WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump odpustil v stredu zvyšok trestu 63-ročnej Alice Marie Johnsonovej, ktorá bola v minulosti odsúdená na doživotie pre drogovú trestnú činnosť a vo väzení doposiaľ strávila takmer 22 rokov. S odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu o tom informovala agentúra DPA. O niekoľko hodín neskôr ju prepustili z federálnej väznice. Zábery spravodajskej televízie WVTM-14 v štáte Alabama zachytávali Johnsonovú, ako uteká smerom k členom svojej rodiny a pred davom divákov sa s nimi objíma.
      

Vzorná prababička Johnsonová  

Za omilostenie Johnsonovej lobovala minulý týždeň priamo u prezidenta televízna hviezda Kim Kardashianová, ktorá sa k príbehu Johnsonovej dostala prostredníctvom krátkeho videa zverejneného na sociálnych sieťach. V súčasnosti už prababička Johnsonová ju následne zaujala natoľko, že sa angažovala za jej prepustenie. Johnsonová podľa stredajšieho vyhlásenia Bieleho domu "prijala zodpovednosť za svoje správanie v minulosti a vyše dve desaťročia bola príkladnou väzenkyňou". 

Johnsonovú zadržali v roku 1996 spoločne s ďalšími 15 osobami. Obvinená bola s členstva v gangu pašerákov kokaínu, pričom ju usvedčili z deliktov súvisiacich s držbou a praním špinavých peňazí, informovala spravodajská stanica BBC. Išlo o jej prvý drogový delikt, navyše nesúvisiaci s násilím.

 

Prepustiť aj ďalších

Kardashianová správu o jej omilostení prijala s nadšením a reagovala na ňu viacerými príspevkami na sociálnej sieti Twitter. "VÔBEC NAJLEPŠIA SPRÁVA!!!" napísala v tweete bezprostredne po oznámení Bieleho domu. Správu privítala aj ľudskoprávna organizácia Americká únia občianskych slobôd (ACLU). Zároveň Trumpa vyzvala, aby zmiernil trest aj ďalším väzňom, ktorí boli podobne ako Johnsonová odsúdení na dlhoročné tresty a nespáchali nijaké násilné trestné činy.