MOSKVA, BRATISLAVA. Rekordérkou v dĺžke pobytu vo vesmíre sa stala neplánovane. Talianska austronautka Samantha Cristoforettiová strávila v Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) 195 dní a poče dní ešte nie je konečný. Talianka prekonala rekord Američanky Sunity Williamsovej z roku 2007, ktorá strávila vo vesmíre 194 dní.

Na zem sa 38-ročná Talianka, inak bojová pilotka, mala vrátiť koncom mája, pre problémy ruskej zásobovacej lode Progress však bol návrat trojice austronautov, odložený na jún. Cristoforettiová, Američan Terry Virts a ruský kozmonaut Anton Škaplerov sa majú vrátiť dnes.

Ak sa všetko podarí, tak bude nový ženský rekord vo vesmíre 199 dní.

Talianka sa vo vesmíre zviditeľnila nielen rekordom a svojou bežnou prácou. Počas pobytu pripravila niekoľko videí o tom, ako sa na vesmírnej žije, aj ako sa pripravuje jedlo.

Urobila tortillu s kuraťom, hráškovým pyré a šampiónmi. Jedlá musia byť pripravené tak, aby sa všetko prichytilo na tortillu a nelietalo. Tortilla sa  od roku 1980 používa vo vesmírnom programe namiesto chleba. Chlieb sa drobí, a príprava sandwicha by bola v stave beztiaže komplikovaná záležitosť. Chlieb ani sandwich nemôžete skladovať tak dlho ako tortillu, ktorá vydrží až rok a pol.