JERUZALEM. Izraelská väzenská služba v nedeľu oznámila, že prepustila na slobodu mladú Palestínčanku Ahid Tamímíovú, ktorá sa stala ikonou odboja palestínskych Arabov proti už pol storočia trvajúcej izraelskej vojenskej okupácii, píše agentúra AP. Hovorca väzníc spresnil, že Ahid spolu s jej matkou Narímán prepustili v skorých ranných hodinách a obe ženy boli v sprievode armády prepravené na palestínske územia. 

Sedemnásťročné dievča bolo zadržané vlani v decembri a odsúdené na osem mesiacov väzenia za to, že udieralo izraelských vojakov. Tínedžerku súdili spolu s jej matkou, ktorú izraelské orgány takisto zatkli a umiestnili do väzby. Ahid čelila pred vojenským súdom 12 obvineniam z rôznych trestných činov vrátane napadnutia a poburovania. Tých sa údajne dopustila pri viacerých konfrontáciách s vojakmi v období od apríla 2016.

 

Mladá Palestínčanka Ahid Tamímíová sa objíma so svojím otcom a matkou Narímán po prepustení z väzenia v dedine Nabí Sálih.  Foto - TASR/AP

 

Pri jednej z týchto potýčok, ktorú zachytáva videozáznam zverejnený koncom vlaňajšieho roka na sociálnych sieťach, fackala, udierala a kopala v predjordánskej dedine Nabí Sálih dvoch izraelských vojakov, pričom tí sa väčšinou odvetných úderov zdržali. Mnohí Palestínčania odvtedy Tamímíovú oslavujú ako hrdinku vzdorujúcu izraelskej okupácii Predjordánska, zatiaľ čo Izraelčania o nej hovoria ako o agitátorke snažiacej sa vyprovokovať vojakov pred kamerou v rámci palestínskej PR kampane.