Sylvia Hrušková riadi veľký golfový rezort, ako jedna z mála žien na Slovensku je aj medzinárodnou golfovou rozhodkyňou. A k tomu spoločenské projekty a charita. „Naša spoločnosť spolupracuje s hotelovou školou, podporujeme golfové krúžky, s Petrom Bondrom organizujeme tento rok už 8. ročník Charitatívneho golfového turnaja,“ dodáva generálna riaditeľka Black Stork resort.

 

Sylvia Hrušková.

 

Sestra Ivona riadi veľký hotel. V ich rezorte sú turnaje takmer každý deň. Klubové, či firemné. Roky ju napriek enormnému nasadeniu všetci poznajú ako usmiatu manažérku. Nikdy hotelom alebo rezortom, neprejde bez toho, že by sa pri  hosťoch nezastavila a neprehodila s nimi pár viet. K hosťom nemá vzťah ako ku klientom. Mnohí sa stali jej osobnými priateľmi. Ani neviete ako,  do 15 minút jej vyrozprávate o sebe všetko, čo vás trápi.

„Ja sa venujem golfu a všetkému okolo neho. Počas štúdia som najprv pomáhala ako zamestnanec v hoteli a skončila som pri golfe, pretože môj manžel tiež pracuje s golfom. Ale paradoxne, spoznali sme sa, keď ešte ani jeden z nás o golfe poriadne nevedel. Organizujem všetko okolo golfových turnajov a komunikujem s klientmi a klubom. Moja činnosť je prepojená aj s hotelovými akciami a marketingom,“ upresňuje Ivona Bestvinová, golfová riaditeľka rezortu.

Lydka je z troch sestier najviac utiahnutá a to napriek tomu, že keď vstúpi do miestnosti, hneď na seba strhne pozornosť. Robí to jej dokonalý zovňajšok, od oblečenia najnovších módnych trendov až po dokonalú vizáž. Na prvý pohľad máte pocit, že táto žena sa určite vydala za niekoho, pri kom nemusí nikdy pracovať. Ale v jej prípade to nesedí vôbec. Má vlastnú úspešnú architektonickú firmu, ktorá pôsobí po celom Slovensku. Pravá golfistka z nej nikdy nebude. Architektúru totiž, ako hovorí, potrebuje vykompenzovať ďaleko energickejším športom. Preto skôr ide do fitka, na korčule alebo zahrať si tenis.

„Ja v rezorte riešim interiér a exteriér, predaj pozemkov a výstavbu rodinných domov tu,  ale aj po celom Slovensku. Chceme, aby naše okolie bolo prekrásne v súlade s územným plánom a okolitou prírodou. Ja som išla smerom väčšej slobody, ktorú mi architektúra prináša. Je pravda, že rezortom žijem menej. Mám ateliér v Bratislave, aj tu,  takže veľa cestujem. Vlastne ani neviem, kde žijem, ale viem, kde patrím. A to sem do Veľkej Lomnice.  Oproti sestrám robím takpovediac viac sama pre seba,“ smeje sa Lýdia Janíková, architektka rezortu.

 

Ivona a Lydka.

 

 

Golf aj pre školákov

Hoci na Slovensku má golf stále nálepku snobskej záľuby, na golfovom ihrisku vo Veľkej Lomnici to tak necítite. Je tu síce podnikateľ, ktorý priletel na súkromnej helikoptére, aby si zahral golf, ale prišli aj deti zo základnej školy. Tým nevybavili helikoptéru, ale vlak zabezpečili. Medzi klientmi nerobia rozdiely. „Tým, že tu pracuje aj časť našej rodiny,  tak aj ku klientom pristupujeme ako k rodine. Dúfam, že sa nám darí rodinnú atmosféru vytvárať,“ hovorí Ivona.

Rodinný podnik sa dostal aj cez krízu.  O tom, že je na obzore, sme hovorili medzi sebou nahlas a podnikali rôzne kroky, ktoré mali tlmiť jej dopad. Podržali nás hlavne stáli klienti a nové trhy. Kríza nás naučila, že keď robíte prácu zo srdca a inovatívne, všetko sa vám vráti,“ vysvetľuje Ivona.

Prístup sa prejavuje aj na číslach. Podľa štatistík malo Slovensko v minulom roku najväčší úbytok prenocovaných zahraničných turistov v EÚ. Viac ako desatinu. Ako dôsledok konfliktu na Ukrajine, vplyvu počasia a aj výšky DPH. Vo Veľkej Lomnici hostí naopak pribudlo.

 „Krízu na Ukrajine pocítili najmä tí, čo sa špecializovali na tento trh. My sme mali v minulom roku naopak nárast hostí. Sťažovať sa môžeme na množstvo papierovania, dane aj registračné pokladnice a zákony, ktoré nás stoja peniaze naviac a automaticky diskriminujú oproti zahraničiu. Máme totiž preto vyššie náklady. Ale sťažovanie sa ešte nikomu nepomohlo,“ reaguje Sylvia.

Krízy, ani každodenné podnikanie sestry nerozhádalo. „Vždy sa nájdu nejaké nedorozumenia, ale my sa v podstate medzi sebou nehádame, vždy si to vysvetlíme. Vždy sme boli a sme súdržná rodina. Tak nás vychovali rodičia. Názory na svet  máme veľmi podobné, aj  keď je každá z nás iná. Veľmi si dôverujeme a držíme spolu. Naši rodičia sú mimoriadne pozitívni ľudia  a viac ako na rodinnom podnikaní, im záleží na tom, ako spolu vychádzame,“ hovorí Ivona a obe sestry súhlasia.

 

 

Na veľký golfový turnaj chýbajú investície

Sedíme s nimi v štvorhviezdičkovom hoteli s 27 jamkovým kvalitných golfovým ihriskom. V roku 2013 si na ňom zahralo 22-tisíc golfistov, z toho 80 percent Slovákov. Rezort počas manažovania sestier získal prestížnu značku A PGA Golf Course a je tak 19. ihriskom na svete s touto známkou kvality. Sestry ešte spokojné nie sú. „Stále máme veľa plánov (smiech). Určite potrebujeme ďalšie ubytovacie kapacity. K 27 jamkovému golfovému ihrisku chceme pridať ďalších 9 jamiek. A  pracujeme na vybudovaní termálneho  parku,“ hovorí Ivona. Tak ako každý majiteľ golfového ihriska i oni snívajú o golfovom turnaji európskeho či svetového významu. Na to však treba veľké investície.

„Z môjho pohľadu má veľký profesionálny golfový turnaj význam v krajine, kde je veľká podpora golfu. My sme u nás zvolili cestu podpory amatérskeho golfu a preto už 6. rok organizujeme Faldo series, ktorý dáva šancu mladým talentom do 21. rokov,“ vysvetľuje Sylvia.

 

 

Mestsky na dedine

Trvalé bydlisko majú sestry na golfovom ihrisku pod Vysokými Tatrami, napriek tomu žijú veľkomestský život. Neexistuje týždeň v roku, kedy by nemuseli baliť kufre a vycestovať, často aj mimo Slovenska.

Ani jedna z nich nevyzerá, že žije v malej obci. Všetky o seba veľmi dbajú, sú scestované, jedna je ekonómka, druhá právnička, tretia architektka a všetky tri plynulo ovládajú cudzie jazyky.

„Ktosi raz povedal, že dnes je život na dedine omnoho bližšie mestskému ako kedysi, a ja s tým môžem súhlasiť. Na druhej strane, na dedine nám cesta do práce zaberie menej času. (smiech). Teraz cestujem oveľa menej ako kedysi, keď som pracovala pre asociáciu v Bratislave. Bola som tam každý týždeň aj na otočku. Boli sme však vychovávané tak, že vzdialenosti nie sú problémom. Problémom je ten, kto vás núti pozrieť sa na veci inak. Sme veľmi činorodá rodina. Iba občas sa stane, že si len tak doma ľahneme pred televízor. Podnikanie v cestovnom ruchu si vyžaduje množstvo informácií, kontaktov,  nápadov. Získať ich môžete od múdrych a rozhľadených podnikateľov v odbore a my sa  radi učíme od tých najlepších,“ hovorí Sylvia.

Aj Ivona žije veľmi aktívne. Ak sa dá, veľa cestujem. Rada spoznávam nové miesta. Inšpiruje ma to v práci. Ale rada sa aj vraciam tam, kde som sa  cítila dobre.“

 

 

Málo spánku

Na otázku kedy spia, sa iba zasmejú. „Je to časovo náročné, ako vždy, keď chcete, aby veci fungovali, ale sme silne späté, držíme za jeden koniec. Jedine brat žije v Prahe a má vlastnú firmu  Medzi všetkými je silné puto. Našou hlavou a krkom je otec a mama,“ hovorí Sylvia. Ivona len prehodí, že ona veľa spánku nepotrebuje a Lýdia sa odmieta sťažovať. Čo si viac podnikateľ môže priať, ak má problém sa pre prácu zastaviť,“ dodáva Lýdia.

Hoci ľudia do ich rezortu chodia oddychovať, aby ich práca neprevalcovala, ony to nerobia. A ani z toho nemajú obavy. „Syndrómu vyhorenia? Okolo nás sa deje toľko vecí každý deň, že aj keby sme chceli, tak to nepríde. Raz mi na golfovom turnaji jedna kolegyňa, tiež dobrovoľníčka povedala, že keď som na jednej pozícii vo firme 5 rokov, mala by som ju zmeniť, lebo potrebujem nové impulzy. Povedala som jej, že ja som za tých 5 rokov nemala jediný deň, mesiac a rok rovnaký. Na to, aby prichádzali nové podnety, potrebujem stretávať inšpiratívnych ľudí a pracovať na sebe. Máme v tomto smere výhodu. Aj golf aj v hoteliérstvo je dynamické prostredie,“ vysvetľuje Sylvia.

Ivona dodáva, že znesú veľa. Máme dobré gény po mamine aj otcovi. Určite sú chvíle, keď si poviem, že mám toho dosť. Vždy, keď stretnem neprajného človeka, alebo toho, kto  sa na svet pozerá iba negatívne. Vždy budú ľudia, ktorí sa ráno zobudia a sú naštvaní, a aj keby sme tu mali všetko zo zlata, nebudú spokojní. Naučila som sa ich už v živote akceptovať, ale neriešiť.“

Lýdia má svoj vlastný recept. „Pre mňa je chémia medzi klientmi a mnou mimoriadne dôležitá, takže ak tam nie je, alebo sa vytratí, zo spolupráce vycúvam. Som rada, že po rokoch tvrdej práce si to už môžem dovoliť.“

 

 

Prečítajte si aj V mačacej kaviarni stratíte pojem o čase

 

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

 

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.