy. S bazovým sirupom sa mi spája to krásne obdobie bezstarostného detstva. 

Bazový sirup

Nikdy nezabudnem na bazovú malinovku pri Rusoveckých jazerách, bez ktorej by to neboli naše letné víkendové výjazdy mimo mesta. Ani dnes bazový sirup nenahradí žiadny iný sirup moderného 21. storočia.

Vždy bol tento sirup jednou z vecí, ktoré si gazdinky dokázali doma vyrobiť bez toho, aby potrebné ingrediencie museli akokoľvek komplikovane zháňať. Chutí nám doma aj dnes.

Ak sa rozhodnete pre prípravu bazového sirupu, tak tu je pár dobrých rád. Bez šiltovky na hlave na bazu nechoďte, aspoň jeden kliešť tam na vás čaká. A ani bez nožníc. Ak budete bazu len tak trhať rukami, z kvetu zbytočne odpadne veľa lupienkov a vzácneho nektáru.

Bazový sirup, vyrobený z kvetov bazie čiernej, je nielen chutný, ale aj prospešný pre náš organizmus. Okrem vynikajúcej príchute ponúka aj rôzne účinky, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na naše zdravie.

Tradičný bazový sirup a jeho účinky

 • podporuje imunitu: Bazový sirup je známy svojou podporou imunity. Obsahuje množstvo vitamínov a antioxidantov, ktoré podporujú obranyschopnosť organizmu a pomáhajú bojovať proti voľným radikálom.
 • dá sa použiť ako protichrípkový nápoj, pretože podporuje potenie: Sirup z bazy sa často používa ako prostriedok na zmiernenie príznakov chrípky. Jeho schopnosť podporovať potenie pomáha pri eliminácii toxínov z tela a uvoľňuje upchaté dýchacie cesty.
 • podporujú trávenie a prečisťuje tráviaci trakt: Konzumácia bazového sirupu môže podporovať trávenie a pomáhať pri prečisťovaní tráviaceho traktu. Má upokojujúce účinky na žalúdok a črevá, čím prispieva k lepšiemu tráveniu.
 • pomáha liečiť zápaly, kašeľ a hlieny: Bazový sirup je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami a schopnosťou liečiť zápaly a hlienové ochorenia. Jeho pravidelná konzumácia môže pomôcť zmierniť kašeľ a uvoľniť hlien z priedušiek.
 • pomáha uvoľniť a zmierňovať bolesti kolien (ako obklad) či brucha: Tradične sa používa aj na uvoľňovanie bolesti, ako napríklad bolesti kolien a brucha. Môže sa použiť vo forme obkladu alebo jemného masážneho oleja na miesta postihnuté bolesťou.
 • pomáha zmierniť migrénu: Bazový čaj s pridaným citrónom má antibakteriálne a detoxikačné účinky. Táto kombinácia môže pomôcť zmierniť migrénu a poskytnúť úľavu od bolesti hlavy.
 • čaj, alebo olej z čertvej bazy dezinfikuje a urýchľuje hojenie kože: Okrem vnútorného užívania môže bazový čaj alebo olej z kvetov bazie slúžiť aj na dezinfekciu a urýchlenie hojenia kože. Jeho antimikrobiálne vlastnosti prispievajú k liečbe rán, škrabancov a drobných kožných problémov.

Bazu dokážete doma aj usušiť a pripraviť si z nej čaj, prečítajte si ako. Z bazy dokážete doma pripraviť aj výbornú limonádu, ale vybrali sme pre vás aj recept ako pripraviť výborný domáci bazový med. Prečítajte si aj náš článok ako využiť kvety bazy?

Ingrediencie

 • 70 a viac kvetov bazy – čím viac, tým je sirup výraznejší,
 • 6 l vody,
 • 100g kyseliny citrónovej,
 • 6 kg kryštálového cukru,
 • 3 citróny,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

 

Bazový sirup - postup receptu

 1. Prípravu bazového sirupu začneme tým, že bazové kvety zbavíme čo najviac stoniek, aby sa do hrnca, ak sa dá, dali iba čisté kvety. Zalejeme 4 l vychladnutej vody, v ktorej prevaríte 100 g kyseliny citrónovej. Pridáme na tenko nakrájané kolieska citrónov aj s dobre umytou šupkou. Prikryjeme a necháme na šporáku odstáť minimálne 24 hodín až 1,5 dňa. Občas premiešame.


   
 2. Následne zmes preženiem nízkootáčkovým odšťavovačom spolu s citrónmi, systémom ani kvapka nazmar.  Sirup je potom výraznejší a hustejší. Do šťavy  dolejeme 2 l vody a vsypeme 6 kg kryštálového cukru a nechám prejsť varom asi minútu.


   
 3. Ešte horúci bazový sirup nalejem do pohárov, ktoré na 20 minút otočím dole dnom. Potom prevrátim a dobre utesním dekou. Po takmer 2 dňoch postupne vychladnuté ozdobím a odložím do chladnej komory. A okrem lahodného nápoja sa dá použiť aj ako sladidlo. Potom už len dobrú chuť. Pôvodný recept sme aktualizovali. Vyskúšajte aj náš recept na levanduľový sirup.

 

Foto - Pexels.com

 

Otázka: Ako skladovať bazový sirup?

Odpoveď: Bazový sirup môžete správne skladovať, aby ste si uchovali jeho čerstvosť a kvalitu. Dodržiavanie jednoduchých odporúčaní pri skladovaní vám pomôže udržať jeho čerstvosť, chuť a účinnosť na dlhší čas.

 • Chladnička: Ak sa to dá, bazový sirup uchovávajte v chladničke, pretože nízka teplota pomáha predĺžiť jeho trvanlivosť. Uistite sa, že sirup je uložený v dobre uzavretej nádobe alebo fľaši a je chránený pred svetlom.
 • Tmavá nádoba: Na jeho skladovanie použite tmavú fľašu alebo nádobu. To pomôže chrániť sirup pred svetlom, ktoré by mohlo ovplyvniť jeho farbu a kvalitu. Tmavé sklo alebo nepriehľadná plastová fľaša je ideálna voľba.
 • Uzavretá nádoba: Uistite sa, že bazový sirup je správne uzavretý, aby sa zabránilo vniknutiu vzduchu a kontaminácii. Tesne utiahnutý uzáver alebo viečko zabezpečí, že sirup zostane čerstvý a ochránený.
 • Kontrola dátumu spotreby: Aj keď bazový sirup má relatívne dlhú trvanlivosť, pravidelne skontrolujte dátum spotreby a použite sirup v odporúčanom období.
 • Suché a tmavé miesto: Skladujte bazový sirup na suchom a tmavom mieste, aby ste minimalizovali vplyv tepla, svetla a vlhkosti. Miesto v kuchynskej skrinke alebo špajze, ktoré je chránené pred priamym slnečným žiarením a vlhkosťou, je ideálne.

Otázka: Ako dlho vydrží bazový sirup?

Odpoveď: Trvanlivosť bazového sirupu závisí od viacerých faktorov, vrátane spôsobu prípravy, skladovania a použitých prísad. Všeobecne platí, že správne pripravený a správne skladovaný bazový sirup môže vydržať aj 2 roky. Tu je orientačný časový rámec:

 • Neotvorený bazový sirup: Vo všeobecnosti by neotvorený bazový sirup mal byť použiteľný po dobu približne 1 až 2 rokov od dátumu výroby. Je dôležité si prečítať etiketu alebo štítky na fľaši, kde by mal byť uvedený dátum výroby a dátum spotreby.
 • Otvorený bazový sirup: Po otvorení bazového sirupu je dôležité ho skladovať správne v chladničke a chrániť pred kontamináciou. V takom prípade sa odporúča použiť sirup do 6 mesiacov až 1 roka, aby sa uchovala jeho čerstvosť a chuť. Opäť platí, že sa odporúča sledovať dátum spotreby uvedený na obale alebo fľaši.

Ak si nie ste istí bezpečnosťou alebo kvalitou bazového sirupu, odporúča sa vždy sa riadiť zásadou "ak sa zdá, cíti alebo chutí zle, lepšie je ho nepoužívať".