BRATISLAVA, KÁTHMANDU. Desaťtisíce ľudí žijú na ulici, pretože sa boja vrátiť do svojich domov. Po sobotňajšom zemetrasení v Nepále, ktoré si podľa úradov vyžiadalo viac ako 4400 obetí, zažili v nedeľu ďalšie otrasy a majú strach. V metropoli Káthmandu vyrástlo stanové mestečko, kde sa uchýlili miestni i zahraniční turisti. 

Nemocnice sú zničené, chýbajú lôžka pre zranených, na vodu stoja ľudia dlhé rady, obchody sú podľa médií prázdne.

Podľa údajov UNICEF-u zemetrasenie postihlo takmer milión detí a mladistvých, ktorí sú bez strechou nad hlavou. Aj deti, ktoré zranené nie sú, ohrozujú infekcie.   

 

Foto - TASR

 

„Bolo to najničivejšie zemetrasenie za posledných 80 rokov, počty obetí stále nie sú konečné. Mimoriadne silné zemetrasenie o sile 7,8 stupňa malo epicentrum v centrálnej časti krajiny. Vláda v Nepále vyhlásila mimoriadny stav v postihnutých oblastiach a vyzvala medzinárodné spoločenstvo na poskytnutie humanitárnej pomoci,“ povedala pre Ženy v meste Eva Sládková z organizácie Človek v ohrození.

Tá dnes vyhlásila verejnú finančnú zbierku na pomoc obetiam zemetrasenia a do Nepálu vyslala svoj tím.

 

Ak chcete pomôcť, posielajte peniaze na účet v Tatrabanke: 

SK1711000000002621182213,

v správe pre príjemcu uveďte SOS Nepál.

 

„Spolu s našim českým partnerom Člověk v tísni budeme pomáhať predovšetkým v oblasti Gorka, ktorá bola epicentrom zemetrasenia. Na mieste je už trojčlenný humanitárny tím. V súčasnosti je najdôležitejšie dostať tam čo najrýchlejšie urgentnú zdravotnícku pomoc, ako aj dostatok jedla a vody," povedala Sládková s tým, že v dlhodobejšom horizonte bude Nepál potrebovať rekonštrukciu obydlí.

Podľa nášho ministerstva zahraničných vecí je v Nepále 75 Slovákov, s 53 sa už ministerstvo spojilo, zranený je jeden Slovák. 

V krajine tiež bolo zničených mnoho pamiatok, medzi nimi i trojica palácových námestí, ktoré patria k Svetovému dedičstvu UNESCO.