Presvetlená vstupná hala showroomu je o pol šiestej večer plná ľudí, hoci oficiálne sa priestory v tomto čase zatvárajú. Pri recepcii sa lúči jedna skupinka návštevníkov, po nás je na rade ešte jedna.

Zaplniť tento reprezentatívny priestor pritom nie je jednoduché. Má 1600 metrov štvorcových a je najväčší v strednej Európe. „Vítajte v PETROF Gallery u najväčšieho výrobcu akustických pián v Európe,“  víta nás vedúca showroomu Gabriela Novotná. Jej pracovná doba sa už končí, ale rodáčka z Hradca Králové je plná energie, tak ako mnohí zamestnanci a zamestnankyne českej rodinnej firmy, ktorých počas prehliadky stretneme.

 

Showroom Petrof Gallery v Hradci Králové. Foto -  Petrof Gallery

 

Najdrahší Petrof stojí milióny 

V Showroome, ktorý zdobí krištáľový luster, je vystavených niekoľko kúskov svetoznámych klavírov a pianín. Každý z nich sa vyrába najmenej rok, pri niektorých to trvá aj dva roky. „Viete, z koľkých kúskov sa jedno piano skladá?,“ pýta sa Gabriela Novotná a vopred vie, že málokto odpoveď pozná. „Je to sedem tisíc kúskov,“ hovorí pyšne.

Predstavuje nám jeden model za druhým. Každý má originálny rodný list, väčšina vecí sa na klavíroch stále robí ručne. „Tie čierne majú až osem náterov a každý musíte nanášať krátko po vyschnutí toho predošlého,“ vysvetľuje, prečo sa tak lesknú piána v odtieňoch čiernej, mahagónovej, z dubu, z orecha či indickej jablone. Gabriela Novotná je nešťastná akurát  z toho, že na nich pre ten vysoký lesk vidieť každú čiastočku prachu.

V lesku klavírov sa odrážajú cenovky. Najlacnejší kúsok tu stojí 149-tisíc českých korún (5780 eur). Na najvzácnejší a najdrahší sa ideme pozrieť do vedľajšej miestnosti, kde má práve recepciu farmaceutická firma. „Je to ant. Petrof a použili sme pri ňom prvýkrát tri patenty,“ ukazuje nám nádherné krídlo vystavené na pódiu v štýlovej miestnosti. Cena tohto kúsku je 4,3 milióny českých korún (166 815 eur).

 

Foto - Petrof Gallery

 

Keď firmu Petrof vedú ženy 

Gabriela Novotná pracuje vo firme od augusta a iba chváli. „Pracuje sa mi tu výborne a nejde o peniaze. Dávajú tu priestor ženám na postup i na sebarealizáciu, aj vtedy, keď majú deti. V predchádzajúcich firmách, kde som pracovala, to tak nebolo. Veľmi cítiť rozdiel v tom, že tu šéfujú ženy,“ hovorí Novotná. 

 

 

Rodinná značka Petrof bola po štyri generácie mužskou záležitosťou. Zakladateľom firmy bol Antonín Petrof, ktorý vyrobil svoj prvý klavír v roku 1864. Odvtedy viedli firmu traja bratia Jan, Vladimír a Antonín, v tretej generácii potom bratranci Dimitrij, Eduard a Eugen, až kým firmu neznárodnili v roku 1948 komunisti.

„Neverili sme, že sa raz do firmy vrátime, mali sme tam ako rodina zákaz vstúpiť. Ako malá si pamätám, že mi po ceste do školy nadávali a vysmievali sa nám ako vlastizradcom. Ja som šla neskôr študovať obchod do zahraničia a moja mladšia sestra Zuzana ukončila v Hradci Králove farmáciu,“ hovorí pre Ženy  v meste Ivana Petrofová, staršia zo sestrier Petrofových, ktoré firmu od roku 2004 vedú ako prvé ženy v dlhej histórii legendárnej firmy.

 

Ivana Petrofová.  Foto - facebook Petrof Pianos - official

 

Vo firme ostali len najvernejší

Ivana si pamätá, za akých ťažkých okolností jej otec Jan Petrof získal firmu späť pre rodinu. „V reštitúciách nám nakoniec štát vrátil 4 percentá firmy, zvyšných 96 percent sme museli odkúpiť, na čo si otec požičal od bánk 250 miliónov korún,“ vysvetľuje.

Dlhy i lacná konkurencia v Ázií znamenala pre firmu ťažkú krízu. Vtedy sa prvýkrát v 140-ročnej histórii firmy postavila do jej čela žena – staršia dcéra Jána Petrofa - Zuzana Ceralová Petrofová, ktorá je dnes konateľkou a riaditeľkou firmy. Jej sestra Ivana Petrofová je riaditeľkou múzea Petrof, ktoré v areáli továrne otvorili v roku 2013.  Obe sestry dostali firmu z najhoršieho. „Nebolo to jednoduché. Vo firme bol skostnatelý systém a nie každý videl rád, že sa rodina vracia do vedenia. Keď v roku 2007 prišla ekonomická kríza, museli sme krátiť platy o polovicu, pracovať tu ostali naozaj iba ľudia, ktorí túto krásnu prácu dedia z pokolenia na pokolenie,“ spomína si Ivana.

 

Foto - Petrof Gallery

 

Nemám deti, mám dcéry

Bojovať s predsudkami museli aj ako ženy. „Náš otec často hovoril, že nemá deti, že má dcéry. Museli sme mnohých presvedčiť, že na to máme,“ dodáva Ivana. Do čela firmy šla Zuzana Ceralová Petrofová, ktorá musela v čase krízy znížiť počet zamestnancov z 1200 na 250. Medzi sestrami neboli spory, kto má firmu viesť. „Zuzana má fluidum a je veľmi pozitívna, bolo jasné, že je to ona, kto má byť na čele Petrofu,“ hovorí Ivana, ktorá mladšej sestre vo všetkom pomáhala. Opatrovala jej malého syna, keď potrebovala, pomáhala prijímať rozhodnutia a dnes vedie múzeum, kde stráži vzácnu históriu firmy.

Dve sestry dnes vedú firmu, ktorá je najväčším výrobcom akustických klavírov a pianín v Európe. Obchoduje na piatich kontinentoch a vyváža do viac ako 64 krajín z celého sveta, vrátane Slovenska. Od roku 1864, keď Antonín Petrof vyrobil prvý klavír, ich predali asi 630-tisíc. Zuzana Ceralová Petrofová je dnes v Česku uznávanou top manažérkou, ktorá získala niekoľko ocenení za to, čo vo firme dosiahla. „Hoci otec ešte občas do firmy zavíta a povie nám, že toto nerobíme dobre,“ smeje sa Ivana a robí si fotografie so skupinkou žien, ktoré práve previedla múzeom. Fotografujú sa, samozrejme, pri piáne, hoci Ivana sa smeje, že lepšie hrá na husliach ako na klavíri. Hrať na klavíri patrilo k povinnej rodinnej tradícii, ale obe dcéry chceli ísť aj v tomto vlastnou cestou.   

 

Foto - Petrof Gallery

 

Zuzana Petrofová zaučuje dcéru

Sestry Petrofové sú prvé, ale zrejme nebudú posledné ženy vo vedení firmy. „Moja sestra už zaúča svoju 25-ročnú dcéru Aničku, ktorá s ňou chodí po veľtrhoch a rokovaniach v zahraničí. Anička mala 16 rokov, keď počas brigády vo firme predala prvý klavír.  Má určite veľkú budúcnosť,“ hovorí pyšne jej teta Ivana Petrofová, keď sa s ňou lúčime v múzeu.

Showroom a múzeum tvoria iba časť novej Petrof Gallery, ktorá má dokopy 1600 metrov štvorcových. Štýlová budova si sama na seba zarába. Je tu presklená odhlučnená konferenčná miestnosť i multifunkčná hala so skvelou akustikou pre 500 hostí, kde sa robia recepcie, ale aj koncerty.

Miestni obyvatelia zase navštevujú cez deň kaviareň a pri káve a zákusku počúvajú tóny zo samohrajúceho klavíra Pianoly Petrof.

 

Sestry Petrofové odhaľujú špeciálne pianino Republika.  Foto - facebook Petrof Gallery

 

Pianino Republika

Na boku kaviarne všetkých zaujme pianino Republika so znakom Československa, špeciálne vyrobené pri príležitosti vzniku Československa pred 100 rokmi. Všetkým pripomína, že firma toho prežila mnoho - vojny, krízy, znárodnenie i spoločný štát Čechov a Slovákov. Oba národy ale stále spája, hudbou i prácou. Medzi zamestnancami je stále niekoľko Slovákov, ladič pochádza zo Slovenska tiež a traduje sa, že špeciálne červené piano, ktoré podľa farby a ceny nazvali Ferrari, si kúpila Slovenka.  

Aj to má pripomínať Pianino Republika. „Je takým symbolom vlastenectva našej rodiny, ktorá piána vyrába od druhej polovice 19. storočia,“ povedala českým médiám konateľka firmy Zuzana Ceralová Petrofová. Unikátny klavír vznikal takmer rok a je z vybraného beskydského, ukrajinského a slovenského dreva.

 

Foto - hradecko.eu