V škole učí deti prvého stupňa a ako sama hovorí práca s deťmi je náročná, ale krásna. Predtým, než zasadla na učiteľskú stoličku, pracovala v oblasti ľudských zdrojov, v bankovníctve, finančníctve, obchode a marketingu. Na materskej dovolenke pocítila silnú potrebu realizovať sa. Že sa to dá aj popri materstve, aj práci, dokazuje každým dňom.

 

Tvorím po večeroch a cez víkendy

„Tvorím už roky popri zamestnaní a času na šperky je naozaj pramálo. Snažím sa ukrojiť si aspoň kúsok z voľného času  i keď je to ťažké keď už má človek rodinu, domácnosť. Tvorím po večeroch, ale hlavne cez víkendy,“ hovorí Jana Torzewská Kamenská.

Popri normálnom zamestnaneckom pracovnom pomere, stíhať starostlivosť o domácnosť, výchovu dieťaťa, varenie, žehlenie, jednoducho bežné veci, ktoré zažíva každá matka, manželka a popri tom ešte administrovať si eshop, robiť si marketing, plánovať príspevky na sociálne siete, robiť a upravovať produktové fotky, odpisovať na maily, správy na Facebooku či Instagrame, baliť objednávky, chodiť na poštu,to všetko zaberá enormné množstvo času.A sú  vždy na úkor niečoho či niekoho.

„Nebudem klamať, je to naozaj viac než ťažké sedieť na dvoch stoličkách naraz a toľko rokov," hovorí.

 

Foto - Retrobijou.sk

 

Bez podpory za svojím cieľom

Napriek tomu, že blízka rodina nebola spočiatku nadšená výrobou, dnes Jana ich obavy chápe. Do podnikania takpovediac vhupla v roku 2012 strmhlav počas materskej dovolenky bez akýchkoľvek skúsenosti. Keďže chcela od samého začiatku budovať značku poctivo, otvorila si živnosť a oblúkom sa vyhýbala predaju na čierno.

„Dnes viem obavy svojich blízkych pochopiť, nakoľko živiť sa umením na Slovensku chce nielen talent, ale i obchodného ducha, schopnosť predvídať, mať či vedieť vyhľadávať správne kontakty a príležitosti, schopnosť prispôsobiť a meniacim sa situáciám v skratke umenie predať sa.Ja to volám Faktor X.“

 

Foto - Retrobijou.sk

 

Lásku k folklóru jej vštiepila stará mama

Jana Torzewská Kamenská sa síce narodila v Nitre, ale jej detstvo poznačil umením a folklórom čas. ktorý strávila u starých rodičov na strednom Slovensku. Preto v jej tvorbe nájdete lásku k ľudovým zvykom a vlastne k všetkému, čo je retro. 

„Mnoho výrobcov dnes tvorí módu inšpirovanú folklórom. Mala som trošku skreslenú predstavu, že folklór musia tvoriť len ľudia, ktorí k nemu majú vzťah alebo folklór milujú. Dnes viem, že to tak nie je. Mnohých inšpiruje, mnohých folklór ako taký spája. Ja osobne môžem povedať, že ho skutočne milujem, žijem ním a to nielen preto, že moji predkovia pochádzajú z Hriňovských lazov, či zo Žihľavy (Podpoľanie) t.j. kraja kde ešte žijú tradície a ľudia sú s nimi veľmi spätí, dodržiavajú zvyky, nosia kroje. Moje detstvo bolo spojené s osobou mojej starkej Rozálii Kamenskej, ktorá mi vštepila lásku k folklóru a od nej naučená ľudová pieseň je dodnes súčasťou môjho života.“

 

     Foto -  Retrobijou.sk    

 

Zarobené peniaze putujú späť do tvorby – do regiónu, ktorý ju inšpiruje. Šperkárka investuje najmä do krojov, kníh o ľudových zvykoch, ale aj do výšiviek od šikovných žien, ale i moderných folklórom ladených tričiek, šiat, či doplnkov. Snaží sa vždy podporiť lokálnych výrobcov, či folklórne súbory či už zdieľaním ich tvorby alebo ich fotiek na fanúšikovskej stránke na Facebooku alebo na Instagrame. Ako sama hovorí, verí, že ak to človek myslí skutočne srdcom, tak to ľudia vycítia, a nielen z tvorby.

 

Skutočný zlom v podnikaní

Podnikanie nie je pre ženu, matku a zamestnankyňu jednoduché. Prídu aj horšie dni, kedy má človek chuť nechať všetko tak a prestať bojovať. To nie je však prípad umelkyne Janky, ktorá založila Retro Bijou. To, čo do svojich šperkov dávala, sa jej mnohonásobne začalo vracať.

„Zlom nastal v roku 2014, keď som vytvorila kolekciu Liptov, ktorá bola inšpirovaná modrotlačou z Liptovskej Lužnej a pre veľký záujem som nestíhala vyrábať. Vtedy som zažila naozaj veľký zlom a zatúžila som šperkom sa živiť. Mať vlastnú firmu, zamestnancov, všetko čo k tomu patrí. Aby sa Retro Bijou dostalo do celého sveta. Občas ešte tak lietam hlavou v oblakoch ... že možno raz." (smiech)

 

Podnikanie matky je zložité

Každý, kto začne podnikať, si musí zodpovedať dôležité otázky. Napriek pripraveným odpovediam, život kladie pod nohy nečakané prekážky. Cesta podnikania vyžaduje od každého systematickú a poctivú prácu. Tá sa však niekedy nezaobíde bez ťažkostí. Janka dnes vie, že každé začiatky sú skutočné ťažké.

„Bolo ťažké nájsť samu seba, svoj štýl, zákazníka a zaujať. Asi najťažšie bolo predať, keďže som veľa vecí nevedela. Napríklad to, že bez kvalitných fotiek a popisu tovar nepredám. Takisto aj to, že aspoň trošku sa musia hodiť šperky k súčasnej móde. Ja som v tom čase vyrábala háčkované náušnice a o tie naozaj nebol veľký záujem. Veľmi som sa trápila, veľa som sa naplakala. Nedokázala som pochopiť, že napriek originalite a autorskému rukopisu mojich diel nedokážem zaujať dostatočné množstvo ľudí, aby sa mi podarilo aspoň pár kusov predať.“

 

                                                                                                     Foto - Retrobijou.sk

 

Dnes o zákazníkov nemá núdzu a je ťažké odpisovať na správy netrpezlivých zákazníkov, ktorí si občas myslia, že sa šperkom živí, a teda čakajú náušnice do slova do dvoch dní.S úsmevom dodáva, že ťažké chvíle prichádzajú aj vtedy, keď vidí doma kopu nevyžehlenej bielizne ktorá ju čaká. A snáď horšie bývajú dni, keď jej autorskú tvorbu kopírujú a znevažujú.

Sama si však hovorí, že MarkTwain to vyjadril lepšie, a preto sa nechce sťažovať: Nesťažujte sa a nehovorte stále o svojich problémoch - 80 percent ľudí to nezaujíma a 20 percent si myslí, že si to zaslúžite.

 

Viac z tvorby Jany Torzewskej Kamenskej nájdete na: Retrobijou.sk