SAINT MICHAEL. Svetoznáma barbadoská speváčka Rihanna, celým menom Robyn Rihanna Fenty, dnes oslavuje 30 rokov. Jedna z najúspešnejších a najtalentovanejších umelkýň súčasnosti sa preslávila hudobnou tvorbou v štýloch R&B, reggae, dancehall a dance. Držiteľka deviatich cien Grammy je najmladšou speváčkou, ktorá mala 14 singlov na prvom mieste svetových rebríčkov. Exotická Barbadosanka patrí medzi najhranejších interpretov a najsledovanejších umelcov na sociálnych sieťach.

 

Speváčka Rihanna pred začiatkom módnej priehliadky značky Channel vo februári 2008 v Paríži.  Foto - TASR/AP

 

Našiel ju ako 15-ročnú

Robyn Rihanna Fenty sa narodila 20. februára 1988 v Saint Michael v ostrovnom štáte Barbados. V rodisku prežila obyčajné detstvo, absolvovala školskú dochádzku a spevu sa venovala pre zábavu. Ako pätnásťročná sa v roku 2003 zoznámila s producentom Evanom Rogersom, ktorý na Barbadose dovolenkoval. Rogers rozpoznal talent nádejnej speváčky a pozval ju do Spojených štátov amerických (USA), kde s jeho pomocou nahrala prvé vlastné piesne. Nahrávky rozposlali do niekoľkých nahrávacích spoločností, pričom jednu dostal do rúk aj uznávaný americký raper, hudobný producent a podnikateľ Jay-Z. Rihanna následne podpísala zmluvu s jeho nahrávacou spoločnosťou Def Jam Recordings.

Debutový hudobný album "Music of the Sun" s Rihanniným prvým veľkým hitom "Pon de Replay" jej vyšiel v roku 2005 a hneď zaznamenal značný úspech. Ešte väčší ohlas dosiahli speváčkine nasledujúce albumy "A Girl Like Me" (2006) a "Good Girl Gone Bad" (2007) obsahujúce napríklad superhity "S.O.S." a "Umbrella". Druhá menovaná pieseň vyniesla interpretke prvú cenu Grammy (2008).

Status talentovanej umelkyne a obdivovanej ikony potvrdila Rihanna aj svojimi ďalšími hudobnými albumami "Rated R" (2009), "Loud" (2010), "Talk That Talk" (2011), "Unapologetic" (2012) a "Anti" (2016). Rádiá a hudobné hitparády naprieč celým svetom ovládli jej hity ako "Russian Roulette", "Rude Boy", "Te Amo", "Only Girl (In the World)", "What's My Name", "We Found Love", "Diamonds", "The Monster", "Work" a mnohé ďalšie. 

Speváčka je laureátkou deviatich cien Grammy, zatiaľ poslednú získala v januári tohto roka v kategórii Najlepšia rapovo-spevácka spolupráca za singel "Loyalty", ktorý naspievala s Kendrickom Lamarom. Je tiež držiteľkou 12 cien American Music Awards a dvoch BRIT Awards. V novembri 2007 si Rihannu mohli vychutnať aj jej slovenskí fanúšikovia, keď v Bratislave odohrala svoj jediný koncert v strednej Európe.

 

Foto - TASR/AP

 

Žena roka, módna ikona i filantrop roka

Slávna speváčka má na konte viaceré rekordy, medzi inými sa v roku 2013 stala najvplyvnejšou osobnosťou na internete a zároveň najsledovanejším umelcom na kanáli YouTube. V roku 2009 získala od prestížneho amerického magazínu Glamour titul "Žena roka" a v roku 2011 bola podľa časopisu Esquire Najsexy ženou na svete (The Sexiest Woman Alive). Dlhodobo je vnímaná ako módna ikona, o čom svedčia jej početné spolupráce s poprednými módnymi tvorcami. Okrem toho má vlastnú kozmetickú značku Fenty Beauty.

Takmer od začiatku svojej hudobnej kariéry sa umelkyňa venuje charitatívnej činnosti. Pre nevyliečiteľne choré deti založila v roku 2006 nadáciu The Believe Foundation. Na rodnom Barbadose vybudovala supermoderné centrum pre onkológiu a jadrovú medicínu, zamerané na diagnostikovanie a liečbu rakoviny prsníka. Podporuje tiež projekty Globálne partnerstvo pre vzdelávanie a Globálny občan, ktoré zabezpečujú deťom v rozvojových krajinách prístup k vzdelávaniu. Zapája aj do osvety v boji proti AIDS.

Harvardova univerzita udelila Rihanne titul Filantrop roka 2017 a na slávnostnom akte v marci 2017 jej odovzdala humanitárnu cenu Petra J. Gomesa. Univerzita uviedla, že si ako tohoročného laureáta svojho ocenenia vybrala Rihannu pre jej významný podiel na celom rade charitatívnych akcií.